Regióny Bratislava

OBROVSKÉ PROBLÉMY bratislavskej záchranky. Chýbajú jej peniaze, chystá tvrdé opatrenia

Bratislavská záchranná služba je vo veľkých finančných problémoch. ZDROJ: FB

BRATISLAVA – Bratislavská štátna záchranná služba je od augusta v čiastočnej platobnej neschopnosti. Dočasne preto pristúpila k neuhradeniu záväzku voči Sociálnej poisťovni. Potvrdila to jej vedúca oddelenia komunikácie Darina Schreková.
      

 

“Mzdy zamestnancov sú vyplácané včas a v plnej výške, podľa dohodnutých mzdových podmienok. Záchranná zdravotná služba Bratislava dočasne pristúpila k čiastočnému neuhradeniu záväzku voči Sociálnej poisťovni,” ozrejmila.

Zapríčiniť to malo najmä preradenie zdravotníckych pracovníkov a vodičov do tretej kategórie rizikových prác. Dôvodom majú byť aj náklady zamestnávateľa vyplývajúce z kolektívnej zmluvy a vysokého podielu práce nadčas. “Mzdový náklad za prvých sedem mesiacov roku 2022 tvorí 81 percent z celkových nákladov organizácie a až 86,6 percenta z celkových výnosov Záchrannej zdravotnej služby Bratislava,” priblížila Schreková.

Záchranná zdravotná služba Bratislava pripravuje racionalizačné a šetriace opatrenia. Organizácia potvrdila, že rieši vzniknutú situáciu zmenami v organizácii aj so svojím zriaďovateľom – ministerstvom zdravotníctva.

O situácii informoval nový riaditeľ Záchrannej zdravotnej služby Bratislava Imrich Andrási aj odborárov, ktorí hrozia výpoveďami. Vyzval ich na konštruktívny dialóg a požiadal ich o trpezlivosť pri realizácii plánovaných systémových zmien.

Odborári v bratislavskej štátnej záchranke začali zbierať vyhlásenia o pripravenosti na výpovede z pracovného pomeru v auguste. Odôvodňujú to dlhodobým neriešením problémov, a to najmä platovej otázky. Naďalej zostávajú aj v štrajkovej pohotovosti, do ktorej vstúpili v júni.