Regióny Bratislava Top

AKTUÁLNE Najvyšší súd ROZHODOL! Podnikateľ Norbert Bödör zostáva na slobode

Norbert Bodör, Valčeky, Dobytkár, Judáš, Očistec, súd
Norbert Bödör ostáva na slobode!

BRATISLAVA – Krátko pred desiatou hodinou dorazil na Najvyšší súd SR nitriansky podnikateľ Norbert Bödör aj v sprievode svojho advokáta Mareka Paru. Najvyšší súd totiž dnes rozhoduje o väzbe pre podnikateľa, ktorý strávil vo väzbe takmer jeden a pol roka. Stíhaný je v najväčších kauzách ako Očistec, Dobytkár či Valčeky. Dianie na súde sleduje reportérka Barbora Plávalová. Dôvodom pre ktorý sa dnes rozhoduje o jeho väzbe je práve kauza Valčeky v ktorej figuruje aj príbuzný dnes už bývalého ministra hospodárstva Petra Žigu, Štefan Žiga.

 

Najvyšší súd pred malou chvíľou rozhodol, že podnikateľ Norbert Bödör zostáva na slobode!

Predmetom dnešného konania bolo rozhodnúť o sťažnosti prokuratúra Úradu špeciálnej prokuratúry proti uzneseniu sudcu, ktorý obvineného Norberta Bödöra nezobral do väzby a prepustil ho na slobodu. Namietaných sudcov nevylúčili, Bödörovi obhajcovia Michal Mandzák a Marek Para znova vzniesli námietku zaujatosti, ktorú doplnili o ďalšie podnety. O námietkach voči sudcom najvyšší súd nekonal. Ďalšia sťažnosť je o tom, že nerozhodoval nestranne a argumentoval tým, že sudca Kliment s prokurátorom Repom sú príbuzní (strýko a synovec).

Na súde tiež odznelo, že sudcov viaže priateľstvo k špeciálnemu prokurátorovi Danielovi Lipšicovi a, že pokiaľ ide o sudcu Hattalu, tak ho diskvalifikujú ako nestranného sudcu Najvyšší súd zamietol sťažnosť o dovolaní senátu 5T, ktorý o väzbe pre Bödöra rozhoduje.

Sudca Kliment má byt podľa obhajoby zaujatý aj preto, lebo vraj Norberta Bödöra a jeho advokátov nezdraví a v minulosti obhajoval Štefana Harabina.

Sudca čítal Bödörove námietky voči sudcom senátu 5T viac ako pól hodinu.

Para chce argumentovať a spomína iné kauzy. Sudca ho napomína, že “my tu nebudeme robiť vyšetrovanie iných trestných veci. Stále tu točíte v jednom kruhu! Sadnite si!”

Norbert Bödör 10:58 predstúpil pred senát Najvyššieho súdu. “Viackrát ste bol poučený, poznáte svoje práva. Máte právo požiadať, aby rozhodol senát.” Sudca sa ho bude pýtať iba na otázky v súvislosti s jeho väzobným stíhaním, nie k samotným skutkom. Sudca ho vyzval, aby opísal svoje majetkové pomery. Nitriansky podnikateľ je samostatne zárobkovo činná osoba.

“Bol som 19 mesiacov vo väzbe. Majetok mám zaistený. Ďalšie majetky, ktoré som mal na svoju podnikateľskú činnosť mi boli zaistené,” povedal Bödör pred súdom .

Na účte mu zaistili 1,4 milióna eur. “Myslím, že mám podiel ešte v pivnici Radošina a firme Merus, ktorá sa zaoberá prenájmom nehnuteľností.” Z čoho teraz žijete? Spýtal sa Norberta Bödöra sudca. “Momentálne manželka podniká a ona ma príjem,” reagoval obvinený. Ten povedal aj to, že jeho otec momentálne vlastní SBS spoločnosť Bonul.

Pred súdom ďalej vypovedá, že v prípade nevzatia do väzby sa bude zdržiavať v mieste svojho trvalého bydliska v Nitre.

Norbert Bödör pred súdom reagoval aj na medializované informácie o pobyte v zahraničí s tiež trestne stíhaným, bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom. “Nebol som dlho s rodinou. Proste bol som na dovolenke s deťmi. V Dubaji, manželka prenajímala nejaký apartmán, zabezpečovala to ona. Deti mali jarné prázdniny, tak preto sme išli.”

S niekým ste sa tam stretol? Pýta sa Bödöra sudca. “Nestretol som sa s nikým.” Boli ste vyslovene sám? “Na dovolenke bol aj pán Gašpar so synom, vnúčatami a manželkou, boli sme v kontakte.”

Sudca sa Norberta Bödöra pýta aj na to, či vedel, že Gašpar môže byť v kauze Valčeky predvolaný ako svedok. Bödör sa háji, že o tom nevedel a neurobil to účelovo. “Je verejne známe, že sme vzdialení príbuzní,” opísal vzťah s bývalým policajným prezidentom. Ďalej argumentuje, že sa stretli na verejnosti a neskrývali sa. Reagoval na informácie o pobyte v zahraničí.

Pojednávanie súd prerušil do 12:00..

Prokurátor Úradu Špeciálnej prokuratúry navrhuje, aby Bödöra súd vzal do väzby s tým, že tuto väzbu nenahrádza dohľadom mediačného a probačného úradníka. Marek Para navrhuje zamietnuť podanú sťažnosť v celom rozsahu. Poukazuje na masívne omeškanie v postupe orgánov činných v trestnom konaní pred a po zadržaní obvineného Norberta Bödöra.

Najvyšší súd SR prejednal sťažnosť prokurátora ÚŠP proti uzneseniu z januára. Rozhodol, že sa zamieta. Sťažnostný súd sa v plnom rozsahu stotožnil so sudcom pre prípravné konanie. Súdca povedal, že rovnako by rozhodol aj 20. januára a Bödör si to takto iba predĺžil. “Vaši obhajcovia sa tu snažia zaťažovať orgány činné v trestnom konaní do nejakého politického boja.” Proti uzneseniu sťažnosť nie je prípustná.

Nitriansky oligarcha tak ostáva na slobode, súd mu neuložil ani opatrenie monitorovacím náramkom.

Špecializovaný trestný súd nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra v januári do väzby nevzal, a to práve z toho dôvodu, že prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal proti rozhodnutiu sťažnosť. Medzitým stihol nitriansky oligarcha okrem iného aj vycestovať do Dubaja. Kde ho nafotili po boku bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorý je stíhaný v kauze Očistec.

Bodör, Gašpar, Valčeky, Očistec
Norbert Bödörpo boku Tibora Gašpara na dovolenke v Dubaji. Zdroj: DenníkN

 

Bödöra najskôr 13. januára z väzby prepustili. Na slobodu ho dostala procesná chyba Ústavného súdu. V policajnej cele bol približne rok a pol pre kauzu Dobytkár. Národná kriminálna agentúra ho po pár hodinách na slobode zadržala znova a to v súvislosti s kauzou Valčeky. Obvinený podnikateľ je v nej stíhaný za korupčnú trestnú činnosť.

Bývalého vyšetrovateľa NAKA už odsúdili

Kauza Valčeky sa týka úplatku vo výške 70-tisíc eur, ktorého prevzatie najskôr priznal aj bývalý vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Marián Kučerka. Neskôr však všetko poprel a pred súdom vypovedal, že sa priznal pod nátlakom prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry. Bývalého vyšetrovateľa NAKA vo štvrtok Špecializovaný trestný súd odsúdil na 11 rokov za mrežami, okrem toho Kučerkovi prepadol majetok. Štvrtkové pojednávanie by sme mohli označiť za akúsi skúšku dôveryhodnosti známych kajúcnikov. Pred súdom totiž vypovedali známe mená, ako sú bývalý šéf finančnej jednotky NAKA Bernard Slobodník, niekdajší policajný informátor Peter Petrov, či bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makóa. Slobodník na súde vypovedal v nepriestrelnej veste a za chrbtom mu stáli traja kukláči so samopalmi. Objasnil ako mala skupina bödörovcov “dozerať“ na známe kauzy.

Kauza Valčeky

Neprávoplatne odsúdený Marián Kučerka v minulosti vyšetroval aj medzinárodnú dépeháčkarsku kauzu známu ako Valčeky, ktorá sa týkala fiktívnych dodávok ocele. V kauze figuruje aj Štefan Žiga, príbuzný bývalého ministra hospodárstva Petra Žigu. Kučerka podľa vyšetrovateľov prijal v roku 2016 25-tisíc eur od Norberta Bödöra, ktoré mal sprostredkovať práve Bernard Slobodník. Slobodník vypovedal, že peniaze prevzal osobne priamo vo firme Bonul. Podľa jeho slov mu ich Bödörr dal v obálke so slovami: „Toto je za to, že si ty a pán Kučerka prejavil iniciatívu a že ste vyšli v ústrety.“

Galéria
Norbert Bodör, Valčeky, Dobytkár, Judáš, Očistec, súd
Nitriansky oligarcha Norbert Bodör. Zdroj: TASR
Norbert Bodör, Valčeky, Dobytkár, Judáš, Očistec, súd
Nitriansky oligarcha Norbert Bodör. Zdroj: TASR
Norbert Bodör, Valčeky, Dobytkár, Judáš, Očistec, súd
Nitriansky oligarcha Norbert Bodör. Zdroj: TASR
Norbert Bodör, Valčeky, Dobytkár, Judáš, Očistec, súd
Nitriansky oligarcha Norbert Bodör. Zdroj: TASR
Norbert Bodör, Valčeky, Dobytkár, Judáš, Očistec, súd
Nitriansky oligarcha Norbert Bodör. Zdroj: TASR
Norbert Bodör, Valčeky, Dobytkár, Judáš, Očistec, súd
Nitriansky oligarcha Norbert Bodör. Zdroj: TASR
Norbert Bodör, Valčeky, Dobytkár, Judáš, Očistec, súd
Nitriansky oligarcha Norbert Bodör. Zdroj: TASR
Norbert Bodör, Valčeky, Dobytkár, Judáš, Očistec, súd
Nitriansky oligarcha Norbert Bodör. Zdroj: TASR
navigate_before
navigate_next

„Následne som tie peniaze zobral,“ vypovedal Slobodník na súde a potvrdil, že si ich s vyšetrovateľom Mariánom Kučerkom rozdelil na polovicu. Súdu opísal, že úplatok bol v 500-eurových bankovkách.

V Bödörovom záujme podľa viacerých svedectiev bolo, aby ochránil meno Štefana Žigu, vzdialeného príbuzného poslanca strany Hlas. Tomu hrozilo obvinenie, ktoré napokon vyšetrovatelia vzniesli až v roku 2020. „Bolo doslova povedané, že pán Žiga nesmie mať vznesené obvinenie pre jeho budúcu politickú kariéru, že je ešte mladý,“ tvrdil na súde kajúcnik Peter Petrov. Bernardovi Slobodníkovi ako spolupracujúcemu svedkovi obvinenie v tejto kauze nateraz odložili. Bývalý šéf finančnej jednotky NAKA pred súdom svedčil, že od Bödöra zobral 50-tisíc eur za to, aby cez Kučerku ovplyvnili vyšetrovanie kauzy Valčeky. Priznal sa aj k 200-tisícovému úplatku od Makóa, ktorý mal byť za ovplyvnenie kauzy Naftári. Bývalý šéf daňových kriminalistov Makóa ešte v priebehu vyšetrovania priznal, že peniaze od podnikateľov zinkasoval.

Kauza Valčeky nie je jediná, kde figuruje meno nitrianskeho podnikateľa. Ten čelí viacerým obžalobám, okrem iných aj v kauze Judáš.  Norbert Bödör je aktuálne obžalovaný aj v kauze Očistec. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry ho viní z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku a z obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Rovnakej obžalobe čelí Bödör aj v prípade kauzy Dobytkár. Súdny proces v kauze Dobytkár sa už začal.