Pezinok Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Porušiť karanténu sa nevyplatí! Po novom nám budú sledovať telefóny

Kontroly na hraniciach. Zdroj: TASR / František Iván

BRATISLAVA – Vláda všetkých nedodržiavačov opatrení môže po novom skontrolovať. V stredu schválila zákon o elektronických komunikáciách. Ten umožňuje získavať informácie od operátorov. Od februára budú ľudí sledovať prostredníctvom ich mobilov, či dodržiavajú povinnú karanténu.

 

„Národná Rada Slovenskej republiky schvaľuje vládny návrh zákona, ktorým sa dopĺňa zákon č. 452/2021 Z. z. o elektronických komunikáciách.“

 

Vláda na čele s premiérom Eduardom Hegerom sa rozhodla tvrdo zakročiť proti “neporiadnym“. Dôležitosť zákona odôvodnili najmä tým, že doteraz nemali ako účinne skontrolovať ľudí prichádzajúcich zo zahraničia. „V prípade, že by sa osoba rozhodla neregistrovať sa do aplikácie eHranica a vstúpila by na územie Slovenskej republiky bez kontroly na hraniciach, Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky by sa o tejto skutočnosti podľa schváleného znenia zákona nikdy nedozvedel a nemohol tieto čísla kontaktovať,“ píše sa v dôvodovej správe nového zákona. Táto neschopnosť štátu konať je podľa vlády kritická najmä v prostredí možných nových variantov ochorenia COVID-19, ako napríklad aktuálny variant Omicron.

Koho budú sledovať?

Počas trvania mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu vyhlásených v súvislosti s pandémiou nákazlivej ľudskej choroby operátor na základe odôvodnenej písomnej žiadosti, ktorú obdrží od Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky poskytne do 24 hodín údaje o človeku, ktorý prešiel hranice bez registrácie alebo kontroly. „A to v rozsahu telefónneho čísla na účely ochrany osôb pred hroziacim nebezpečenstvom šírenia prenosného ochorenia alebo na účely prijímania opatrení pri ohrození života a zdravia,“ píše sa v návrhu zákona.

Nemusíte sa však obávať, že by vás sledovali pri každom príchode zo zahraničia. „Zákon je smerovaný na identifikáciu užívateľov, ktorí sa pred svojím vstupom na územie slovenskej republiky nachádzali v štáte, ktorý je z hľadiska výskytu ochorenia OCVID-19 a epidemiologickej situácie charakterizovaný ako štát, ktorý nie je bezpečný,“ objasnili v návrhu. Takáto úprava podľa politikov umožní adresnejšie smerovanie opatrení a ich vynucovanie bez potreby plošného uzatvárania hraníc a zamedzenia cezhraničného pohybu osôb. Vaše údaje bude mať Úrad verejného zdravotníctva k dispozícii iba na vymedzený čas a to na maximálne 60 dní od príchodu zo zahraničia. „Po uplynutí tejto doby Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky tieto údaje bezodkladne zničí.“

O tom, že vás sledujú budete informovaný


„Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky bezodkladne písomne alebo elektronicky informuje dotknutého účastníka pričom uvedie údaje, ktoré o ňom spracúval,“
bližšie špecifikovali v zákone s tým, že informácie budú získavať výhradne na účely zabránenia šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby, najmä kontroly dodržiavania povinnej izolácie alebo karantény osoby, ak je táto nariadená, alebo na účel epidemiologického dohľadávania kontaktov osôb prichádzajúcich z rizikových krajín. Zákon nadobúda platnosť 1.februára 2022.

Mastná pokuta

Za nedodržanie domácej izolácie po príchode po návrate na Slovensko z epidemiologicky rizikových krajín hrozí mastná pokuta. Pri nedodržaní povinnej 10-dňovej karantény, nezodpovední po novom vysolia až 5 tisíc eur.