Regióny Bratislava

Od vyhorenia Bratislavského hradu uplynulo 212 rokov

Bratislavský hrad.
Ilustračná foto. ZDROJ: TASR

BRATISLAVA – Od vyhorenia Bratislavského hradu uplynulo v nedeľu 212 rokov. Výročie si pripomína Slovenské národné múzeum (SNM) – Historické múzeum, ktoré pripravilo mimoriadne odborné komentované prehliadky reprezentačných priestorov Národnej rady (NR) SR na hrade. Informovala o tom vedúca Centra múzejnej komunikácie SNM Zuzana Vášáryová.

 

Bratislavský hrad vyhorel 28. mája 1811. “Tesne pred svitaním z nevyspytateľných príčin vypukol na viacerých miestach oheň, ktorý čoskoro zachvátil strechu až tak, že táto kolosálna budova bola naraz celá v plameňoch,” pripomína SNM písomnú zmienku o požiari vo vtedajšom periodiku Pressburger Zeitung. Takmer na 150 rokov sa z hradu stala ruina. V polovici 20. storočia prešiel hrad rozsiahlou rekonštrukciou. Posledná rekonštrukcia v rokoch 2008 – 2011 prinavrátila hradu podobu z čias panovania uhorskej kráľovnej Márie Terézie.

Reprezentačné priestory Márie Terézie v súčasnosti využíva NR SR. V nedeľu, na výročie požiaru, budú priestory sprístupnené a návštevníkov nimi prevedie riaditeľ Historického múzea SNM Peter Barta. Súčasťou podujatia je premietanie fotografií starej Bratislavy v spolupráci s komunitou Bratislava a jej Premeny. “Vzhľadom na veľký záujem zo strany verejnosti a obmedzenú kapacitu podujatia, múzeum plánuje prehliadky reprezentačných priestorov NR SR pravidelne opakovať,” priblížilo SNM.