Poľadovica a silný vietor. Aj takéto je dnešné ráno

SLOVENSKO – Dnes ráno treba počítať s poľadovicou na cestách takmer na celom Slovensku, výnimku tvorí pár okresov na západe krajiny. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav.

 

Výstraha prvého stupňa pred vetrom platí od pondelkového rána v okrese Poprad, od 13.00 h sa má ešte viac rozfúkať a meteorológovia pre túto lokalitu vydali výstrahu druhého stupňa. „V okrese Poprad sa ojedinele očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo v nárazoch rýchlosť 85 – 90 kilometrov za hodinu a/alebo priemernú rýchlosť 60 kilometrov za hodinu,“ uviedli meteorológovia. Od 13.00 h platí výstraha prvého stupňa pred vetrom aj v okresoch Námestovo, Tvrdošín a Kežmarok.

Okrem toho vydal Slovenský hydrometeorologický ústav od 12.00 h výstrahu druhého stupňa pred silným vetrom na horách v okresoch Brezno, Banská Bystrica, Liptovský Mikuláš, Ružomberok, Tvrdošín a Poprad. V týchto okresoch sa na horách v polohách nad približne 1500 metrov očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne v nárazoch rýchlosť 135 – 160 kilometrov za hodinu a/alebo priemernú rýchlosť 90 – 105 kilometrov za hodinu,  t. j. silná až mohutná víchrica.

Meteorológovia vydali aj druhý stupeň hydrologickej výstrahy pred povodňou z topiaceho sa snehu, ktorá platí pre okres Košice-okolie a rieku Hornád. Výstraha prvého stupňa platí pre okres Vranov nad Topľou.

Viac o téme: meteorológovia, poľadovica, povodne, SHMÚ, upozornenie, varovanie, víchrica, vietor, výstraha

Súvisiace články