Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

POZOR Z trhu sťahujú tieto KVAPKY DO OČÍ! Nemáte ich doma?

Ilustračné foto. Zdroj: TASR / MIT

BRATISLAVA – Ľudia, ktorí používate kvapky do očí, skontrolujte si ich! Štátny ústav pre kontrolu liečiv totižto sťahuje jeden z očných roztokov. Čo však robiť ak ho už máte doma? Hrozí vám riziko?

 

Štátny ústav pre kontrolu liečiv na svojom webe informuje o tom, že sťahujú z predaja liek „UNILAT 50 mikrogramov/ml očná roztoková instilácia, int opo 3×2,5 ml/125 ug, (fľ. PE s kvapkadlom), kód ŠÚKL: 80249, č. šarže: 4422191, 4429191.“

Tento roztok v predmetnej šarži tak už nenájdete v žiadnej lekárni alebo inom zdravotnom zariadení. „Dôvodom stiahnutia z trhu je zistený výsledok skúšky mimo schválenej špecifikácie v parametri obsah liečiva.“ informujú o tom pracovníci  ŠUKL.

Zdroj: TASR / Martin Baumann

UNILAT sa používa na liečbu rôznych ochorení. Ako napríklad očnej hypertenzie u dospelých alebo pomáha pri ťažkostiach známych ako glaukóm s otvoreným uhlom. Obe choroby súvisia so zvýšeným tlakom v oku a môžu ovplyvniť aj zrak. Taktiež sa používa aj u bábätiek v prípade, že majú zvýšený očný tlak alebo glaukóm.

Pacienti, ktorí predmetné šarže lieku už užívajú, sa nemusia báť. Podľa informácií od pracovníkov zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv im nehrozí akútne riziko. Neodporúča sa ale prestávať s liečbou, ktorá taktiež nie je ohrozená. Liek bude na Slovensku aj naďalej dostupný avšak s inými šaržami.