Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

PANIKA a STRES v slovenských obchodoch pred veľkonočnými sviatkami! Hoci potravín sú plné sklady

Obchodníci podpísali deklaráciu o udržaní cenovej stability základných potravín. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Zdražovanie potravín a energií spôsobili na Slovensku paniku a stres. Pandémia a vojnový konflikt na Ukrajine vyhnali ceny do extrémnych výšok a tak sa situácia v obchodoch zásadne zmenila. Od pragmatického nakupovania je tu vykupovanie základných druhov potravín ako je olej, múka, cukor, soľ, maslo, mlieko. Slováci jednoducho neveria nikomu a ničomu. Teraz sa situácia sa dramatizuje pred blížiacimi sa Veľkonočnými sviatkami, kedy bude celé Slovensko na cestách. 

 

Do diskusie o cenách a dostupnosti potravín sa na sociálnej sieti zapojil aj premiér Eduard Heger, podľa ktorého poplašné šírenie správ o nedostatku tovaru môže zvýšiť jeho cenu. Ako uviedol, pandémia a ruská invázia na Ukrajine síce znepokojujú trhy, ale nie je žiadny dôvod na paniku. Podľa Hegera má Slovensko dostatok strategických zásob a súčasne je členom Európskej únie, ktorá je agropotravinárskou veľmocou. Nesúhlasí preto s obmedzovaním kusového predaja akýchkoľvek potravín. Obmedzenia podľa premiéra len posilňujú nedôveru verejnosti. O informácie k situácii s potravinami na Slovensku sme požiadali Martina Krajčoviča za Slovenskú alianciu moderného obchodu.

 

Obchodníci podpísali deklaráciu o udržaní cenovej stability základných potravín. Zdroj: TASR

Uvažujete o regulácii a obmedzení nákupu vybraných druhov potravín ako je múka, cukor, soľ, maslo, mlieko a podobne? Aká je situácia s olejom, ktorého cena v posledných týždňoch extrémne rastie?

Nie, momentálne je dostatok všetkých potravín, dodávateľsko- odberateľský reťazec funguje, neevidujeme vážnejšie problémy, ktoré by mohli spôsobiť problém s dostupnosťou potravín. Európska únia vyprodukuje takmer dvojnásobne viac potravín, ako spotrebuje, čiže jednotný európsky trh chráni aj Slovensko a ľudia nemusia mať obavu z nedostatku potravín. Limituje sa iba nákup múky v rámci veľkoobchodu na 200kg na zákazníka, keďže rôzni špekulanti vykupovali múku po paletách, aby ju neskôr predali za vyššie ceny. Nejde o opatrenie v súvislosti s nedostatkom, ale o ochranu spotrebiteľov pred špekulantmi.

O aké druhy potravín je aktuálne najväčší záujem? Zvýšil sa predaj bravčového a hovädzieho mäsa, eventuálne hydiny a mäsových výrobkov za posledné mesiace?

Neevidujeme zásadné výkyvy v rámci spotrebiteľského správania. To, čo je dlhodobým trendom od vypuknutia pandémie je príklon k potravinám s nižšou pridanou hodnotou, teda ľudia sa nechcú obmedziť v množstve, ale hľadajú lacnejšie alternatívy. Pozitívna výnimka je iba pri ovocí a zelenine, kde je príklon najmä počas sezónneho predaja k slovenskému ovociu a zelenine aj napriek tomu, že môže byť drahšie ako to zahraničné.

 

Obchodníci podpísali deklaráciu o udržaní cenovej stability základných potravín. Zdroj: TASR

Je na Slovensku aj z pohľadu blížiacich sa veľkonočných sviatkov dostatok základných druhov potravín?

Na Slovensku máme dostatok potravín, ľudia nemusia mať žiadne obavy z nedostatku. Pokiaľ nepríde k nejakému panickému vykupovaniu, ako to bolo na začiatku pandémie, tak nepredpokladáme výpadky sortimentu.

Aká je situácia s pečivom, chlebom a pekárenskými výrobami, s ich zdražovaním a dostupnosťou na trhu? 

Dodávky pečiva sú stabilné, obchodné siete majú dostatočne diverzifikovaných dodávateľov. Okrem pečiva od slovenských pekárov je čoraz obľúbenejšie dopekané pečivo pre jeho širokú rozmanitosť. Zároveň aj niektoré obchody majú aj vlastné pekárne a vyrábajú pečivo priamo na obchode. Čo sa cien týka, tak obchodné siete robia všetko preto, aby dokázali tlmiť infláciu, vrátane inflácie pri pečive. Avšak cena pšenice a tiež energie stúpa, čo sa presúva aj do ceny pekárenských výrobkov. Zároveň treba povedať, že požiadavky domácich pekárov na rast cien je vyšší, ako je to pri pečive z iných krajín EÚ. To môže mať negatívny vplyv na pekárenskú výrobu na Slovensku, keďže spotrebitelia si môžu kúpiť viacgramové pečivo zo zahraničia za nižšiu sumu, ako slovenské pečivo s nižšou gramážou.

 

Inflácia na Slovensku rastie nebývalým tempom. ZDROJ: Klub 500