Regióny Bratislava Top

POZOR! V okolí Bratislavy sa potulujú pofidérne skupiny ľudí

Ilustračná fotografia, Zdroj: zoznam.sk

BRATISLAVA – Odchádzate do roboty a myslíte si, že je všetko v poriadku? Obyvatelia obcí neďaleko Bratislavy by vás vedeli presvedčiť o opaku. Po “dedinách” sa totiž “motajú” pofidérne skupiny ľudí, ktoré zvonia od domu k domu. Aj keď tvrdia, že ponúkajú veci za výhodné ceny, realita je zrejme úplne iná. Prídu totiž k vám domov a poriadne vám “poupratujú”. 

 

“Dobrý deň. Dávam do pozornosti, pohybuje sa tu skupinka s pochybnou ponukou v časti Miloslava na pravdepodobne modrom Opel astra,” píše Michal z obce Miloslavov na sociálnej sieti, kde sa združujú jej obyvatelia. Pod príspevkom sa hneď začne diskusia, kde sa ľudia pýtajú, či ide o skupinu, ktorá “vykupuje kožky a perie”. “Ani tie Vám nenechajú. Tak fajnovo Vám upracú,” odkazuje autor upozornenia. Následne sa do diskusie zapoja viacerí, ktorí tvrdia, že im už zvonili na zvončeky a keď aj otvoria, ponúkajú im buď údajne kvalitnú zeminu, alebo iné veci na predaj. Viacerí obyvatelia sa zhodli, že dôvod je jednoduchý – zisťujú, ktoré domy sú cez deň bez stráženia.

“To modré vozidlo bolo prednedávnom v Anna Majer (časť obce Miloslavov – pozn. redakcie). O 23:00 zaparkovali pred naším domom, vystúpili dvaja mladí chalani a išli sa prechádzať do uličiek. Ale vyzeralo to ako keby mali časopisy v ruke,” píše jedna z obyvateliek. Po obci sa však pohybuje aj ďalšia dodávka – bielej farby. “Bielu značne staršiu dodávku som vytrúbila a vyhodila z okolia Lesnej ulice v Alžbetinom Dvore pár dní dozadu, lebo mi bránili v zaparkovaní pred dom. Bolo jasné, že zaregistrovali, že mužovo auto je preč (na nákupe) a moje ešte tiež nebolo doma. Trúbila som, kým nevypadli… Značku som si nevšimla, ale dodávka plná “robošov”,” uvádza ďalšia diskutujúca.

 

Ilustračná fotografia, Zdroj: tip čitateľa

Rovnaké upozornenie je aj v ďalšej skupine – Komunita Hviezdoslavov, Kvetoslavov a Miloslavov. V nej to už obyvateľka jednej z obcí pomenovala tak, ako to má byť. “Susedia dávajte pozor zase začali chodiť zlodeji rómskej komunity boli u nás dnes už dva krát jeden ponúkal práce na dome no zatiaľ poobzeral celý pozemok a snažil sa mi bránu otvoriť a druhý tvrdil že musí skontrolovať studňu,” upozorňuje svojich susedov. Ako dodala, ten si tiež obzeral pozemok a dom počas toho, ako s danou slečnou komunikoval. Podľa jej slov prišiel na bielej dodávke, zrejme rovnakej, ako sa pohybovala v susednej obci. Pohybovať sa majú aj po iných obciach. “Pred cca hodinou som ich mala doma pozor!!!! Som z Oldze, už som to dávala na stránku,” poukazuje na svoje skúsenosti jedna z diskutujúcich. Ako dodala, mali jej klopať  na dvere dvaja rómski spoluobčania s tým, že jej prišli skontrolovať studňu.

Čo na to polícia?

Vo veci sme oslovili aj bratislavskú a trnavskú políciu, keďže prípady sa stali v obciach Senec a Dunajská Streda. Hovorkyňa trnavskej polície Mária Linkešová pre Zoznam.sk uviedla, že o tom, že sa po obciach premávajú takéto skupiny ľudí, nemajú informácie. “Polícia doposiaľ neprijala podnet ani oznámenie od občanov o údajnom obťažovaní ľudí v menovaných obciach. Ak sa obyvatelia miest a obcí stali obeťou trestného činu alebo priestupku, alebo vedia o tom, že konaním iných osôb by mohlo dochádzať k protiprávnemu konaniu, môžu ihneď kontaktovať najbližší útvar polície. V ohrození života, zdravia alebo škode veľkého rozsahu odporúčame bezodkladne kontaktovať linku 158,” vysvetlila.

 

Ilustračná fotografia, Zdroj: tip čitateľa (svedok)

Obyvateľom obcí pripomenula, že vždy, keď opustia dom, je potrebné ho poriadne zabezpečiť. “Kritickými miestami sú vchodové dvere do domu, ktorých je niekedy viacero a tiež ľahko dostupné okná v prízemí. Existujú aj možnosti elektronického zabezpečenia domu, kedy narušenie domu signalizuje vonkajšia siréna, čo by malo stačiť na upozornenie susedov na to, že sa niečo deje a páchateľa prinútiť k úteku bez toho, aby niečo z domu odniesol,” dodala s tým, že na bezpečnosť a zabezpečenie domu treba myslieť aj vtedy, ak ľudia idú do zadnej časti záhrady, kde nemajú prehľad, čo sa vpredu deje. “Najmä v obciach býva zvykom, že príp. vstupnú brána zostáva stále otvorená a v nestráženej chvíli príde ku krádeži,” uzavrela.

Iný pohľad na vec priniesla hovorkyňa bratislavskej polície Veronika Martiniaková. “Môžeme potvrdiť, že vecne a miestne príslušné obvodné oddelenie policajného zboru Miloslavov eviduje v posledných mesiacoch niekoľko oznámení o ponukách práce priamym oslovením občanov. Všetky prijaté oznámenia boli zo strany polície dostatočne preverené, avšak napriek podozreniam občanov o podvodnom konaní, nebolo preukázané, že osoby svojim konaním naplnili znaky skutkovej podstaty trestného činu alebo priestupku,” uviedla pre Zoznam.sk s tým, že ak občania majú vedomosť o trestnom čine, nech to nahlásia na čísle polície alebo ktoromkoľvek policajnom oddelení.