Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

ONLINE VIDEO Doprava KOLABUJE! Pre nehodu UZAVRELI diaľnicu D1: MIMORIADNA situácia v mestách, ľudia OSTAŇTE DOMA

ZDROJ: archív zoznam.sk

BRATISLAVA – Extrémne počasie naberá na sile aj dnes. Meteorológovia hlásia, že na horách, najmä v severných častiach Slovenska, sa môže vyskytnúť mohutná víchrica až orkán. Situácia je však katastrofálna na celom Slovensku. 

 

Sledujeme ONLINE dianie na cestách

Aktualizácia 20:00 Medzi Lendakom a Výbornou skončil odhŕňač mimo cesty.

Medzi Lendakom a Výbornou skončil odhŕňač mimo cesty. ZDROJ: Dopravný servis/FB

Aktualizácia 19:50 Tretí kalamitný stupeň na cestách v okrese Kežmarok a Poprad ostáva v platnosti aj v sobotu večer. Riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marcel Polomský TASR potvrdil, že situácia sa mierne zlepšila, naďalej je však veľmi komplikovaná.

“Popoludní to bolo naozaj veľmi zlé, teraz trochu menej sneží a fúka, ubudlo aj trochu áut, ale meteorologická výstraha platí až do nedele (5.2.) do 10.00 h, takže sme v pohotovosti a všetky dostupné mechanizmy sú v teréne,” uviedol Polomský.

Cestárom sa podarilo počas dňa sprejazdniť cestu I/18 z Popradu smerom na Levoču, ostáva však obojsmerne uzavretá diaľnica D1 Mengusovce – Spišský Štvrtok.

Aktualizácia 18:47 Diaľnica pod Tatrami ostáva naďalej uzatvorená, upozorňuje na to polícia na sociálnej sieti. Diaľničný úsek Mengusovce – Spišský Štvrtok je neprejazdný obojsmerne celý, a to až do odvolania.

“Obchádzková trasa vedie po ceste I/18 cez mesto Poprad. Z dôvodu zlých poveternostných podmienok vyzývame občanov, aby pokiaľ to nie je nevyhnutné, odložili svoju cestu autom,” upozorňuje polícia.

V regióne je naďalej na cestách veľmi komplikovaná situácia pre silný vietor a sneženie. Viaceré úseky sú veľmi ťažko prejazdné, niektoré cesty II. a III. triedy v priebehu dňa uzavreli. Ide napríklad o úseky Mlynica – Veľký Slavkov, od Šarpanca v smere na Rakúsy a Mlynčeky z Kežmarku, Spišský Štvrtok – Hrabušice v oboch smeroch, ale aj medzi Kežmarkom a Huncovcami. V okresoch Poprad a Kežmarok platí druhý kalamitný stupeň.

Aktualizácia 18:30 V Žiline postupne upravili všetky úseky ciest a situácia je stabilizovaná. Podľa hovorkyne mesta Barbory Zigovej neevidujú závažné problémy.

Aktualizácia 18:12 Meteorológovia vydali výstrahu prvého a druhého stupňa. Na viacerých miestach Slovenska možno v noci očakávať veľmi nízke teploty. Na severnom a strednom Slovensku treba počítať tiež s víchricou na horách.

Aktualizácia 17:58 Situácia pod Tatrami sa nezlepšuje. Doprava je v katastrofálnom stave.

Galéria
ZDROJ: KR PZ PO
ZDROJ: KR PZ PO
ZDROJ: KR PZ PO
ZDROJ: KR PZ PO
ZDROJ: KR PZ PO
ZDROJ: KR PZ PO
navigate_before
navigate_next

Aktualizácia 17:27 Polícia sprejazdnila po dopravnej nehode na diaľnici D1 pri Važci v smere na Liptovský Mikuláš jeden jazdný pruh. Informovalo o tom operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.

Aktualizácia 17:20 Horská záchranná služba (HZS) upozorňuje, že v Doline Kežmarskej Bielej vody a Doline Zeleného plesa smerom na Chatu pri Zelenom plese vo Vysokých Tatrách je pohyb pre peších turistov nemožný. Informovali o tom horskí záchranári a zverejnili video na sociálnej sieti, ktoré zachytáva dvoch turistov, ktorí sa pre silný vietor nedokážu pohnúť.

“Rovnaká situácia je aj vo viacerých dolinách v horských oblastiach. Vzhľadom na množstvo napadnutého snehu a silného vetra neodporúčame výstupy na vysokohorské chaty,” uvádza HZS.

Aktualizácia 16:21 Polícia uzavrela pre dopravnú nehodu diaľnicu D1 na úrovni Važca v smere na Liptovský Mikuláš. Premávka je odklonená na cestu I/18. Informovalo o tom operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.

Aktualizácia 15:55 Počasie dáva vodičom poriadne zabrať. Na dopravnom servise hlásia, že na diaľnici D1 za Popradom došlo k ďalšej hromadnej dopravnej nehode.

Aktualizácia 15:29 V Žilinskom a Banskobystrickom kraji je vplyvom nepriaznivého počasia bez elektriny viac ako 11.000 odberných miest spoločnosti Stredoslovenská distribučná.

Aktualizácia 15:11 Na cestách v okresoch Poprad a Kežmarok aktuálne platí druhý kalamitný stupeň. Po zasadnutí krízového štábu to potvrdil riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marcel Polomský s tým, že situáciu komplikujú najmä nezodpovední vodiči, ktorí križujú cesty a znemožňujú prejazd cestárskym autám.

Kapušany smer Prešov. ZDROJ: Dopravný servis PO/FB

“Aktuálne je uzavretá diaľnica aj cesta I/18 smerom na Prešov, preto sa s vypätím všetkých síl snažíme udržať zjazdnú aspoň cestu II/536 z Janoviec cez obec Vlková až do Kežmarku. Museli sme však z údržby vylúčiť niektoré cesty III. triedy. Situácia je veľmi zlá, počasie je výnimočne nepriaznivé,” zhodnotil Polomský. Diaľnicu pod Tatrami uzavreli po hromadnej nehode približne tridsiatich áut, ktorá sa stala medzi Popradom a Spišským Štvrtkom. Po “starej ceste” z Popradu na Prešov cez Švábovce autá polícia púšťa len výnimočne za snežným pluhom. Pre zlú viditeľnosť a poveternostné podmienky je však naďalej uzavretá.

Aktualizácia 14:50 Mestá vyhlasujú MIMORIADNU SITUÁCIU! Vyhlásili ju už vo viacerých obciach a mestách na Spiši. Dôvodom je snehová kalamita, ktorá podtatranský región zasiahla v piatok (3.2.) večer. Hovorkyňa Ministerstva vnútra (MV) SR Zuzana Eliášová potvrdila, že aktuálne platí mimoriadna situácia v Spišskej Starej Vsi, v Osturni a v Malej Frankovej v Kežmarskom okrese.

Aktualizácia 14:38  Silný vietor vyvracia v sobotu stromy po celej Bratislave! Na sociálnej sieti o tom informujú starostovia mestských častí, mestská polícia hlavného mesta aj dobrovoľní hasiči z bratislavskej Petržalky.

ZDROJ: Dopravný servis PO/ FB

“V celej Bratislave padajú celé stromy, lámu sa konáre, prevracajú bilbordy,” priblížil starosta Ružinova Martin Chren. Dobrovoľní petržalskí hasiči odpratávali stromy napríklad na Topoľčianskej ulici či za Ekonomickou univerzitou v Petržalke.

Aktualizácia 14:00 V Ružomberku sú prejazdné všetky dôležité cestné úseky a chodníky. Sneh na nich priebežne odhŕňajú mechanizmy Technických služieb Ružomberok (TSR). Mesto o tom informovalo na sociálnej sieti.

ZDROJ: Dopravný servis KE/FB

Doplnilo, že od piatku (3. 2.) poludnia pracujú v treťom stupni pohotovosti. “Vonku je všetka technika, ktorú majú TSR k dispozícii, pomáhajú aj mechanizmy PD Ludrová a Povodia Váhu. V súvislosti s poveternostnými podmienkami trvá v meste mimoriadna situácia, ktorú  vyhlásil krízový štáb. Stále sneží a najbližšie hodiny ukazujú, že situácia nebude iná. Je potrebné sa na to pripraviť. Platia výstrahy pred silným vetrom, hustým snežením a poľadovicou,” upozornilo mesto.

Aktualizácia 13:35 Na celom území Prešovského kraja aktuálne cestári bojujú s hustým snežením, poľadovicou či snehovými závejmi. Na zmiernenie následkov snehu v piatok vyslala Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja do terénu 103 posypových vozidiel. Informovali o tom prešovskí cestári s tým, že nasadené mechanizmy za posledných 24 hodín prepluhovali viac ako 19.000 kilometrov ciest.

Aktualizácia 13:20 Brutálna dopravná nehoda! Práve teraz sa na diaľnici D1 zrazilo 30 áut!

ZDROJ: Dopravný sercis PP/FB
ZDROJ: Dopravný sercis PP/FB
ZDROJ: Dopravný sercis PP/FB
Na diaľnici D1 v úseku Spišský Štvrtok -Poprad došlo k hromadnej dopravnej nehode približne 30 áut. V opačnom smere na tom istom mieste je taktiež dopravná nehoda, pri ktorej došlo k zrážke 7-8 áut. Dopravné nehody sa zatiaľ obišli bez vážnych zranení. Cesta je aktuálne obojsmerne uzavretá.

Aktualizácia 13:00 V úseku diaľnice D1- 326 km v smere z Popradu do Prešova došlo dnes ráno k dopravnej nehode, pri ktorej sa zrazilo 8 áut. Pri dopravnej nehode nedošlo k vážnym zraneniam.

Galéria
Na diaľnici D1 sa zrazilo 8 áut. ZDROJ: KR PZ PO
Na diaľnici D1 sa zrazilo 8 áut. ZDROJ: KR PZ PO
Na diaľnici D1 sa zrazilo 8 áut. ZDROJ: KR PZ PO
Na diaľnici D1 sa zrazilo 8 áut. ZDROJ: KR PZ PO
Na diaľnici D1 sa zrazilo 8 áut. ZDROJ: KR PZ PO
navigate_before
navigate_next

Aktualizácia 12:40 Zoologická záhrada Košice je v sobotu pre verejnosť zatvorená. Dôvodom je podľa vedúcej oddelenia vzdelávania a marketingu Evy Malešovej mimoriadne nepriaznivé počasie.

“Silný nárazový vietor láme konáre stromov. Vyvrátené stromy  spôsobili už aj prvé škody. Návšteva areálu je pre návštevníkov v tomto počasí obzvlášť nebezpečná,” upozornila Malešová. Svoje brány pre verejnosť zoo opäť otvorí v nedeľu 5. februára o 9. hodine.

Aktualizácia 12:27 Silný vietor spôsobil počas soboty a piatka (3.2.) na západe Slovenska výpadky elektrickej energie. Celkovo sa týkali 11.000 odberných miest, v sobotu dopoludnia 5000. Uviedla to hovorkyňa Západoslovenskej energetiky (ZSE) Michaela Dobošová.

“Od piatka 18.00 h bol vyhlásený mimoriadny stav v oblasti Senica a od soboty 6.00 hod pre oblasti Trenčín, Dunajská Streda, Komárno, Trnava, Nitra,” priblížila.

Aktualizácia 11:56 “Ak nemusíte ísť autom, ostaňte radšej doma,” vyzývajú policajti občanov na sociálnej sieti. Premávka je veľmi komplikovaná, cesty sú na viacerých miestach ťažko prejazdné prípadne až neprejazdné. Viditeľnosť je pre sneženie a silný vietor veľmi slabá, na niektorých miestach až nulová. Policajné hliadky sú vonku na cestách, regulujú premávku a pomáhajú vodičom, ktorí potrebujú pomoc.

Galéria
Viditeľnosť na cestách je takmer nulová. ZDROJ: KR PZ PO
Viditeľnosť na cestách je takmer nulová. ZDROJ: KR PZ PO
Viditeľnosť na cestách je takmer nulová. ZDROJ: KR PZ PO
Viditeľnosť na cestách je takmer nulová. ZDROJ: KR PZ PO
Viditeľnosť na cestách je takmer nulová. ZDROJ: KR PZ PO
navigate_before
navigate_next

Aktualizácia 11:42 Hasiči majú plné ruky práce. Počas sobotného dopoludnia zasahovali pri viacerých mimoriadnych udalostiach, ktoré spôsobil silný vietor a nepriaznivé počasie. Ako uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Trnave Lenka Košťálová, celkovo absolvovali hasiči v priebehu rána a dopoludnia 28 zásahov.

“V okrese Trnava to bolo osem výjazdov, v Piešťanskom okrese tri, v Hlohovci štyri, v Dunajskej Strede šesť, v Galante dva, v Senici štyri a v okrese Skalica jeden výjazd. Zasahovali profesionálni hasiči i členovia dobrovoľných hasičských zborov z obcí,” povedala Košťálová.

Ako doplnila, zásahy smerovali najčastejšie k stromom a konárom, ktoré popadali na elektrické vedenie. Hasiči zasahovali aj pri odletujúcich častí striech z budov.

Aktualizácia 11:31 Okresný úrad v Žiline vyzýva občanov na severe Žilinského kraja, aby pre zlú poveternostnú situáciu vychádzali z domov a cestovali motorovými vozidlami iba v súrnych prípadoch. Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Zuzana Eliášová.

Upozornila, že občania by tiež nemali cestovať motorovými vozidlami na víkend na sever Slovenska. “Zamedzí sa tak blokovaniu prístupových ciest v obciach a uvoľní sa cesta nasadenej technike v zvládaní snehovej kalamity na cestných komunikáciách,” uviedla Eliášová.

Aktualizácia 11:02  Prvý kalamitný stupeň aktuálne platí pre cesty v okresoch Poprad, Kežmarok aj Stará Ľubovňa. V Ždiari, okres Poprad, vyhlásili pre kalamitu mimoriadnu situáciu, tá od piatka platí aj v podtatranskom meste Svit. Vo Vysokých Tatrách, kde je silné sneženie a prudký vietor, zatiaľ situáciu podľa primátora Jozefa Štefaňáka zvládajú. “Neodporúčame ľuďom, aby vychádzali v tomto počasí vonku. Nasadili sme viacero mechanizmov, všetci sme v pohotovosti, aj krízový štáb, keby sa niečo stalo, ale musím povedať, že zatiaľ to nie je nič mimoriadne, na čo by sme neboli zvyknutí,” uviedol Štefaňák.

Diaľnica za Popradom je úplne zasnežená. ZDROJ: Dopravný servis PP/FB

Aktualizácia 10:43 Sneženie a silný vietor od piatkového (3. 2.) večera komplikujú situáciu na cestách v podtatranskom regióne. Polícia na sociálnej sieti informovala, že cesta I/18 z Popradu smerom na Janovce je uzatvorená v oboch smeroch z dôvodu nulovej viditeľnosti, silného vetra a hustého sneženia. Na diaľnici pod Tatrami sa zrazilo niekoľko áut.

 “Cesta od Kežmarku v smere do Huncoviec a ďalej do Žakoviec je taktiež neprejazdná, vzhľadom na poveternostné podmienky až do odvolania. Rovnako je uzavretá cesta z Vrbova do Huncoviec,” uvádza polícia. Vodiči na sociálnej sieti upozornili aj na uzavretú cestu zo Spišského Štvrtka, okres Levoča do Hrabušíc v Spišskonovoveskom okrese.

V diaľničných tuneloch Šibeník a Branisko je z dôvodu hustého sneženia znížená rýchlosť obojsmerne až do odvolania. Polícia tiež informovala, že na diaľnici D1 v smere od Popradu na Prešov je hlásená zrážka ôsmich vozidiel. “Na miesto sa aktuálne presúvajú záchranné zložky. Z doposiaľ získaných informácií ide o nehodu bez vážnych zranení,” dodávajú policajti.

ZDROJ: Dopravný servis PP/FB

Aktualizácia 10:20 Následky nepriaznivého počasia v Žilinskom kraji odstraňovalo od piatka (3. 2.) do sobotňajšieho rána 54 profesionálnych a 25 dobrovoľných hasičov. Celkovo zasahovali 51-krát.

Aktualizácia 10:07 Na cestách v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) platí aj v sobotu mimoriadna situácia, ktorú v piatok (3. 2.) vyhlásila Správa ciest ŽSK.

Aktualizácia 9:43  Mimoriadnu situáciu vyhlásilo v piatok (3. 2.) večer v dôsledku neustáleho sneženia aj mesto Liptovský Hrádok.

Cesty sú v katastrofálnom stave. ZDROJ: Dopravný servis Banskobystrický kraj/FB

Aktualizácia 8:43 Na cestách pod Tatrami naďalej platí prvý kalamitný stupeň. Riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marcel Polomský potvrdil, že situácia je zlá. Komplikuje ju množstvo snehu vo vyšších polohách a veľmi prudký vietor na podhorí.

Aktualizácia 8:12 V Námestove sú cesty úplne zasnežené.

 

Aktualizácia 8:00 Slovenská správa ciest vyhlásila kalamitu pre sneženie. Platí na Orave, Liptove, Kysuciach a Hornom Považí. Rovnako tiež v Poprade, Kežmarku, Martine a Turčianskych Tepliciach.

Aktualizácia 7:52 Na severnom a strednom Slovensku sa môže v sobotu na horách vyskytnúť mohutná víchrica až orkán. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre viaceré okresy výstrahu tretieho stupňa.