BRATISLAVA – Mesto Bratislava privíta nový rok bez tradičného ohňostroja. Argumentuje ekologickými i ekonomickými dôvodmi. O silvestrovskú atmosféru však obyvatelia i návštevníci neprídu. Mestská polícia zároveň upozorňuje na zákaz celoročného používania pyrotechniky. „Výpadky z rozpočtu nás nútia šetriť. Vnímame tiež čoraz viac žiadostí, aby vstup do nového roka v meste prebehol v pokoji a bez petárd,“ odôvodnil hovorca Bratislavy Peter Bubla. Magistrát však ubezpečuje, že o odrátanie posledných sekúnd starého roka Bratislavčania neprídu.
Odrátavať ich budú môcť spolu so svetelným počítadlom pred historickou budovou SND. Atmosféru má dotvoriť aj Staromestský a Hlavný vianočný trh na Hviezdoslavovom a Hlavnom námestí. Používať zakázanú pyrotechniku neodporúča ani mestská polícia, ktorá môže v prípade nerešpektovania zákazu udeliť pokuty. V blokovom konaní do výšky 33 eur, v správnom konaní do výšky 500 eur. Pripomína tiež posilnenie hliadok najmä počas silvestrovskej noci. Výrazné zvýšené hliadkovanie avizuje v uliciach mesta, zameria sa však aj na oblasti, ako je napríklad bratislavská zoo či okolie útulku Slobody zvierat.
Monitorovať bude aj miesta v blízkosti mestských lesov i ďalšie lokality, o ktorých má aj z uplynulých rokov vedomosť, že v nich dochádza k opakovanému odpaľovaniu pyrotechniky. Upriamuje pozornosť aj na to, že okrem pokuty môžu ľudia odpaľovaním pyrotechniky ohroziť seba či iných, ako aj zvieratá. Každý rok sa hliadky mestskej polície stretávajú s rôznymi zraneniami v dôsledku neopatrnej manipulácie s pyrotechnickými výrobkami. Ide najmä o popáleniny, tržné rany, pomliaždeniny a odreniny, najčastejšie v oblasti rúk a tváre. Výnimkou nie sú ani ťažšie zranenia ako odtrhnuté prsty či poškodený zrak.
Riziko zranenia znásobuje aj konzumácia alkoholu. Zabúdať netreba ani na to, že výrazné zvukové a svetelné efekty, ktoré častokrát sprevádzajú odpaľovanú pyrotechniku, môžu vyvolať stresové situácie najmä u starších a citlivých ľudí, ale tiež u domácich a voľne žijúcich zvierat. „Výbuchy stoja často napríklad za útekmi psov a spôsobujú utrpenie aj lesnej zveri,“ zdôrazňuje hovorkyňa mestskej polície Barbora Krajčovičová s tým, že neraz sa pyrotechnické výrobky podpísali aj na zdravotnom stave zvierat v zoo. V Bratislave už ôsmym rokom platí celoročný zákaz používania pyrotechniky, vrátane Silvestra a Nového roka. Povolená je len detská zábavná pyrotechnika kategórie F1 a scénická pyrotechnika.
Veľký mestský ohňostroj na Silvestra tento rok nerozjasní ani trnavskú oblohu
Trnavská radnica aj v tomto roku upustila od centrálneho polnočného ohňostroja na prelome rokov. Robí to už niekoľko rokov po sebe, nebude sa konať ani podvečerný detský ohňostroj. Namiesto toho si malí Trnavčania užijú tanečnú šou na Trojičnom námestí s najväčšími detskými hitmi storočia. Informuje o tom radnica. Polnočný mestský ohňostroj v Trnave nerozjasnil oblohu ani vlani, predvlani a už ani v roku 2020, keď boli prijaté protipandemické opatrenia a zamedzovalo sa zhromažďovaniu väčšieho počtu ľudí. Napriek tomu historickú panorámu trnavských kostolných veží je v jase svetlíc vidieť naďalej zásluhou početných súkromných ohňostrojov.
Dôvodom rozhodnutia radnice je skutočnosť, že Silvester bez pyrotechniky je šetrnejší k životnému prostrediu, mesto sa snaží vytvoriť pokojné a bezpečné prostredie pre obyvateľov. Najmä pre tých, ktorí sú citliví na zvuky vyvolané ohňostrojmi a pre zvieratá, stresované výbuchmi. Používanie pyrotechniky upravuje zákon. Voľne dostupné pyrotechnické výrobky kategórie F2 a F3 možno používať len v období od 31. decembra do 1. januára. „Používanie pyrotechniky mimo zákonom určený čas možno považovať za priestupok, ktorý môže byť sankcionovaný,“ upozorňuje náčelník Mestskej polície mesta Trnava Ivan Ranuša.