Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

POZOR Ďalšia potravina z Poľska OHROZUJE Slovákov! Obsahuje JEDY, TOTO by ste mali vedieť

Ilustračné foto. Zdroj: zregionu.sk

SLOVENSKO – Na územie Slovenska sa dostal koreň zeleru, ktorý môže obsahovať vyššie hladiny rezíduí pesticídov, ako je ich maximálny limit. Podľa notifikačného portálu ŠVPS ide o pesticídy s názvom Linuron a Chlorpyrifos. Linuron je herbicíd bežne využívaný na kontrolu rastu tráv a burín v okolí pestovania plodín a Chlorpyrifos sa zas používa ako insekticíd, ktorý hubí škodce rôznych druhov zeleniny a ovocia. Obe tieto látky môžu byť potencionálne nebezpečné aj pre človeka a po ich požutí riskujete rôzne zdravotné komplikácie.

Koreň zelera, ktorý prekročil ich stanovené množstvo je distribuovaný na Slovensko z Poľska od 1.12.2023. Opatrenia okamžite prijali už na strane Poľska, takže by sa táto zelenina nemala dostať až k vám domov, ale opatrnosti nie je nikdy dosť. V produkte boli prekročené hladiny chlorpyrifosu až o 0,017 mg/kg a linuronu o 0,021 mg/kg (povolené množstvo oboch je maximálne 0,01 mg/kg).

Aký účinok môže mať pesticíd na náš organizmus?

Pesticídy sú jedy, ktoré hubia škodcov či zabraňujú rastu neželanej zelene. Väčšina z nás ich má bežne doma, ale pri prijatí pesticídov do tela, reagujeme obdobne ako samotný škodcovia. Samozrejme, že ľudské telo je väčšie, takže potrebuje väčšie množstvo, ale pri prijatí určitého množstvo, na seba účinky nenechajú dlho čakať. Základom pesticídov je ich neurotoxický účinok, takže sa prejavujú neurologickými príznakmi. Zvracanie a iné gastrointestinálne ťažkosti tiež nie sú výnimočné. Pri dlhodobom vystavení zas vznikajú chronické ochorenia ako astma, cukrovka či reprodukčné problémy.

Koreň zelera z Poľska, hoci by sa poškodené kusy nemali nachádzať na našom trhu, teda radšej vynechajte. Pesticídy môžu vytvoriť veľké riziko pre vaše zdravia a najmä pre zdravie vašich detí, ktoré majú menej odolné organizmy.