Regióny Bratislava Top

Podzemné vody vo Vrakuni sú stále ZNEČISŤOVANÉ! Na mieste je otázka: Majú mať ľudia STRACH?

Začiatok sanačných prác na skládke vo Vrakuni zostáva stále otázny. Zdroj: archív zoznam.sk

Skládku vo Vrakuni, z ktorej do podzemných vôd unikajú najmä pesticídy a herbicídy, chce štát sanovať metódou enkapsulácie. Vybudovať sa má podzemná tesniaca stena, ktorou sa zdroj znečistenia odizoluje od okolitého prostredia. Súčasťou má byť aj čerpanie a čistenie znečistených podzemných vôd v okolí skládky. Hoci sa spustenie prác očakávalo ešte v roku 2018, doteraz sa tak nestalo. Rozloha skládky, ktorá sa nachádza na území starého Mlynského ramena na rozhraní bratislavských mestských častí Vrakuňa a Ružinov, je približne 4,65 hektára. Je na nej zhruba 120.000 kubických metrov odpadu, ktorý tam vyvážali z chemických závodov v 60. až 80. rokoch minulého storočia. Práce by mali po ich spustení v zmysle projektu trvať 3,5 roka, a to vrátane dvojročného posanačného monitoringu.

Ako nás informovali z ministerstva životného prostredia, ich prioritou je ochrana životného prostredia a zdravia ľudí pri odstraňovaní environmentálnych záťaží, vrátane envirozáťaže v bratislavskej Vrakuni. “Začiatok prác pri odstraňovaní vrakunskej skládky brzdia najmä zdĺhavé procesy, ktoré ministerstvo nemá priamo vo svojich rukách, a to najmä majetkovoprávne usporiadanie pozemkov. Sanácia skládky sa musí uskutočniť v súlade s platnou legislatívou. V tejto súvislosti je potrebné zabezpečiť právny vzťah ku všetkým pozemkom, na ktorých sa bude realizovať odstránenie envirozáťaže. K dnešnému dňu niektorí vlastníci napadli rozhodnutia o vyvlastnení a taktiež boli zo strany niektorých subjektov podané žaloby na Krajský súd v Bratislave proti rozhodnutiu Okresného úradu Bratislava vo veci vydaného stavebného povolenia,” povedali z tlačového oddelenia ministerstva.

 

Začiatok sanačných prác na skládke vo Vrakuni zostáva stále otázny. Ilustračné foto. Zdroj: archív zoznam.sk. Ilustračné foto. Zdroj: TASR / Pavol Ďurčo