Regióny Bratislava GPlus Top

Prázdniny skončili. Vodiči sa musia pripraviť na nové obmedzenia

Zdroj: SITA / Branislav Bibel

BRATISLAVA – Vodičov v hlavnom meste opäť čaká skúška nervov. Od dnes začína ďalšia etapa výstavby križovatky Triblavina na diaľnici D1. Dotkne sa oboch smerov – do hlavného mesta aj z neho. Polícia z tohto dôvodu vyzýva vodičov, aby pri prejazde daným úsekom zvýšili pozornosť a opatrnosť. Tento týždeň pritom už za volantom odštartovali v kolónach na vjazdoch do Bratislavy, ktoré spôsobili zdržanie v desiatkach minút. 

 

Jarné prázdniny pre západné Slovensko sa skončili, na rade je stred Slovenska. Bratislavskí vodiči sa museli obrniť poriadne silnými nervami, pretože všetky vjazdy do Bratislavy boli dnes ráno plné. Na Prístavnom moste v smere od Mlynskej Doliny, a rovnako tak smerom od Zlatých pieskov, bolo zdržanie vyše 20 minút. Kolóny boli aj na Jaskovom rade v smere do centra, kde sa vodiči zdržali približne pol hodinu.

Podľa Zelenej vlny RTVS bol plný aj zjazd z Prístavného mosta na Bajkalskú, kde sa vodiči zdržali vyše štvrť hodiny. V kolónach sa stálo aj na cestách z okolitých obcí, a to z Ivanky pri Dunaji, Malinova a Mosta pri Bratislave, ale rovnako aj z Dunajskej Lužnej a Rovinky, pričom z Podunajských Biskupíc v smere do centra sa vodiči zdržali asi 15 minút. Aj po najväčšej rannej dopravnej špičke sa situácia výraznejšie nezlepšila. Komplikovali ju viaceré nehody, napríklad na Moste Apollo. Kolóny však boli aj na Rožňavskej či na Trnavskom mýte. 

Zdroj: waze.com

Cesta do práce či skoly sa skomplikovala aj tým, ktorí využívajú MHD. Podľa Dopravného podniku Bratislava blokoval premávku elektičiek z Dúbravky do mesta poruchový kus. Nepojazdnú električku odtlačili na odstavnú kolaj v Karlovej Vsi. Podľa DPB eletričky do mesta nepremávali od 8:53 do 9:27.  

Okrem toho od 15. februára trvajú na Mlynských Nivách a kruhovom objazde pod Prístavným mostom obmedzenia. Dôvodom je výstavba nového bulváru súvisiaca s výstavbou novej autobusovej stanice, a rovnako aj výstavba nultého obchvatu Bratislavy D4R7, kvôli ktorej sa zhruba na dva roky úplne uzavrie kruhový objazd pod Prístavným mostom. Ide o jeden z najnehodovejších úsekov v Bratislave. Magistrát hlavného mesta dlhodobo avizoval pripravované obmedzenia, ktoré spôsobia, že pol roka bude ulica Mlynské Nivy uzatvorená pre všetku dopravu, následne na pár mesiacov bude otvorená len pre MHD.

Z dôvodu možného dopravného kolapsu v Bratislave a preťaženiu dotknutých ciest ako je Gagarinova, Bajskalská a Landererova sa vytvorili pruhy, ktoré sú prioritne určené pre MHD. Primátor Bratislavy Matúš Vallo totiž vyzval ľudí, aby v čo najväčšej miere využívali MHD, ktorá podľa neho bude najrýchlejšou možnosťou prepravy z bodu A do bodu B. Pre vodičov zaviedli infolinku a spustili live vysielanie deviatich kamier, kde si môžu pozrieť aktuálnu dopravnú situáciu na najvyťaženejších úsekoch v Bratislave a okolí.

Obmedzenia na D1

Celú situáciu komplikuje aj fakt, že od dnes začína tretia etapa prestavby dočasného dopravného značenia pre potreby výstavby stavby Križovatka Triblavina. Tá čiastočne obmedzí dopravu pri Triblavine z Bratislavy, aj do Bratislavy. Upozorňuje na to Zelená vlna, aj Krajská bratislavská polícia. Dnes dopoludnia sa realizujú úpravy dopravného značenia, a to tým spôsobom, že v smere do Bratislavy sú prejazdné tri pruhy, v smere z Bratislavy iba dva.

Následne sa až do piatka 8. marca budú posúvať betónové zvodidlá na krajnici z Bratislavy a odstraňovať smerové stĺpiky. Podľa harmonogramu prác sa obmedzenia kvôli tretej etape majú skončiť v piatok okolo obeda, pričom úsek bude plne prejazdný.

“Premávka v uvedených úsekoch bude vedená vo voľných jazdných pruhoch. V tejto súvislosti žiadame vodičov, aby pri prejazde uvedenými úsekmi zvýšili svoju pozornosť, riadili sa príslušným dopravným značením, prípadne na prejazd využili podľa možnosti iné trasy,” uviedla krajská polícia v stanovisku. 

Horské priechody sú zjazdné

Všetky cestné sledované úseky aj horské priechody sú zjazdné, informuje o tom Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk.

Na zníženú dohľadnosť do 50 metrov treba podľa SSC dávať pozor v okolí Štósu, do 100 metrov v lokalitách Hronská Breznica, Stráže, Kremnička, Žiar nad Hronom, Dobrá Niva a do 200 metrov na Hornom Považí, v okolí Prievidze a v lokalitách Horný Hričov, Považská Teplá, Bertotovce, Čertovica, Sverepec, Predmier, Hričovské Podhradie a Banská Belá.