Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

PORIADNE ROZČÚLENÝ bratislavský župan: “Prídeme o milióny EUR, urobia z nás údržbárov a hasičov!”

Župan Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. Zdroj: fb/bsk

BRATISLAVA – Extrémne zdražovanie, inflácia, nárast cien energií, služieb, ekonomická a hospodárska stagnácia. Situácia na Slovensku sa radikálne zhoršuje, pričom aktuálne veľké problémy môžu už o pár týždňov spôsobiť kolaps jednotlivých obcí, miest či samospráv. Tvrdia to predsedovia samospráv, ktorí vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Dôvodom je úprava daňového bonusu, ktorou prídu samosprávy o stovky miliónov EUR.

 

V prípade Bratislavského kraja nová daňová reforma z dielne ministerstva financií spôsobí výpadok 18 miliónov EUR. Tvrdí to župan Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba. “Naivne som dúfal v zdravý rozum aspoň u tých poslancov, ktorí sú zároveň starostami a primátormi a nádejal som sa, že táto legislatívna zvrátenosť nemôže byť predsa schválená. Mýlil som sa. Predmetný návrh zoberie samosprávam taký obrovský balík peňazí, že môžeme zabudnúť na investície aj rozvoj. Zo županov, primátorov a starostov budú len údržbári a hasiči,” skonštatoval na sociálnej sieti. Podľa jeho slov to bude v praxi  znamenať, že sa prestanú opravovať cesty, zastavia sa rekonštrukcie stredných škôl či domovov sociálnych služieb. Ohrozené budú najmä najzraniteľnejšie skupiny obyvateľov.

„Aby kraj vôbec zabezpečil základný chod svojich zariadení, bude musieť navyšovať poplatky pre klientov v zariadeniach sociálnych služieb, či platby za bývanie na stredoškolských internátoch. Nebude môcť investovať do rozvoja kraja, pretože jednoducho nebudú peniaze na navyšovanie kapacít v škôlkach, školách, domovoch pre seniorov či zariadeniach sociálnych služieb. Šetrenie sa bohužiaľ dotkne aj dotácií na šport, kultúru a mládež. Samozrejme divadlá, múzeá, knižnice, osvetové strediská a ďalšie kultúrne inštitúcie, športová činnosť a cestovný ruch budú prvé oblasti, ktoré významne a okamžite pocítia znížený objem financií. Obce a mestá budú musieť zvýšiť dane z nehnuteľnosti, poplatky za odpad, stočné, škôlky, stravu v škôlkach a školách, družiny, domovy dôchodcov, ceny v MHD, poplatky na športoviskách,“ zdôraznil Droba.

 

Bratislavský župan Juraj Droba. Zdroj: Zoznam.sk

Návrhy na zníženie daňových príjmov mestám a obciam označili za neprijateľné aj bratislavskí starostovia všetkých sedemnástich mestských častí, ktorí sa pridali do štrajkovej pohotovosti vyhlásenej Združením miest a obcí Slovenska. Po schválení legislatívneho návrhu z dielne ministra financií by len Bratislava prišla v tomto roku o desať miliónov eur a v budúcom to už bude 50 miliónov eur. “Netuším, kde naša mestská časť zoberie peniaze, po výpadku rozpočtovaných daní a náraste nákladov, na vykrytie vzniknutého schodku rozpočtu,” skonštatoval starosta Ružinova Martin Chren.

“Reálne to v praxi nikomu nepomôže. To, čo získajú ľudia na daňovom bonuse, zaplatia na službách samosprávy. Preto je z nášho pohľadu nevyhnutné hľadať financie inde,” uviedol predseda regionálneho združenia bratislavských mestských častí a starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa, ktorý návrh, vziať peniaze na úkor samospráv, považuje za nepochopiteľný. Možností je podľa bratislavských starostov viacero. “Riešením, ako kompenzovať výpadok príjmov tak, aby nezasiahol občanov, sa ponúka v tom, že štát zaplatí obciam, mestám a mestským častiam daň z nehnuteľnosti na ich území, keďže v súčasnosti je štát od platenia daní oslobodený,” uviedla starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

 

peniaze, bankovky
Úpravou daňového bonusu prídu samosprávy o stovky miliónov eur. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

S tým ale nesúhlasí ministerstvo financií, ktoré sa ohradzuje voči tvrdeniam samospráv. Rezort argumentuje dátami k výnosom z podielových daní, pripravenými kompenzačnými opatreniami a poukazuje tiež na prebytok bežných rozpočtov miestnych i krajských samospráv za rok 2021. Tvrdí taktiež, že zástupcom samospráv predstavil a ponúkol kompenzačné mechanizmy.