Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Domáce

Počasie sa zbláznilo! Slovensko zasiahne „ŽLTÉ“ sneženie!

Slovensko zasiahne „ŽLTÉ“ sneženie! . ZDROJ: imeteo.sk

BRATISLAVA – S blížiacim sa hustým snežením sa Slováci oboznámili už dávnejšie. Odborníci však teraz upozorňujú na výnimočný meteorologický úkaz. Z oblohy má totiž spolu so snehom padať tzv. Saharský prach. Snehová pokrývka teda nebude čisto biela, ale bude sfarbená do žlta.

 

Tento víkend sa musíme pripraviť na výdatné sneženie. Nepôjde len o mierny biely poprašok, ale na našom území napadne niekoľko centimetrov snehu a vytvorí sa súvislá snehová pokrývka.

Slováci žijúci v nižšie položených mestách sa môžu snehovej nádielke tešiť tiež. Tentoraz totiž snehové vločky zavítajú aj do nížin. Mnohí sa tak potešia prvému väčšiemu sneženiu, ktoré prinesie najmä nedeľa a „biely“ trend bude pokračovať aj začiatkom týždňa.

Okrem snehu však bude tentoraz padať aj saharský prach. Na ten sme zvyknutí najmä cez leto, no nie je výnimkou ani na jeseň či v zime. Z oblasti Sahary sa totiž v predchádzajúcich dňoch opäť dostali čiastočky prachu do atmosféry a prúdením zavítali do Európy.

Ako uvádza imeteo.sk, saharský prach sa už aj v týchto chvíľach nachádza v atmosfére nad Slovenskom, no jeho koncentrácia je nízka. A aj počas celého zajtrajšieho dňa sa bude prach nachádzať v atmosfére nad naším územím.

Podľa prognóz SKIRON bude saharský prach padať spolu so zrážkami v piatok v popoludňajších až podvečerných hodinách na takmer celom území Slovenska v koncentrácii 21 mgr/m2.

Saharský prach sa nad naším územím opäť na niekoľko hodín objaví počas nedele, a to najmä v popoludňajších hodinách. Bude padať spolu so snehom. Ak sa vám teda bude zdať, že sneh nie je celkom snehobiely, tak budete vedieť prečo.