Regióny Bratislava Pezinok Malacky

Potešujúca správa pre cestujúcich v Bratislave a okolí. Železničná doprava sa výrazne posilní

Nový železničný grafikon sa v Bratislavskom kraji zmenil. archív zoznam.sk ZDROJ: TASR

BRATISLAVA – Veľké diskusie vyvolal nový železničný grafikon, podľa ktorého by mali na Slovensku od decembra jazdiť regionálne aj diaľkové vlaky. Jeho návrh vyvolal, najmä v samosprávnych krajoch, mimoriadnu nespokojnosť, no napokon nie je všetko tak zlé, ako sa zdalo na papieri.

 

Podľa schváleného Plánu dopravnej obslužnosti sa má na Slovensku zefektívniť železničná dopravu. „Je to citlivá vec, že nový grafikon je veľkou témou, najmä teraz, pred voľbami. Sú tu veľké snahy ten grafikon zmierniť. Pritom je zaujímavé, že nový grafikon vychádza z Plánu dopravnej obslužnosti, po ktorom všetci volali a teraz ho tu konečne máme,“ povedal začiatkom októbra minister dopravy Andrej Doležal. „Cieľom Plánu dopravnej obslužnosti bolo, aby sme zintenzívnili obehy našich vlakových súprav, aby regionálne vlaky jazdili častejšie a aby diaľková doprava mala menej zastávok a tým jazdila rýchlejšie,“ zdôraznil Doležal. Po viacerých diskusiách sa napokon do nového grafikonu zapracovali pripomienky Bratislavského samosprávneho kraja. V praxi to znamená zachovanie linky S65 zo Senca do Bratislavy, 30-minútový interval pre nové vlaky obsluhujúce Bratislavský kraj, rýchlejšie regionálne expresy či zohľadnenie výluk v železničnom grafikone.

„Železničná doprava je dôležitou súčasťou krajskej integrovanej dopravy. Je však v rukách štátu. Ak chceme, aby čo najviac ľudí využívalo verejnú dopravu, aj železničná doprava musí byť spoľahlivá a komfortná,“ skonštatoval bratislavský župan Juraj Droba po rokovaniach na ministerstve dopravy. V rannej a poobednej dopravnej špičke pracovných dní tak bude zachovaná linka S65 zo Senca smerovaná na stanicu Bratislava-Nové Mesto cez Bratislava-predmestie. Zachovania tohto spojenia sa týkalo najviac pripomienok občanov k návrhu nového grafikonu. „Územie Bratislavského kraja (Ivanka pri Dunaji, Bernolákovo, Veľký Biel, Senec, respektíve Reca) budú prioritne obsluhovať nové vlaky v atraktívnom 30-minútovom intervale smerované na Bratislavskú hlavnú stanicu cez zastávku Vinohrady. Štartovať budú v Galante. Vďaka tomu budú prázdnejšie. Jeden ranný rýchlik zo smeru Nové Zámky zastaví aj v Senci,“ dodal Droba.

 

Nový železničný grafikon sa v Bratislavskom kraji zmenil. archív zoznam.sk ZDROJ: TASR

Po novom budú regionálne expresy rýchlejšie. Vlak idúci z Nových Zámkov nebude zastavovať v obciach pri Bratislave. Cestujúcim zo vzdialenejších lokalít to ušetrí čas. „Grafikon doteraz nezohľadňoval výluky a preto mnoho vlakov meškalo. Všetci vedeli, že vlak nemôže prísť načas, ale nikto to nenapísal do cestovného poriadku. To sa zmení. Nový grafikon všetky plánované výluky a obmedzenia berie do úvahy,“ zdôraznil Droba. Stretnutie sa týkalo aj nedostatku rušňovodičov, čo bol aj jeden z dôvodov, prečo bolo mnoho vlakov v minulosti odrieknutých.

Podľa slov bratislavského župana ministerstvo dopravy zlepšilo platové podmienky rušňovodičov, zvýšilo náborový príspevok a ovára nové školiace pracovisko. Venovali sme veľa úsilia, aby vlaky, prímestská doprava aj MHD spolu ladili. Vytvorili sme spoločný centrálny dispečing Integrovaný dopravný systém Bratislavského kraja a vďaka tomu dokážeme zabezpečiť lepšiu nadväznosť spojov. Železničná doprava je kostrou nášho dopravného systému v kraji a bez nej to jednoducho nepôjde. V rokovaniach s vládou neustávame,“ uviedol po stretnutí župan Juraj Droba.