Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

PRAVDA o hypotékach a úveroch na bývanie: TOTO by ste mali vedieť

Hypotéky aj úvery na bývanie je takmer nemožné získať. Zdroj: archív zoznam.sk

Musíte rátať s tým, že by ste mali mať našetrené 20 % zo sumy nehnuteľnosti. Ak nemáte toľko našetrené a chcete si požičať 90 % z ceny nehnuteľnosti, pripravte sa, že financovanie nad 80 % je legislatívne obmedzené a aj úrok vám banka môže poskytnúť vyšší. Situáciu môže vyriešiť ďalšia nehnuteľnosť, ktorú by ste banke založili, vtedy vám dokáže požičať aj pomyselných 100 % z ceny kupovanej nehnuteľnosti,“ pripomína financnykompas.sk. Ale sú tu aj ďalšie povinnosti, ktoré Vás čakajú pri vybavovaní si hypotéky. 

Poistenie nehnuteľnosti 

Poistenie nehnuteľnosti je jedna zo základných podmienok pre získanie hypotéky. Banky vyžadujú vinkuláciu poistenia vo svoj prospech, keďže na nehnuteľnosť, na ktorú poskytli financie, majú záložné právo. Chránia ju tak pred nepredvídanými udalosťami, ktoré by ju mohli poškodiť, ako napríklad požiar, vandalizmus a pod.  Poistné sa pohybuje približne okolo jedného eura za každých 1 000 eur hodnoty nehnuteľnosti. 

Poistenie hypotekárneho úveru 

Súčasťou schválenia hypotéky je aj poistenie úveru, keďže splácanie úveru je záväzok na desiatky rokov. Poistenie vám pomôže v časoch práceneschopnosti alebo v prípade zníženej schopnosti splácať úver. Cena hypotekárneho poistenia sa pohybuje v priemere od 5 do 10 % z mesačnej splátky hypotéky. 

Poplatok za znalecký posudok 

Výška poplatku sa odvíja od druhu nehnuteľnosti, na ktorú si beriete hypotéku. Pri ohodnotení bytu sa jeho výška pohybuje od 150 do 200 eur a pri ohodnotení rodinného domu od 200 do 350 eur. Pri znaleckom posudku pozemku sa výška poplatku pohybuje okolo 100 eur. Poplatok môže byť aj vyšší, ak potrebujete znalecký posudok expresne, keďže vypracovanie znaleckého posudku trvá dva až tri týždne. 

 

Hypotéky aj úvery na bývanie je takmer nemožné získať. Zdroj: archív zoznam.sk

Poplatok za vyhotovenie kúpnej zmluvy 

Pri kúpe nehnuteľnosti cez realitnú kanceláriu sa teoreticky nemusíte starať o vyhotovenie zmluvy, tie vám pripraví sama realitka. Ak však kupujete nehnuteľnosť od súkromného majiteľa, kúpne zmluvy si musíte zadovážiť vo vlastnej réžii. Výška poplatku za vyhotovenie kúpnej zmluvy závisí od toho, v akom okrese alebo regióne právnická alebo notárska kancelária pôsobí. V Bratislave za ňu môžete zaplatiť od 300 do 400 EUR, v menšom meste, napríklad v Poprade, od 150 do  250 EUR. 

Poplatky za vklad na kataster 

Vklad nehnuteľnosti do katastra je finále v celom procese vybavovania hypotéky. Na základe potvrdenia o prijatí návrhu na vklad a listu vlastníctva s plombou, ktorý si banky overujú prostredníctvom portálu katastrálneho úradu, banky uvoľnia peniaze a môžete čerpať úver.  

  • Návrh na vklad do katastra nehnuteľností (štandardný): 66 EUR  
  • Návrh na vklad do katastra nehnuteľností do 15 dní (zrýchlený vklad): 266 EUR 

Úverová história klienta 

Úverová história znamená to, či ste už mali v minulosti nejaký úver a či ste ho načas splácali. Ak áno, banka vás vníma dôveryhodnejšie, lebo ste svoje záväzky načas platili.

Ak ste však s pravidelnými splátkami mali nejaké problémy a so splátkou úveru meškali, je tu problém, pretože vám tak vzniká automaticky záznam v úverovom registri. Výnimku tvorí situácia v súvislosti s pandémiou koronavírusu, kedy síce klient (zatiaľ) nemá negatívny záznam v úverovom registri, ale v závislosti od banky, musí úver začať znova splácať.