Regióny Bratislava Top

OBROVSKÝ SMÚTOK Slovensko navždy opustil VÝNIMOČNÝ SPEVÁK! Plačú aj v Národnom divadle

sviečka, úmrtie
Ilustračné foto. ZDROJ: zoznam.sk

SLOVENSKO – Zármutok zavládol v Slovenskom národnom divadle po tom, čo včera (19.2) navždy odišiel významný tenorista a dlhoročný sólista Opery SND Jozef Ábel. Na konte mal prestížne ocenenie, hosťoval aj v zahraničí. Zomrel vo veku 82 rokov.

Piešťanský rodák Jozef Ábel (16. 8. 1941) vyštudoval spev na Konzervatóriu v Bratislave, následne absolvoval štúdium na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne. V roku 1968 sa stal absolútnym víťazom na Medzinárodnej speváckej súťaži Antonína Dvořáka v Karlových Varoch.

Od roku 1966 pôsobil ako sólista opery Národného divadla moravskosliezskeho v Ostrave, od roku 1982 bol vyše dvadsať rokov popredným sólistom Opery Slovenského národného divadla. Hosťoval tiež v Národnom divadle v Prahe.

Zdroj: FB/Slovenské národné divadlo

Ako výrazný predstaviteľ tenorového odboru sa uplatnil v širokom domácom a svetovom opernom i operetnom repertoári: Jeník (Predaná nevesta), Turiddu (Sedliacka česť), Záboj (Svätopluk), Alfredo (La traviata), Cavaradossi (Tosca), Števa (Jej pastorkyňa) a v mnohých ďalších postavách.

“V Jožkovi Ábelovi, umelcovi s veľkým srdcom a úprimným úsmevom, ktorý nás opustil 19. 2. 2024, strácajú kolegovia vrúceho priateľa. Česť jeho pamiatke!” lúčia sa s ním na sociálnej sieti kolegovia zo Slovenského národného divadla. Všetci naňho spomínajú ako na vtipného, úžasného a dobrosrdečného človeka, ktorý rád pomáhal ľuďom.