Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina Top

Počet prípadov na NEŽIADÚCE ÚČINKY po očkovaní STÚPA!

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Roman Hanc

SLOVENSKO – Vedľajšie nežiadúce účinky vakcín sa u niektorých očkovaných prejavia a u iných zasa nie. Závisí to od mnohých faktorov. Štátny ústav pre kontrolu liečiv však upozorňuje aj na tieto nepríjemné prejavy. V súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu nahlásili ústavu k strede (15. 9.) 8547 podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení vyhodnotili 977 ako závažných. Najviac ich bolo po Pfizeri, nastali však aj po Moderne a AstraZenece.

 

Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech išlo o 527 závažných hlásení, z toho jedno úmrtie. Ešte pred týždňom ich bolo 514, pribudlo teda nových 13 hlásení.

Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky sa objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu, predkolapsový stav, kolaps, ale aj náhla cievna mozgová príhoda, infarkt myokardu či epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu.

V rámci vakcíny od spoločnosti AstraZeneca hlásili 302 závažných účinkov, z toho dve úmrtia. Oproti minulému týždňu pribudli dve nové hlásenia. Najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o pľúcnu embóliu, náhlu cievnu mozgovú príhodu či infarkt myokardu.

Pri vakcíne od spoločnosti Moderna išlo o 106 závažných účinkov, z toho jedno úmrtie. Od minulého týždňa sa počet závažných účinkov zvýšil o štyri hlásenia. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky boli dočasná paralýza, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombóza, kolaps, strata vedomia, pľúcna embólia a napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda.

Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, z toho 33 závažných. Išlo o stratu vedomia, kolaps, halucinácie a hyperpyrexiu.

Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali tri závažné hlásenia. Ide o pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi a flebotrombózu.