Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Vysoké Tatry Tatranská Lomnica Starý Smokovec Jasná Top

Za aké ceny si ZALYŽUJEME túto sezónu? Zimné strediská v tom majú jasno: Na TOTO sa musíme pripraviť

Lyžiarska sezóna na Slovensku je neistá. Zdražovanie a rast cien je v zimných strediskách extrémne. Lyžiarske strediská na Slovensku sa snažia zmierniť dopady energetickej krízy a zdražovania. ZDROJ: TASR

VYSOKÉ TATRY – Aj keď nová lyžiarska sezóna bude na Slovensku aktuálna až o pár mesiacov, situácia v zimných strediskách nie je príliš optimistická. Extrémne zdražovanie energií, nárast cien, nedostatočný počet zahraničných turistov, pokles Slovákov, ale aj nepredvídateľné snehové podmienky na lyžovanie spôsobujú hotelierom, majiteľom a prevádzkarom stredísk a areálov, ako aj gastro prevádzkam veľmi neistý štart do sezóny.

 

Situácia vo Vysokých Tatrách bola kritická už počas leta. Podľa riaditeľky oblastnej organizácie cestovného ruchu Lucie Blaškovej, chýbala slovenská klientela, ktorej poklesy bol v porovnaní s minulým rokom na úrovni 30 percent. “Slováci húfne vycestovali do zahraničia najmä za morom. Vrátili sa však turisti zo zahraničia, ktorých v lete 2021 obmedzili prísne pravidlá pre cestovanie na Slovensko, pribudlo ich až 70 percent,” uviedla Blašková, ktorá hodnotí letnú sezónu ako priemernú. “Jednodňových návštevníkov bolo v lete minulého roka približne 840.000, tento rok je to zhruba o 40.000 menej. Pre porovnanie v roku 2019 navštívilo Vysoké Tatry počas letných mesiacov 865.000 turistov,” doplnila Blašková. Medzi zahraničnými návštevníkmi prevažovali Česi, Poliaci a Maďari, výrazne menej bolo turistov zo zámoria či západnej Európy.

Blašková ubezpečila, že v súvislosti so zvyšovaním cien energií počas blížiacej sa zimnej sezóny neplánujú zásadne obmedzovať prevádzku, aby neznížili kvalitu služieb. Chcú prilákať viac turistov, šetriť plánujú na prevádzkových a personálnych nákladoch. “Veľa podnikateľov plánuje minimálne počas mimosezóny radikálnejšie obmedzenia, nebudú poskytovať služby napríklad počas celého týždňa. Zhodujú sa, že nárast energií znamená nárast cien v službách cestovného ruchu a je najvyšší čas, aby štát zakročil a predstavil konkrétne plány a opatrenia,” uzavrela Blašková.

 

Lyžiarska sezóna na Slovensku je neistá. Zdražovanie a rast cien je v zimných strediskách extrémne. ZDROJ: TASR

V tejto súvislosti nás zaujímalo ako zdražovanie a nárast cien energií ovplyvní prevádzku zimných stredísk. Zasnežovanie, vleky, ubytovacie a stravovacie služby. Vývoj ceny elektriny sledujeme so znepokojením nakoľko najväčšiu spotrebu máme práve v období novembra a decembra v súvislosti so zasnežovaním tratí. Elektrinu máme kontrahovanú do 31. decembra 2022, samozrejme cena je vyššia ako v uplynulej lyžiarskej sezóne. Čo sa týka otvorenia sezóny, určite s tým počítame. Neotvorenie strediska by malo výrazný vplyv na cestovný ruch a ubytovacie zariadenia, rovnako aj na pracovné miesta a to si žiadny región ani prevádzkovateľ v súčasnosti nemôže dovoliť. Preto veríme, že vláda rozumne nastaví podporu ekonomiky a pomoc podnikateľom a aj v oblasti energetiky bude citeľná,“ povedal Peter Hudec, riaditeľ strediska Winter Park Martinky na Martinských holiach.

„Energie tvoria viac ako 25% nákladov, avšak po zvýšení cien sa tento pomer ešte navýši. Koniec roka tvorí podstatnú časť energetických nákladov strediska, je preto predčasné hovoriť o konkrétnych číslach. Očakávame však, že náklady vzrastú o viac ako 300%, ak by sa cena energií neznížila. Aktuálne pripravujeme rôzne varianty prevádzky strediska, ako aj úsporné opatrenia, ktoré však nebudú mať vplyv na kvalitu lyžovačky. Presné ceny skipasov budeme môcť stanoviť pred koncom roka, no k istému navýšeniu zrejme príde,“ dodal Hudec.

 

Lyžiarska sezóna na Slovensku je neistá. Zdražovanie a rast cien je v zimných strediskách extrémne. ZDROJ: fb penzion.strachan