BRATISLAVA – Čistota slovenských miest nie je práve oblasť, ktorou by sme sa chceli veľmi pýšiť a nie sme v tomto smere žiadnym vzorom. Množstvo odpadov všetkého druhu, cigaretových ohorkov, špinavé chodníky a cesty sú každodenným slovenským koloritom.
Aby sa veci pohli dopredu a zmenili sa návyky Slovákov, prišlo ministerstvo životného prostredia s prevratnou novinkou. Za odhodenie odpadu mimo kôš môžete dostať pokutu vo výške 20 eur. Znečisťovanie verejného priestranstva sa totiž podľa zákona považuje za priestupok. Informuje o tom Zelená linka Ministerstva životného prostredia na svojej oficiálnej stránke. Časť odpadu na uliciach a v prírode pochádza z nezabezpečených košov, veľká väčšina je však vyhodená úmyselne. „Sme naozaj natoľko leniví či bezohľadní, že nám je jedno či bude odpad v prírode na tráve, v meste na ulici alebo si na neho neskôr sadneme niekde na lavičke? Veľa ľudí radšej odhodí odpad na zem akoby mali zájsť pár metrov ku košu alebo si odpad schovať do tašky a odhodiť ho neskôr,“ konštatuje Zelená linka ministerstva životného prostredia. Podľa envirorezortu, ak odpad nekončí v koši ale na zemi, postupne sa iba premiestni na iné miesta. Je pritom neskutočné koľko plastového odpadu skončí ročne v moriach a oceánoch. Je to viac ako 10 miliónov ton! Sú to najmä obaly, PET fľaše, jednorazové igelitové vrecká, hygienické potreby a cigaretové ohorky. No Slovákov pokuty za vyhadzovanie odpadkov mimo košov netrápia a ťažkú hlavu, no mali by. Výška pokút je rôzna.
- Od príslušníkov Policajného zboru je to pokuta v blokovom konaní 20 eur
- Od príslušníkov Mestskej polície je to pokuta v blokovom konaní do výšky 33 eur
- V správnom konaní je to pokuta až do výšky 100 eur
Navyše pri daždi je voľne pohodený odpad často spláchnutý do kanalizácie, ktorú môže upchať a spôsobiť tým nemalé škody. „Jednoducho nezmizne, len sa premiestni, rozkladá a ďalej znečisťuje. Okrem toho, že naše okolie je kvôli odpadu škaredšie znamená aj priamu hrozbu pre ľudí, zvieratá a celé životné prostredie. Na rozbitom skle z odhodenej fľaše sa môžu porezať deti alebo psy, odhodené cigaretové ohorky si môžu vtáky pomýliť s potravou, do kelímku od jogurtu sa môže ježkovi zaseknúť hlava a môže sa udusiť alebo zomrieť od hladu,“ zdôrazňuje Zelená linka ministerstva. Pokutu môžete dostať nielen za odhodenie odpadkov mimo kôš, ale aj za spaľovanie odpadu vo svojich vykurovacích zariadeniach. Zákon o odpadoch to totiž zakazuje.
Obec za to môže udeliť pokutu až do výšky 1500 eur. ,,Hoci sa spaľovanie môže zdať ako pohodlné a lacné riešenie, ako sa zbaviť odpadu a popritom si aj zakúriť, pre naše zdravie a životné prostredie to predstavuje veľký problém,“ skonštatovala Zelená linka. Spaľovaním sa priamo do atmosféry dostávajú nebezpečné látky, napríklad prachové častice, oxid uhoľnatý, skleníkové plyny – oxid uhličitý, metán, oxid dusný či dioxíny. ,,Z tohto dôvodu je spaľovanie odpadu možné len v prevádzkach, ktoré na túto činnosť disponujú príslušným povolením. Dlhodobý pobyt v znečistenom ovzduší je príčinou mnohých ochorení dýchacieho systému, kardiovaskulárnych ochorení či kognitívnych porúch,“ priblížila Zelená linka.