Regióny Bratislava Top

Odstupujúca šéfka ZOO PREHOVORILA o dôvodoch svojho konca: Chcela ostať, ALE…

Zdroj: Zoznam.sk / Maarty

BRATISLAVA – Júlia Hanuliaková už nie je riaditeľkou bratislavskej zoologickej záhrady. K 22. júnu sa vzdala svojej funkcie a mestské zastupiteľstvo jej odchod dnes svojim hlasovaním definitívne potvrdilo. Na poste tak nevydržala ani rok.

 

Hanuliaková nastúpila do funkcie v novembri 2020. Sprevádzali to smelé plány. Za sebou mala kariéru návrhárky zoologických záhrad, ktorú si rozbehla v Spojených štátoch Amerických. Svoje skúsenosti chcela pretaviť aj v Bratislave. V posledných týždňoch bola spájaná najmä s vypovedaním zmluvy s prevádzkovateľom DinoParku, ktorú zoologická záhrada označila za nevýhodnú. Nahradiť ho mala nová atrakcia. Teraz však odchádza aj samotná Hanuliaková.

VEĽKÁ ZMENA VO VEDENÍ BRATISLAVSKEJ ZOO: Doterajšia riaditeľka KONČÍ!

„V prvom rade je veľmi dôležité povedať, že pani Hanuliaková sa  nevzdala funkcie preto, že by už nechcela byť riaditeľkou našej  zoologickej záhrady, urobila tak preto, lebo jej v dôsledku stále  platného zákona o dvojitom občianstve zaniklo jej slovenské  občianstvo, keďže počas pobytu v USA získala aj občianstvo Spojených  štátov amerických. Situácia s občianstvom jej formálne bráni vykonávať prácu riaditeľky zoologickej záhrady,“ vysvetlila pre Zoznam.sk dôvody jej odchodu Diana Burgerová z bratislavskej ZOO.

Doplnila, že novela tohto zákona, ktorá má odstrániť toto podľa jej slov neférové zbavovanie občanov Slovenskej republiky ich občianstva, je už dlhšie avizovaná, stále ale nebola schválená. „Keď bude stav pani Hanuliakovej s občianstvom vyriešený, zastupiteľstvo ju bude opäť môcť vrátiť do funkcie  riaditeľky. Pani Hanuliaková prešla transparentným výberovým procesom, kde od odbornej komisie získala najviac bodov a Mestské zastupiteľstvo ju potvrdilo do funkcie riaditeľky bratislavskej ZOO,“ dodala Burgerová.

 

Júlia Hanuliaková. Zdroj: Zoznam.sk / Maarty

V čase, keď do funkcie nastupovala, mesto vraj nemalo o jej situácii s občianstvom vedomosť. Aj samotná Hanuliaková mala nastúpiť na svoju pozíciu v dobrej viere, že k tomu neexistujú žiadne prekážky. „22. júna 2021 doručila pani Hanuliaková do
kancelárie primátora informáciu o strate občianstva a v rovnaký deň sa aj vzdala svojej funkcie,“ uviedla Burgerová.

Mesto bolo podľa nej doteraz spokojné s výkonom pani riaditeľky a v momente, keď situácia s jej občianstvom bude vyriešená, navrhne, aby ju zastupiteľstvo opäť vrátilo do funkcie.

Hanuliaková sa funkcie vzdala k 22. júnu 2021. V rovnaký deň bolo zároveň hlavnému mestu oficiálne doručené jej vzdanie sa funkcie. Tému na dnešné zasadnutie zastupiteľstva predložil primátor Matúš Vallo

Zoologickú záhradu dočasne povedie zamestnanej záhrady a doterajší námestník riaditeľa Tomáša Hulíka.