Regióny Bratislava Top

POZOR na podvodníkov! „Obchodníci“ s akciami okradli muža o takmer 200-tisíc eur

Zdroj: FB / Polícia SR - Trenčiansky kraj

BRATISLAVA – Prípadov finančného podvodu v poslednej dobe pribúda. Podvodníci sú prefíkanejší a vedia pri komunikácii so svojou obeťou taktizovať. Na jeden takýto prípad upozornili bratislavskí policajti. Na ľudí apelujú, aby si dávali pozor a nezverili hneď svoje peniaze cudziemu človeku, ktorá môže na prvý pohľad pôsobiť dôveryhodne.

 

Prípad podvodného finančného investovania vo výške takmer 200-tisíc eur sa stal v Bratislavskom kraji. Podvodníci sa svojmu „zákazníkovi“ predstavili ako zástupcovia istej japonskej spoločnosti. Neznámy páchateľ, vystupujúci ako broker spoločnosti, mal poškodenému ponúknuť možnosť investície finančných prostriedkov na finančných trhoch, a to ohľadne zhodnotenia akcií na burze. Obeť, ktorá nemala žiadne tušenie o podvodnom pláne, preto následne vykonala viacero finančných prevodov na bankový účet vedený v zahraničí.

Aby fiktívna japonská spoločnosť pôsobila dôveryhodne, kontaktovala svojho zákazníka aj na druhý deň. Tentoraz však druhý páchateľ, ktorý mu mal odporučiť predaj zakúpených akcií ním určenej spoločnosti so sídlom v Budapešti. Plán týchto podvodníkov bol jasne premyslený, pretože poškodený mal z tejto akcie výnos v podobe celkovej sumy 8 855,- eur.

Ilustračné zábery
Zdroj: FB / Polícia SR

Oklamú prvým ziskom

Týmto spôsobom si podvodníci získavajú dôveru od svojich nevinných obetí. Po tom ako poškodený získal finančný obnos tak s plnou dôverou veril radám brokera spoločnosti. Ten mu ponúkol predaj akcii tentokrát čínskej spoločnosti, pričom mu mal uviesť, že je potrebné mať aspoň 50 000 akcii tejto spoločnosti, aby bol zisk z predaja, čo najvyšší. Zároveň mu osoba mala uviesť, že na kúpe týchto akcií sa budú podieľať aj ďalší investori. S vidinou veľkého zisku mu na bankový účet previedol poškodený 91 668,56 eur.

Týmto sa to však neskončilo. Broker spoločnosti mal uviesť, že na to, aby si investor mohol vybrať plnú sumu, ktorú získal musí ešte predtým banke poskytnúť peňažnú zábezpeku. Z uvedeného dôvodu poškodený vykonal ďalšie dve bankové finančné transakcie vo výške 76 230,- eur.

Žiadna takáto spoločnosť neexistovala

K vyplateniu finančných prostriedkov poškodenému však ani po tomto prevode bankou nedošlo. Preto sa poškodený rozhodol kontaktovať túto čínsku spoločnosť, do ktorej investoval peniaze. Chcel im ponúknuť predaj akcií, ktorých je vlastníkom, načo mal dostať odpoveď, že táto spoločnosť sa kúpou akcií nezaoberá.

Keď poškodený túto informáciu zistil bolo už neskoro. Aj napriek tomu, že okamžite kontaktoval svojho brokera spoločnosti peniaze už nevidel. Ten mu dokonca navrhol, že ak sa chce čím skôr dostať k svojim peniazom, mal by od jedného problematického klienta banky odkúpiť ďalšie akcie v hodnote 50-tisíc eur. S týmto návrhom poškodený našťastie nesúhlasil a ďalšie úhrady už nevykonal. Následne zistil že spoločnosť, z ktorej ho kontaktoval broker, mu na účet nezaslala žiadne kredity a ani mu neboli vrátané žiadne finančné prostriedky.

Poškodený mal takýmto spôsobom prísť o finančnú sumu 173 000,- eur.

Polícia kvôli takýmto prípadom varuje občanov, aby si vopred overili obchodníka, s ktorým sa rozhodnú obchodovať. Jednou z možností je aj prečítať si recenzie na webe alebo sa poradiť s odborníkom, či kamarátom, ktorý sa v tejto oblasti vyzná.