Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina Top

POZOR na NEBEZPEČNÉ POTRAVINY. Na Slovensko doviezli kontaminované mäso so SALMONELOU

hydina, mäso, salmonela
Ilustračná foto. Zdroj: TASR

SLOVENSKO – Potravinoví inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy upozorňujú na nekvalitné hydinové mäso, ktoré sa malo objaviť v našich obchodných reťazcoch. 38 ton zdraviu škodlivej hydiny dovezenej zo zahraničia obsahovalo stopy salmonely. Potravinári varujú, aby si spotrebitelia kupovali predovšetkým kvalitné mäso zo slovenského chovu

 

V mesiacoch september a október 2021 potravinoví inšpektori zaznamenali, že sa na územie Slovenska doviezlo obrovské množstvo nevyhovujúceho a zdraviu škodlivého hydinového mäsa, ktoré následne stiahli z trhu. “Za 2 mesiace to bolo viac ako 38 ton hydinového mäsa z Poľska, Ukrajiny a Českej republiky, ktoré obsahovalo salmonelu,” píše sa na stránke uniahydinarov.sk. Portál ďalej uvádza, že jedným z dovozcov kontaminovaného mäsa mal byť aj známy nemecký reťazec supermarketov Kaufland.

Podľa odborníkov je preto nevyhnutné, aby slovenskí spotrebitelia pri nákupe hydinového mäsa kontrolovali krajinu pôvodu uvedenú na etikete a kupovali výhradne iba slovenské hydinové mäso, ktoré je podľa nich kvalitné, čerstvé, bezpečné, zdravé a pod neustálou veterinárnou kontrolou. Ďalej varovali, že veľké množstvo zahraničného hydinového mäsa sa dostáva aj do školského stravovania. Je preto podľa nich nevyhnutné, aby sa rodičia zaujímali o krajinu pôvodu hydiny v školskej jedálni, kde sa stravujú ich deti a vyvinuli tlak na nákup slovenského hydinového mäsa. “Zdravie našich detí by malo byť pre nás prvoradé,” skonštatovali kompetentní z Únie hydinárov.

 

Na Slovensko doviezli kontaminované mäso so salmonelou. Zdroj: TASR / František Iván
Schéma nebezpečného mäsa. Zdroj: uniahydinarov.sk