Regióny Bratislava Domáce Top

Petržalský starosta zo stromu nespadol. Internetom sa šíri hoax

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Téma kosenia v mestských častiach býva v poslednom období témou číslo jeden. Viacerí obyvatelia Petržalky sa v posledných týždňoch sťažovali na to, že kým v minulosti boli ulice mestskej časti už dávno pokosené, s touto povinnosťou súčasné petržalské vedenie otáľa. Výsledkom boli vysoké buriny, v ktorých sa strácali psy, deti a spôsobovali aj viaceré nepríjemné alergické prejavy. Aj keď mala mestská časť na túto činnosť zazmluvnené externé firmy, jedna z nich vypovedala zmluvu a s kosbou prestala. Na jednej ulici majú byť niekoľko týždňov odložené kosačky, ku ktorým sa však nikto nehlási. Komu teda patria?

 

Na problémy s kosbou v mestskej časti Petržalka sa sťažovali jej viacerí obyvatelia a stáva sa z nej už aj politická téma. No keď sa už problém s kosením začal riešiť cez externé firmy, vyskytli sa nové problémy. Po kosení totiž pracovníci jednej z firiem pokosenú trávu voľne pohodili pred bytovky, kde začala hniť a smrdieť, čo na spokojnosti obyvateľov nepridalo. Na Vavilovovej ulici sa zároveň z ničoho nič objavili aj dve kosačky, ktoré tam voľne stoja a nikto sa k nim nehlási.

Podľa petržalského miestneho úradu však nejde o ich majetok. Na sídlisku tak “strašia” už niekoľko týždňov, obľúbili si ich najmä deti, ktoré ich využívajú ako preliezky. Jedna z nich už má dokonca defekt na pneumatikách, či zničený štartér, do ktorého sa niekto snažil dať iné kľúče. Podľa informácií Glob.sk mala externá firma kosiť takmer až ku korienkom trávy, čím spôsobili, že sa tráva spálila a zažltla. Jedna kosačka pritom stojí odhadom aj viac ako 15-tisíc eur. Podľa Miestneho úradu ide o zariadenia patriace spoločnosti, ktorá vyhrala súťaž pre danú lokalitu.

Do jednej z kosačiek niekto zalomil kľúč. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Šírenie hoaxov

Po internete sa ale šíri viacero hoaxov, ktoré súvisia práve s danými kosačkami a problémom s kosením. Údajne mal na jednej z kosačiek sedieť aj sám starosta Petržalky Ján Hrčka, ktorý už situáciu údajne nevydržal a rozhodol sa pokosiť. Podľa miestneho úradu sa však kosenia len zúčastnil. “Išlo o krátke otestovanie práce koscov, aby jej náročnosti lepšie rozumel. Úrad zamestnáva odborne spôsobilé osoby, ktoré kosbu kontrolujú a práce preberajú,” vysvetlila hovorkyňa Eliška Ryljaková.

Okrem iného mal vraj podľa nepotvrdených informácií dokonca vzniknúť konflikt medzi starostom a vedením miestneho podniku verejnoprospešných služieb, pričom šéf podniku Viktor Baumann mal na starostu údajne podať trestné oznámenie. Ten však tieto informácie dementuje. “To, že som údajne podal na starostu Hrčku trestné oznámenie, jednoznačne popieram,” povedal pre Glob.sk. Rovnaké stanovisko vydal aj Miestny úrad Petržalka. “Vzťahy pána starostu a šéfa Miestneho podniku verejnoprospešných služieb pána Baumanna sú absolútne korektné a pán Baumann má starostovu dôveru pri reštruktulizácii a riadení podniku,” uviedli.

Starosta bratislavskej mestskej časti Petržžalky Ján Hrčka čelí klamlivým informáciám, ktoré sa šíria po internete. Zdroj: TASR / Marko Erd

Hospitalizácia?

Glob.sk zaujímalo, či má starosta, respektíve petržalská samospráva, spor s nejakou externou dodávateľskou firmou. Údajne žiadne nemajú. “Problém s firmou, ktorá kosbu nezvládla, rieši právne oddelenie petržalského Miestneho úradu v zmysle uzavretej zmluvy. S ostatnými firmami prebieha spolupráca korektne podľa zmluvy a pod dozorom zodpovedných osôb úradu,” deklarovali. Dodali, že do dnešného dňa žiadna z firiem zmluvu nevypovedala. “Kosenie zabezpečujú spoločnosti Modifin Facility, Gardenspark, Verve, Slovbiz a Pura. Orezy zabezpečuje len Miestny podnik verejnoprospešných služieb Petržalka v rámci svojich kapacít, ktoré bude rozširovať,” povedali. 

Rovnako sa totiž najskôr šírili fámy o tom, že starosta mal kritizovať aj orez stromov. Na jeden z nich mal vraj aj vyliezť, v snahe situáciu napraviť, pričom mal spadnúť. Túto informáciu však vyvrátil. “Starosta zo stromu nespadol a nebol prevezený do nemocnice. Práce tohto typu nevykonával,” uviedla Ryljaková.

Politický boj kvôli koseniu

Poslanec miestneho zastupiteľstva Oliver Kríž neváhal pre Glob.sk povedať, že kosba ako taká je najväčší manažérsky prešľap súčasného petržalského starostu. “Veľa vecí sa mu od volieb nepodarilo, ale kosenie považujeme (Mladá Petržalka a nezávislí – pozn. redakcie) za najviac nezvládnutý problém. Dôkazom je to, že množstvo vysúťažených dodávateľov vypovedalo zmluvu, nebolo dlhodobo pokosené, bol s tým problém a smutným dodatkom toho sú opustené kosačky na Farského. Ďalšia vec je tá, že dodávatelia boli zle vysúťažení. Išlo o firmy, ktoré nedokázali, ani nemali šancu dokázať, že vedia pokosiť plochy, ktoré mali vysúťažené” dodal tiež. Tvrdí, že jednu zákazku zadával viackrát, pričom nie je jasné, či predchádzajúcu zrušil alebo nie.

“Systém, ktorý si nastavil pán starosta, sa totálne rozpadol. Apriori nechcel veľkého externého dodávateľa, lebo veľké spoločnosti berie ako čisté zlo. Zvolil tak menších dodávateľov, a tak to aj dopadlo. Nielenže meškali s kosbami, ale ešte aj pokosenú trávu hádzali na chodníky a tam aj hnila,” povedal. Ako následne poslanec Kríž tvrdí, nie je jasné, či v zmluve starosta dohodol, že budú firmy po pokosení povinné trávu aj vyniesť a odpratať. Podľa Kríža pracovníci kosili nedôsledne, veľa pásov trávy vraj nechali nepokosených. Na záver sa vyjadril, že je zvedavý, ako sa po tejto skúsenosti zvládne zimná údržba, pretože tam bude princíp súťaže externých firiem rovnaký. “Je možné, že zimnú údržbu rovnako (starosta- pozn. redakcie) nezvládne a v prípade, keď nám napadne sneh, tak sa budeme po mestskej časti šmýkať, lebo nebude odhrnuté,” uzavrel. 

Galéria
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Starosta bratislavskej mestskej časti Petržžalka Ján Hrčka. Zdroj: TASR / Marko Erd
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Na chodníkoch má hniť pokosená tráva, ktorá zapácha. Zdroj: FB / Naša Petržalka
Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next