Regióny Bratislava Top

Neúspešná kandidátka sa obula do poslancov. Tí jej adresovali tvrdé slová!

Zdroj: FB / www.bratislava.sk

BRATISLAVA – Iba pred pár dňami sme vás informovali o liste, ktorý zaslala nezvolená kandidátka na šéfku firmy Mestský parkovací systém Zuzana Jakubcová poslancom bratislavského zastupiteľstva. Nik z nich jej totiž nedal pri voľbe svoj hlas napriek tomu, že prešla transparentným výberovým procesom. Poslanec Igor Polakovič vysvetľoval toto rozhodnutie referenciami, ktoré na jej osobu dostal. Jakubcová sa však bráni a v spomínanom liste sa ohradila nielen proti Polakovičovi, ale aj ďalších poslancov.

 

Neúspešná kandidátka sa kriticky vyjadrila najmä voči slovám poslanca Igora Polakoviča. „Napriek niekoľkým výzvam ani na výslovné požiadanie, tento jeho zdroj nič nedoložil Magistrátu hlavného mesta, resp. úseku ľudských zdrojov (ďalej HR), ani ma s takýmto zdrojom priamo nekonfrontovali a ani sa nesnažili získať moju ďalšiu reakciu, či dopytovanie,“ píše Jakubcová v liste. Tieto referencie mal podľa nej Polakovič nafukovať s ďalším poslancom a to Jakubom Mrvom. „Svoje „neanonymné referencie“ šíril a nafukoval pán Polakovič s kolegom Mrvom ďalej celý mesiac, spustil svoju kampaň o negovanie výsledku, zašiel tak ďaleko, že šírili klamstvá o mojom pochybnom konaní v Orange,“ píše. Jakubcová v súkromnej firme pôsobí 15 rokov.

Pri Polakovičovi tiež uviedla, že jeho konanie už zašlo do trestnoprávnej roviny ohovárania a obviňovania. Hovorí tiež o manipulovaní s novým výberovým konaním. Aké motívy by mali za tým stáť, však nevie.

Do tretice v liste menuje aj poslankyňu Katarínu Augustinič, ktorá podľa nej nevyvinula žiadnu aktivitu smerom k zisteniu si jej znalostí, no médiám predkladá tvrdenia o jej schopnostiach, predikuje kompatibilitu s tímom a hovorí o jej nevhodnom štýle riadenia a dôvode odchodu. „Týmto žiadam uvedenú poslankyňu, aby doložila konkrétne a overiteľné informácie k svojim tvrdeniam, ktoré poškodzujú moju osobu,“ píše Jakubcová.

 

Zdroj: zastupiteľstvo hlavného mesta

Reakcie nie sú o nič jemnejšie

Poslankyňa Katarína Agustinič pre Zoznam.sk uviedla, že list čítala, no vníma ho ako zúfalý pokus neúspešnej kandidátky. „Výberový proces je nastavený tak, že komisia len predvyberie kandidáta, ktorého musí zastupiteľstvo potvrdiť hlasovaním. Keďže som rovnako kedysi pracovala v Orange, požiadala som pár ľudí o referencie a bohužiaľ boli negatívne,“ tvrdí Augustinič s tým, že rovnako tak urobili aj jej kolegovia, a to s rovnakým výsledkom. „Konfrontačný spôsob, akým list napísala, len potvrdil tieto zistenia. Následne sme sa rozhodli ju nezvoliť a ja si za svojim rozhodnutím stojím,“ uviedla. Jakubcová pre ňu navyše nespĺňala odborné znalosti z dopravy. „Parkovacia politika je veľmi citlivá téma a bude si vyžadovať odborníka a nespochybniteľného kandidáta,“ vysvetľuje.

 

Katarína Augustinič. Zdroj: FB / Katarina Sliviakova Augustinic

Poslanec Jakub Mrva zasa podľa vlastných slov netuší, prečo ho Jakubcová v liste spomína. „Verejne som k jej osobe nevystupoval a takémuto osočovaniu a ohováraniu, či už za mňa, alebo ďalších kolegýň a kolegov zo zastupiteľstva, zo strany tejto nezvolenej kandidátky, nerozumiem,“ uviedol pre Zoznam.sk. Jej email, ktorý označil za „útočný“ a „agresívny“, je zároveň podľa neho dôkazom, že jej nezvolenie nebola chyba. „Zavedenie parkovacej politiky považujem za jeden z najdôležitejších projektov hlavného mesta a akékoľvek riziká treba dôsledne posúdiť a minimalizovať,“ doplnil.

Polakovič, ktorému bola venovaná väčšia časť listu uviedol, že rozumie, že sa Jakubcová hodnotí k rozhodnutiu nepostaviť ju do čela mestskej firmy kriticky a osobne. “Verím však, že chápe, že jednou zo zodpovedností volených zástupcov je dohliadnuť na to, aby mestským firmám a mestským organizáciám šéfovali čo najlepší ľudia. Je nevyhnutné, aby títo téme, ktorou sa daný podnik zaoberá odborne rozumeli a mali s ňou praktické skúsenosti. Rovnako je dôležité, aby spôsob riadenia firmy aj tímu bol na najvyššej možnej úrovni,” povedal pre Zoznam.sk.

Tiež upozornil, že výberový proces bol otvorený a prezentácie uchádzačov, videozáznam aj hodnotenie komisie sú zverejnené. “Vďaka tomu si  môže názor na to, či sa podarilo vygenerovať najlepšieho možného kandidáta urobiť každý sám. Tak ja osobne, ako ani väčšina pozorovateľov z radov poslancov si to nemyslela a tak sme sa rozhodli výberové konanie radšej zopakovať. Myslím si, že prípade šéfa či šéfky firmy, ktorá napĺňa jednu z kľúčových priorít tohto mesta je predbežná opatrnosť na mieste,” doplnil.

Igor Polakovič. Zdroj: FB / Igor Polakovič

Magistrát v súvislosti s listom zopakoval svoje stanovisko zo dňa, kedy prebehla neúspešná voľba a síce, že rešpektujú rozhodnutie mestského zastupiteľstva. „Výberová komisia pracuje s otvorenými zdrojmi a v nich sa žiadne negatívne informácie v súvislosti s jej osobou neobjavili. Objavili sa až z neverejných zdrojov a až po ukončení výberového konania. Tieto informácie následne zohľadnili poslanci a poslankyne počas hlasovania v zastupiteľstve. Právo poslancov odmietnuť navrhnutú kandidátku plne rešpektujeme,“ uviedla pre Zoznam.sk hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.

Zuzana Jakubcová sa pred časom uchádzala o post novej šéfky firmy Mestský parkovací systém. Spočiatku úspešne. Prešla riadnym výberovým konaním aj verejným vypočutím a bratislavský magistrát ju koncom apríla dokonca v médiách prezentoval ako novú konateľku mestského podniku. Potom však nastal obrat. Vo voľbe, ktorá mala byť posledným krokom, ju nepodporil ani jediný z prítomných poslancov. Polakovič, ktorý bol aj členom výberovej komisie, to odôvodnil tým, že po vyhlásení jej výsledkov sa k nemu, ako aj k viacerým poslancom dostali neanonymné referencie, ktoré ho priviedli k pochybnostiam, či bol konečný výber správny, a či komisia vybrala vhodného človeka na túto pozíciu. Jakubcová následne poslancom adresovala spomínaný list.

 

Jakub Mrva. Zdroj: FB / Jakub Mrva