Regióny Bratislava Domáce Ružinov Politika Top

Pravicové strany v Ružinove mätú svojich voličov. Podporujú aj Pekára aj Buocika

Richard Pekár, Zdroj: MČ Ružinov

BRATISLAVA/RUŽINOV – Komunálne voľby v roku 2018 vyzerajú byť v Ružinove komplikovanejšie ako kedykoľvek predtým. Volič sa totiž môže stratiť v tom, koho a prečo, či za akých podmienok voliť. Dvaja z kandidátov, terajší starosta Dušan Pekár (KDH) a jeden z jeho vyzývateľov, poslanec bratislavského VÚC za Ružinov, dnes nezávislý Ján Buocik, majú totiž podobnú politickú podporu pre svoje kampane.

Pekár na post mestského poslanca kandiduje na spoločnej kandidátke strán KDH, SaS, OĽaNO, Sme rodina, OKS, NOVA, Zmena zdola.  Na post starostu ho ale podľa zatiaľ známych informácií podporuje len KDH.

Zdroj: FB/Dušan Pekár – starosta Ružinova

 

Buocik napriek tomu že kandiduje ako nezávislý, získal tiež podporu politických strán SaS, OĽaNO, Sme rodina, OKS, NOVA ale pre zmenu pre svoju kandidatúru na post starostu.

 

Zdroj: FB/Ján Buocik

Vyzerá to teda tak, ako keby pravicová koalícia si na post starostu Ružinova želala Buocika namiesto Pekára.

Pritom v roku 2014, kedy došlo k ich prvému súboju o to, kto bude šéfovať Ružinovu, boli sily rozdelené viac menej rovnako. Pekár mal vtedy okrem svojej domovskej KDH podporu NOVA, OKS, OĽaNO, SMK-MKP, Zmena zdola aj DÚ. Buocik vtedy prehral s podporou strán #Sieť, SaS, Strana zelených, Most-Híd, SDKÚ-DS. 

Volič mal možnosť Jána Buocika vidieť aj na kandidátke Mostu-Híd do parlamentných volieb v roku 2016, v bratislavskom mestskom parlamente bol členom klubu Most-Híd, až do jeho premenovania. Vďaka spolupráci s Mostom-Híd sa Buocik mal dostať do dozornej rady jedného z najväčších štátnych podnikov na Slovensku SEPS, a.s. ako nominant súčasnej vládnej koalície.

Do volieb za poslanca Bratislavského samosprávneho kraja v roku 2017 už vstupoval ako nezávislý kandidát.

O stanovisko sme požiadali oboch kandidátov a to, aby vysvetlili tento neprehľadný stav svojich kandidatúr.

Starosta Pekár nás s otázkami k jeho osobe odkázal na jednotlivé politické strany. Pritom on sám je zároveň predsedom krajskej organizácie KDH v Bratislave. Táto funkcia mu končí práve v týchto dňoch.

Poslanec VÚC Ján Buocik pre Glob.sk povedal: “Počas úvodnej časti kampane som sa tak ako moji protikandidáti vo voľbách starostu uchádzal o podporu pravicových strán. Som rád, že som ich presvedčil svojou osemročnou prácou pre Ružinov a rozhodli sa vo voľbách na starostu Ružinova podporiť mňa. Ružinovčania podporili moju kandidatúru viac ako 3500 hlasmi, za čo im veľmi pekne ďakujem.”

K situácii v bratislavskom Ružinove sa predseda KDH Alojz Hlina chce vyjadriť až potom, keď budú všetky kandidátky preverené a zo zákona zverejnené, čo by malo byť 26.septembra. Šéf OĽaNO Igor Matovič na otázky nereagoval.