Regióny Bratislava

Pezinská samospráva bude musieť 24 vyrúbaných sofor nahradiť 60 novými stromami

Zdroj: FB / Mesto Pezinok

PEZINOK – Pezinok bude musieť 24 stromov – sofor japonských, ktoré sa v týchto dňoch v centre mesta rúbu, nahradiť 60 novými stromami do konca roka 2021. Na sociálnej sieti o tom informovala pezinská samospráva.

 

Centrálna zóna mesta Pezinok je zároveň pamiatkovou zónou, preto na túto novú výsadbu musí nechať mesto spracovať projektovú dokumentáciu, ktorá bude podliehať schváleniu Krajským pamiatkovým úradom v Bratislave. “Radi by sme, aby sem odborníci vybrali vzrastlé stromy, ktoré prirodzeným spôsobom zapadnú do tejto pamiatkovej lokality. Na začatí prác na projektovej dokumentácii môže začať pracovať mesto po schválení rozpočtu na rok 2020 v mestskom zastupiteľstve,” uviedlo mesto. Priamo do centra mesta sa 60 stromov nezmestí, samospráva chce preto vybrať aj lokality, kde umiestni zvyšné nové stromy po vyrúbaných soforách.

Pezinok deklaruje, že stromy rúbať nechce, ale musí pre zaistenie bezpečnosti a zdravia obyvateľov a ich majetku. “Všetky stromy, ktoré boli odborníkmi odporúčané na výrub, už nebolo možné zachrániť žiadnym iným typom ošetrenia. A ich ďalším ponechaním na stanovišti v lokalitách s vysokým pohybom ľudí (mestský cintorín, centrum mesta, zámocký park) by sme bezprostredne ohrozovali zdravie a životy občanov, prípadne ich majetok,” vysvetlil mestský úrad. Podotýka, že všetky práce v súvislosti s orezmi a výrubmi stromov realizovala samospráva na základe odborných posudkov.

Výrub stromov sa realizuje v Pezinku od stredy (12. 2.) do piatka (14. 2.) na Radničnom námestí, pri Základnej umeleckej škole (ZUŠ) Eugena Suchoňa na ulici M. R. Štefánika, pri vchode do areálu farského kostola a v blízkosti starého obchodného domu na ulici M. R. Štefánika. Nevyhnutné sú podľa mesta aj dopravené a bezpečnostné opatrenia.