Regióny Bratislava Top

POTVRDENÉ! V okolí Bratislavy zaznamenali výskyt vtáčej chrípky

Na Slovensku odhalili vtáčiu chrípku!
Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

MALINOVO – V obci Malinovo v Seneckom okrese potvrdili v súkromnom chove hydiny výskyt vtáčej chrípky. Regionálna veterinárna a potravinová správa Senec preto nariadila opatrenia pre obce Malinovo, Zálesie, Most pri Bratislave, miestnych chovateľov hydiny či vtákov i pre poľovnícke združenia. Opatrenie zverejnili dotknuté samosprávy na úradných tabuliach i svojich webových stránkach.

 

Majiteľka hydiny v Malinove oznámila zvýšený úhyn nosníc kury domácej vo svojom nekomerčnom chove. Inšpektori preto vykonali klinické vyšetrenie chovu. “Nosnice vykazovali apatiu, zníženú aktivitu, znížený príjem krmiva, celkovú slabosť a hnačku,” píše sa v dokumente. Veterinári odobrali vzorky uhynutej hydiny a poslali do laboratória, kde sa vyšetrením potvrdila pozitivita na vírus vtáčej chrípky H5N1.

Regionálna veterinárna a potravinová správa preto vymedzila ochranné pásmo pre obce Malinovo, Zálesie a Most pri Bratislave a pásmo dohľadu pre obce v ich okolí. Samosprávy v ochrannom pásme majú podľa opatrenia do konca apríla vykonať súpis všetkých chovov hydiny a vtákov vo svojich obciach. Chovatelia musia zabezpečiť umiestnenie svojej hydiny či chovaných vtákov tak, aby nemohlo dôjsť ku kontaktu s voľne žijúcim vtáctvom. Zabezpečiť musia zvýšenú biologickú bezpečnosť vo svojich chovoch, a to napríklad dezinfekciou pri vstupoch a východoch z priestorov. Voda na napájanie chovaného vtáctva či hydiny nesmie pochádzať zo zásobníkov povrchových vôd, ku ktorým má prístup aj voľne žijúce vtáctvo.

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

Ak chovatelia zistia vo svojom chove akékoľvek príznaky vtáčej chrípky, ako pokles príjmu krmiva a vody, pokles produkcie vajec, zvýšenú úmrtnosť, výtoky z očí či zobáka, hnačka či ospalosť, musia to Regionálnej veterinárnej a potravinovej správebezodkladne oznámiť. “Minimalizovať treba aj počet ľudí, ktorí prichádzajú do styku s hydinou a vtákmi chovanými v zajatí. Viesť si treba záznamy návštev chovu a dodržiavať opatrenia biologickej bezpečnosti,” vyzvala správa.

Regionálna veterinárna a potravinová správa zakazuje v dotknutých obciach akékoľvek presuny živej či zabitej hydiny, vajec i iného vtáctva. Taktiež vynášanie, rozhadzovanie či inú manipuláciu s použitou podstielkou, hnojom či kalom z tunajších chovov. Zakazuje sa aj konanie trhov, výstav či iné zhromažďovanie hydiny a vtákov v týchto obciach. Miestni poľovníci by mali zvýšiť dohľad nad populáciami voľne žijúcich vtákov, najmä vodných. Opatrenia platia až do odvolania.