Regióny Bratislava Top

Posun v kauze týrania starčekov v Ružinove. Polícia vedie trestné stíhanie

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay

BRATISLAVA – Počas víkendu Slovensko zaskočila správa o podozreniach z týrania v domove dôchodcov na Pažítkovej ulici v bratislavskom Ružinove. Starosta mestskej časti Martin Chren sa rozhodol podať trestné oznámenie spoločne s riaditeľkou druhého takého to zariadenia v Ružinove, Máriou Mattovič Strakovou. Policajti druhého bratislavského okresu ho prijali v piatok 19. marca. Dnes informovali, že vyšetrovateľ už vedie trestné stíhanie vo veci zločinu týrania blízkej osoby a zverenej osoby.

 

V prípade preukázania viny hrozí podľa polície za takéto konanie trest odňatia slobody na 7 rokov až 15 rokov. “Podľa doterajších zistených informácii mali doposiaľ neznámi páchatelia od presne nezisteného času až do dňa 17.03.2021 fyzicky a psychicky týrať klientov zariadenia, nachádzajúceho sa na Pažítkovej ulici v Bratislave,” uviedli.

Na prípade podľa ich slov intenzívne pracujú a vykonávajú všetky potrebné úkony za účelom objasnenia skutku. “O konkrétnych úkonoch, vykonávaných políciou, nie je možné v súčasnosti poskytnúť bližšie informácie vzhľadom na citlivosť daného prípadu a možného ovplyvňovania strán trestného konania. Ihneď ako to procesná situácia vo vyšetrovaní umožní, poskytneme viac informácii,” dodali.

Hyenizmus

V Ružinove majú dva domovy dôchodcov, ktoré patria pod mestskú časť. Ružinovský domov seniorov na Sklenárovej ulici (s pobočkou na Pivoňkovej) patrí medzi najlepšie hodnotené na Slovensku. Dokonca ho nedávno vyzdvihol aj dnes už bývalý minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).

Naopak, v druhom domove dôchodcov na Pažítkovej ulici boli problémy už pred tromi rokmi. „V posledných dvoch rokoch sme však, aj na základe referencií od klientov a od ich rodín, boli presvedčení, že aj úroveň kvality starostlivosti o našich najstarších v DD na Pažítkovej sa oproti minulosti výrazne zlepšila,“ uviedol cez víkend Chren. Situácia je však opačná.

„Ťažko sa mi hľadajú správne slová, takže to poviem úplne na rovinu: počas posledných týždňov sme odhalili niekoľko prípadov podozrenia na hrubé zanedbávanie starostlivosti, dokonca vykazujúce silné znaky týrania, u niekoľkých klientov Domova dôchodcov na Pažítkovej ulici,“ napísal starosta Ružinova..