Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

POZOR! Je tu ZMENA zimného času na letný. Počas víkendu si pospíme o hodinu menej

Eurokomisia nezrušila striedanie zimného a letného času až do roku 2026. Zdroj: TASR / František Iván

BRATISLAVA – Skončí sa alebo neskončí striedanie zimného a letného času? Na Slovensku sa zatiaľ nič nemení a k zmene času dôjde už počas víkendu, v nedeľu 27. marca, kedy sa hodinová ručička posunie z 02:00 hod. na 03:00 hod.

 

Aj keď mnohí Európania so striedaním času nesúhlasia. Naopak veľa je takých, ktorí striedanie času vítajú a sú za jeho pokračovanie. O pár dní si tak opäť všetci budeme povinne meniť čas. Zo zimného totiž prechádzame na letný, keďže všetky dohody v Európskej únii o zrušení striedania času zmaril príchod pandémie. Ako informuje imeteo.sk striedanie zimného a letného času tak ostáva v platnosti aj ďalšie roky a téme sa Európska únia bude venovať až začiatkom roka 2027. Naopak v USA senát jednohlasne odsúhlasil zrušenie striedania času. Ak bude v USA táto zmena uzákonená, tak v Amerike ostane letný čas od roku 2023 trvalý.  „V praxi to znamená, že si pospíme o hodinu kratšie a začiatok pracovaného týždňa bude opäť zas pre mnohých náročný. Na druhej strane sa bude stmievať neskôr a svetlo cez deň bude čím ďalej, tým dlhšie. Poobedia tak budú pre mnohých príjemnejšie − potešia najmä deti, športovcov či poobedných kávičkárov,“ konštatuje imeteo.sk a

Striedanie letného a zimného času bolo pritom jednou z hlavných tém Európskej únie, ktorá sa dohodla, že striedanie času zruší. Nemá totiž už ekonomický vplyv ako v minulosti pri šetrení elektrickej energie. Európska únia preto vyzvala členské štáty, aby sa medzi sebou dohodli a ponechali si buď zimný alebo letný čas. Ale k dohode neprišlo. „Európska únia sa v lete v roku 2018 pýtala v online ankete občanov Európskej únie, ktorý čas preferujú. Väčšina ľudí si praje ponechanie permanentného letného času. Znamenalo by to v lete dlhšie večery, no v zime by naopak Slnko vychádzalo až okolo ôsmej hodiny. Proti boli len obyvatelia Rumunska, Česka, Belgicka, Holandska, Dánska a Fínska, ktorí si prajú ponechanie zimného času. Pre nás by to znamenalo, že v lete by sme sa museli rozlúčiť s dlhými letnými večermi a súčasne Slnko by vychádzalo už po 3:00.Napriek výsledkom ankety si jednotlivé vlády skôr preferovali ponechanie zimného času. Napokon tak ponechanie striedania letného a zimného času až do roku 2027 môže byť pre nás pozitívnou správou a dlhé letné večery si budeme aj naďalej užívať,“ dodáva imeteo.sk.

 

Anketa o zmene letného a zimného času v EU. ZDROJ: imeteo.sk

Cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a zmenu času uplatňujú všetky európske krajiny okrem Ruska, Bieloruska, Islandu a Grónska. Na území Slovenska letný čas po prvý raz zaviedli od roku 1916 do roku 1918 a neskôr v rokoch 1940 až 1949. Po tridsaťročnej prestávke ho v roku 1979 zaviedli opäť. Do polovice 90. rokov trval letný čas pol roka, no od roku 1999 sa Slovensko pripojilo k Európskej únii a stredoeurópsky letný čas trvá sedem mesiacov, od konca marca do konca októbra. Pre niekoho je zmena a striedanie zimného a letného času problémom. Biologický rytmus organizmu sa totiž posunu času na jeseň prispôsobuje pomalšie ako na jar, pretože je tu výraznejší vplyv osvetlenia za súmraku a úsvitu.

Vnútorné hodiny organizmu totiž nedokážu okamžite zo dňa na deň reagovať na zmenu času. Podobne ako je jet lag, čo je komplikácia spôsobená narušením biorytmu pri dlhších cestách lietadlom. Nastáva z dôvodu rýchleho prekonania viacerých časových pásiem a môže trvať niekoľko dní, pokiaľ si človek nezvykne na nové časové pásmo. Okrem nespavosti ju môže sprevádzať aj nevoľnosť, podráždenosť, dezorientácia alebo zmena krvného tlaku. Ťažkosti pri zmene času môžu mať malé deti, ktorým sa naruší denný a spánkový režim, ale aj ľudia s psychickými a chronickými ochoreniami, napríklad srdcovo-cievnymi, endokrinnými, neurologickými, s poruchami imunity.

 

Eurokomisia nezrušila striedanie zimného a letného času až do roku 2026. Zdroj: TASR / František Iván

Nie všade vo svete je striedanie letného a zimné času rovnaké ako v Európe. V USA a Kanade začína letný čas začína skôr a končí neskôr ako na Starom kontinente – druhou nedeľou v marci, respektíve prvou nedeľou v novembri. Niektoré časti územia však letný čas nepoužívajú. Štáty na južnej pologuli majú leto v čase, keď je na severnej pologuli zima, teda aj letný čas tam oproti severnej pologuli platí v opačnej časti roka. Letný čas v moslimských krajinách oneskoruje tradičnú ramadánovú večeru, keďže slnko podľa letného času zapadá neskôr. Preto sa v období Ramadánu v niektorých krajinách dočasne upúšťa od letného času alebo je to jeden z dôvodov, prečo sa vôbec nezavádza.

Ak by sa napokon Európska únia dohodla na zmene striedania letného a zimného času a na Slovensku by platil stále iba letný čas, potom v prípade ponechania letného času v Bratislave vyjde slnko v lete počas najdlhšieho dňa o 4:51, kým v Košiciach už o 4:31. V Bratislave zapadne slnko až o 20:55 a v Košiciach už o 20:41. V zime počas najkratších dní by slnko vychádzalo o 8:38 v Bratislave a o 8:24 v Košiciach. Zapadalo by o 16:59 v Bratislave a o 16:40 v Košiciach.