Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina Top

PREDVIANOČNÁ REALITA Na Slovensku je LOCKDOWN, v Maďarsku sú nákupné orgie

Na Slovensku platí od 25. novembra núdzový stav. Vláda schválila aj zákaz vychádzania. Nneesenciálne predajne ostávajú zatvorené. ZDROJ: TASR - Pavol Zachar

BRATISLAVA – Od štvrtka 25. novembra platia na Slovensku nové opatrenia, ktoré určujú aké prevádzky, služby alebo obchody (ne)môžu byť otvorené, čo sa (ne)môže predávať, aké sú reštrikcie a obmedzenia. Okrem základných životných potrieb ako sú potraviny, drogéria, veci pre domáce zvieratá by sa v obchodoch nemal predávať žiadny doplnkový tovar. Ale realita je na Slovensku iná.

 

Veľké obchodné reťazce už totiž počas druhej vlny pandémie ponúkali vo svojich obchodoch všetko možné. Aj domáce potreby, hračky, obuv, elektroniku, potreby pre záhradkárov či domácich majstrov. Jednoducho pre nich zákaz neplatil, respektíve si ho vysvetľovali po svojom a obchádzali ho. Teraz sa situácia opakuje. Kým malé obchody špecializujúce sa iba na predaj esenciálneho tovaru (obuv, elektronika, domáce potreby, oblečenie, hračka a podobne) sú zavreté, veľké obchodné reťazce ponúkajú zákazníkov takmer všetko bez obmedzení.

Opáskované regály sú výnimkou, tovar, ktorý by sa nemal predávať je voľne dostupný. Ale slovenskí obchodníci sa opäť raz vynašli a vo vyhláške našli medzeru. Podľa nich totiž nie je v legislatíve presne určené, čo patrí k životne nevyhnutnému tovaru. Jednoducho si každý vysvetľuje veci po svojom. Kým malé obchody sú zavreté, v strate a na pokraji bankrotu, veľké reťazce majú aj počas lockdownu otvorené a ponúkajú bohatí sortiment. Schizofrenická situácia, ktorá vyvolala na internete búrlivé diskusie.

 

Na Slovensku platí od 25. novembra núdzový stav. Vláda schválila aj zákaz vychádzania. Neesenciálne predajne ostávajú zatvorené. ZDROJ: TASR – Pavol Zachar

“Nech mi niekto vysvetlí politiku našich politikov. Tak reťazce môžu všetko a malé obchody zatvorené. Kde je logika? Tam nakúpia skoro všetko, zdržia sa tam možno hodinu. V malých obchodoch mohli púšťať po dvoch. A bolo by. V MHD strávim v priemere 40 minút. V malom obchode by som nebola ani tretinu času. Kedy oni prídu s niečím normálnym?” napísal jeden z nich. “A čo čakáte? Nejakú logiku? Choďte do Tesca… V Trnave napríklad, kúpiš od gúľ vianočných , oblečenie, až po univerzálny štupeľ do odtoku, dokonca v akcii… A vedľa New Yorker alebo trebárs Dedolez zatvorené. Kde je tu logika, v jednej predajni kúpiš všetko a ostatne predajne zatvorené. Jaj tam tí diletanti…,” doplnil ho ďalší.