Regióny Bratislava Top

POZOR na niektoré kozmetické výrobky! Toto telové mlieko radšej nepoužívajte

Nebezpečné výrobky.
Nebezpečné výrobky. Zdroj: uvzsr.sk

BRATISLAVA – Odborníci upozorňujú na niektoré kozmetické produkty, ktoré sa mohli vyskytnúť aj na Slovensku. Medzi nimi sa nachádza aj detský olej, ktorý by vašim ratolestiam mohol spôsobiť kožné problémy. Skontrolujte si preto, či sa nejaký z týchto výrobkov nenachádza aj u vás doma.

 

Odborníci z Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky upozorňujú na nebezpečné kozmetické výrobky, ktoré by vám mohli poškodiť vašu pleť a spôsobiť vážne problémy. Tieto produkty nahlásili, “do systému Safety Gate RAPEX (systém EÚ na rýchlu výmenu informácií o nebezpečných nepotravinových výrobkoch) kontrolné orgány v Nemecku a vo Švédsku,” poznamenali pracovníci Úradu verejného zdravotníctva na ich webe.

Medzi nebezpečné produkty zaradili odborníci telové mlieko, ktoré má ľuďom vybieliť pokožku. Konkrétne ide o produkt s názvom Laser White Perfume Whitening Lotion Whitening complex All skin types Diana, ktorý pochádza zo Spojených arabských emirátov. Tento výrobok totiž obsahuje zakázanú látku 2-Chloroacetamide. Ak ho teda máte doma, v žiadnom prípade ho nepoužívajte.

Nebezpečné výrobky.
Nebezpečné výrobky. Zdroj: uvzsr.sk

Ďalším výrobkom, ktorý môže zákazníkom spôsobiť značné problémy je Mr. Burton’s Beard Oil Pure. Ide o olej na fúzy, ktorý pochádza z Nemecka. “Analýzou bolo zistené, že vo výrobku sa nachádzajú vonné látky limonene (0,019 hmot. %), citral (0,0027 hmot. %), cinnamal (0,0042 hmot. %) a benzyl benzoate (0,0035 hmot. %), ktoré si vyžadujú, aby ich prítomnosť bola vyznačená na obale. Prítomnosť vonných a aromatických zložiek musí byť uvedená v zozname zložiek, ak ich koncentrácia prekročí 0,001 % v nezmývateľných výrobkoch,” informovali o tom pracovníci Úradu verejného zdravotníctva. Hoci prítomnosť týchto zložiek nemusí byť pre zákazníka nebezpečná, ide o špecifické látky, ktoré môžu niektorým ľuďom spôsobiť alergické reakcie.

Nebezpečné výrobky.
Nebezpečné výrobky. Zdroj: uvzsr.sk

Odborníci taktiež upozorňujú na detský olej s nechtíkom, ktorého výrobcom je Weleda AG, Dychweg 14, 4144 Arlesheim, Švajčiarsko. Konkrétne ide o Baby Pflegeöl Parfümfrei Calendula / Baby Oil frangrance. Konkrétne ide o šarže H1207, H1213, H1214, J0101, ostatných výrobkov sa uvedené netýka.

Do výrobku sa totiž mohli dostať zvyškové kondenzujúce kvapky vody, ktoré môžu spôsobiť rast mikroorganizmov. Detský olej tak môže predstavovať zdravotné riziko kožných infekcií, najmä u osôb s oslabeným imunitným systémom, u dojčiat a malých detí. Výrobok nie je bezpečný,” poznamenali odborníci. Zároveň však spoločnosť dodáva, že “rast mikroorganizmov v produktoch je viac, než nepravdepodobný, pretože voda, ktorá sa nedopatrením do zloženia dostala, skutočne predstavovala pár kvapiek na desaťtisíce produktov.”

Nebezpečné výrobky.
Nebezpečné výrobky. Zdroj: uvzsr.sk