Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

PREDVIANOČNÁ REALITA Na Slovensku je LOCKDOWN, v Maďarsku sú nákupné orgie

Na Slovensku platí od 25. novembra núdzový stav. Vláda schválila aj zákaz vychádzania. Nneesenciálne predajne ostávajú zatvorené. ZDROJ: TASR - Pavol Zachar

“Krásny a pekný príklad toho, aká je legislatíva deravá. Drobní živnostníci a podnikatelia… nech sa páči môžete otvoriť a predávať, keď môže jeden môžu aj ostatní, alebo spravodlivosť už neexistuje? U nás na Slovensku vôbec nie…,” skonštatoval rozčúlený čitateľ.

 

Na Slovensku platí od 25. novembra núdzový stav. Vláda schválila aj zákaz vychádzania. Neesenciálne predajne ostávajú zatvorené. ZDROJ: TASR – Pavol Zachar

“Supermarkety sa oháňajú nepresnou vyhláškou, pričom sme Úrad verejného zdravotníctva niekoľkokrát počas posledného roka upozorňovali na to, že treba zadefinovať predávaný tovar a nie prevádzky. Napriek tomu opäť riešime diskrimináciu pri predaji v rozdielnych prevádzkach. Úrad verejného zdravotníctva tvrdí, že reťazce môžu predávať len esenciálny tovar. Lenže jeho definícia nikde nie je. A tak majú svojim spôsobom pravdu. Preto nechápeme, že po prevádzkach s obuvou chodia kontroly a zakazujú predaj iného sortimentu (zvyčajne textilu), pretože sa to vraj nesmie. Takže na jednu stranu to nie je zakázané, na druhú stranu sa to nesmie. To je naozaj v tejto krajine problém napísať jedno opatrenie tak, aby sa dosiahol účel, ktorý sleduje? Vyzývame Úrad verejného zdravotníctva, aby bezodkladne pristúpil k zmene vyhlášky tak, aby sa identický sortiment mohol predávať v rôznych predajniach a neboli tak zvýhodnení istí predajcovia len preto, že predávajú potraviny. Zároveň stále tvrdíme, že keď dokážu byť supermarkety bez akejkoľvek kontroly bezpečné, tak to dokážu aj rôzne malé predajne aspoň v režime OP. Znížením koncentrácie na jednom mieste minimalizujeme riziko nakazenia sa a spolu s kontrolou to môže byť veľmi efektívnym krokom k zlepšeniu stavu,” uvádza Iniciatíva slovenských maloobchodníkov na svoje stránke.

 

Na Slovensku platí od 25. novembra núdzový stav. Vláda schválila aj zákaz vychádzania. Neesenciálne predajne ostávajú zatvorené. ZDROJ: TASR

Aký to rozdiel s Rakúskom, kde budú môcť byť maloobchodné prevádzky v poslednú adventnú nedeľu 19. decembra otvorené. Dohodli sa na tom predstavitelia odborových zväzov a Rakúskej hospodárskej komory. Ide o výnimku zo zaužívaných nariadení s cieľom odškodniť maloobchodným predajcov finančné straty, ktoré utrpeli počas aktuálneho lockdownu. Väčšina obchodov v Rakúsku totiž býva v nedeľu zatvorená. Podľa spomínanej dohody budú 19. decembra otvorené napríklad módne butiky, predajne hračiek či obchody s elektronikou. Supermarkety a lekárne však budú musieť zostať v poslednú adventnú nedeľu zatvorené, keďže na nich sa súčasný lockdown nevzťahuje a v nedeľu sú vždy zatvorené. Lockdown na celom území Rakúska je v platnosti od pondelka 22. novembra a platí až do 11.decembra. Zatvorené sú všetky obchodné prevádzky, okrem poskytovateľov základných tovarov a služieb a nič iné s v obchodoch nekúpite. Bez výnimky.

Nehovoriac o Maďarsku, kam chodia Slováci vo veľkom nakupovať aj po zavedení núdzového stavu a zákazu vychádzania. V Maďarsku sú totiž všetky obchody otvorené a nákupné centrá v blízkosti hraníc praskajú vo švíkoch. “Je smutné, že musíme chodiť k susedom do Maďarska, kde nerobia zo života kovbojku a majú nastavené úplne normálne pravidlá. V obchode som stretol viac Slovákov ako v Bratislave a nikomu to neprekáža. Obchodníci majú parádne tržby, akcie špeciálne pre Slovákov a tak je spokojnosť na všetkých stranách. Navyše kurz EURO – forint je pre nás výhodný. Nám vedia doma iba znepríjemňovať život a buzerovať nás od rána do večera. To čo mohli zarobiť naši obchodníci majú teraz Maďari a dobre nám tak,” povedal jeden z kupujúcich po príchode z Maďarska, pričom podobných názorov bolo veľmi veľa.

 

Na Slovensku platí od 25. novembra núdzový stav. Vláda schválila aj zákaz vychádzania. Neesenciálne predajne ostávajú zatvorené. ZDROJ: fb ISM
Nákupné horúčky zažívajú aktuálne mestá Miškolc, Győr, Budapešť, ale aj poľské Zakopane alebo Brno. Tieto destinácie Slováci zobrali útokom. “Na túto situáciu sme upozorňovali, pretože zákaz vychádzania umožňuje vycestovať za hranice bez ohľadu na dôvod. Aj združenie supermarketov potvrdzuje, že sa v minulej vlne odložená spotreba nepotvrdila, teda ľudia minuli peniaze inde a nepočkali na otvorenie obchodov u nás. To je obrovský problém najmä pred Vianocami, kedy obchodníci potrebujú získať financie na ďalšie obdobie. Naši obchodníci zostali zatvorení a bez podpory. A čoraz viac počúvame, že do Vianoc už neotvoria. Z čoho majú platiť dane, odvody, tovar, fixné náklady, ale napríklad aj mzdy zamestnancom? Vláda sa tvári, že maloobchodu stačia dotácia na nájomné a zamestnancov, pričom aj tie budú vyplatené možno v januári, možno neskôr. No na prežitie mnohých to naozaj stačiť nebude,” konštatuje Iniciatíva slovenských maloobchodníkov.

https://bratislava.zoznam.sk/chystate-sa-na-nakupy-do-zahranicia-na-hraniciach-vas-cakaju-prisne-kontroly-a-karantena/

Väčšina Slovákov prichádza do Maďarska nakupovať najmä oblečenie, drogériu, hračky a elektroniku. Nákupy sú pre Slovákov výhodné aj z toho hľadiska, že kurz forintu voči euru oslabol a pohybuje sa v rozmedzí od 360 do 370 forintov za jedno euro. “Pri zachovaní povinnosti nosenia rúška v maďarských obchodoch, ktorú znovu zaviedli 20. novembra, a pri dodržiavaní bezpečnej vzdialenosti medzi zákazníkmi je šanca, že obchodníci za danej situácie v okolitých krajinách do konca roka výrazne skrešú straty spôsobené pandémiou. Problémy obchodom ale spôsobuje nedostatok pracovníkov a môžu nastať ťažkosti aj pri dopĺňaní zásob tovaru,”povedala generálna tajomníčka Maďarského národného obchodného združenia Katalina Neubauerová.
Na Slovensku platí od 25. novembra núdzový stav. Vláda schválila aj zákaz vychádzania. Neesenciálne predajne ostávajú zatvorené. ZDROJ: TASR
K téme sme požiadali o vyjadrenie aj zástupcu obchodných reťazcov na Slovensku zo Slovenskej aliancie moderného obchodu Martina Krajčoviča.
V obchodných prevádzkach ponúkajú obchodné reťazce okrem základných životných potrieb ako sú potraviny alebo drogéria aj doplnkový tovar – elektroniku, domáce a kuchynské potreby, potreby pre záhradkárov a domácich majstrov alebo hračky, čiže neesenciálny tovar. Prečo a z akého dôvodu nedodržujete stanovené podmienky Úradu verejného zdravotníctva?
– Uznesenie vlády a vyhláška Úradu verejného zdravotníctva neobsahuje ustanovenie o regulácií doplnkového sortimentu v predajniach potravín, drogérie, lekární, obuvi, domácich potrieb, záhradkárstiev alebo ďalších predajní s esenciálnym tovarom, ktorých prevádzka je počas lockdownu povolená.
Malé obchody, ktoré predávajú iba neesenciálny tovar musia byť zavreté a podmienky dodržiavajú. Sú preto znevýhodnené. Nepovažujete porušovanie podmienok a opatrení Úradu verejného zdravotníctva z Vašej strany za neetické a v rozpore s platnými nariadeniami?

Ako sektor sa od prvých dní šírenia ochorenia Covid-19 správame mimoriadne zodpovedne, dodržiavame povinné opatrenia a často dokonca ideme z vlastného rozhodnutia nad ich rámec. Výsledkom je fakt, že sa nám napriek náročnej situácií bez prerušenia darí zásobovať obyvateľov potravinami. Zároveň sa obchod nestal miestom kde by sa ochorenie Covid-19 šírilo. Aktuálne pre nás platia obmedzenia 25m2 na jedného zákazníka, ktoré je jedno z najprísnejších v rámci Európy od začiatku pandémie. Chceme poukázať aj na to, že aktuálne opatrenia podporujú nákupnú turistiku. Až 70% obyvateľov býva 50km od hraníc a dnes sledujeme preplnené obchodné centra na severe Maďarska a na juhu Poľska, ľuďmi zo Slovenska, čo nie je dobré z epidemiologického hľadiska. Vyzývame všetkých zákazníkov na zodpovedné dodržiavanie všetkých opatrení a zodpovedné autority na čo najskoršie otvorenie všetkých obchodných prevádzok pre očkovaných a prekonaných, pretože celosvetovo obchody patria v rámci šírenia vírusu k najbezpečnejším prevádzkam. Súčasne v plnej miere podporujeme finančné kompenzácie pre všetkých, ktorí museli pre platné opatrenia uzatvoriť svoje prevádzky.

O informácie sme požiadali aj Úrad verejného zdravotníctva, ktorý ale na naše otázky doteraz nereagoval. Po jeho reakcii budeme článok aktualizovať.