Regióny Bratislava Top

Primátor Matúš Vallo na stretnutí s Petržalčanmi zahmlieval o výstavbe nájomných bytov. Teraz vysvetľuje ako to bolo

Bude mať Matúš Vallo silného súpera vo voľbách na post primátora Bratislavy? Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
Primátor Bratislavy Matúš Vallo. Zdroj: archív

BRATISLAVA – Vlani zamestnanci bratislavského magistrátu oznámili možnú výstavbu 600 nájomných bytov v Petržalke. Proti tomuto zámeru sa ihneď zmobilizovali občania, ktorí vyjadrili obrovskú vlnu nevôle a to aj prostredníctvom petície. Primátor Matúš Vallo sa na májovom stretnutí s občanmi tváril, akoby o výstavbe počul po prvýkrát. Nejasné stanovisko primátora Bratislavy okolo projektu nájomných bytov v bratislavskej Petržalke vyvolalo rozhorčenie časti obyvateľov najväčšej mestskej časti, práve počas zhromaždenia, na ktorom primátor prezentoval Petržalčanom svoje doterajšie výsledky v úrade. 

  

„Aké byty?“ spytoval sa koncom mája nechápavo primátor Matúš Vallo svojich kolegov z magistrátu, keď ho obyvatelia Petržalky v Dome kultúry Zrkadlový háj žiadali, aby objasnil výstavbu nájomných bytov na Šustekovej a Sosnovej ulici v ich susedstve. O výstavbe týchto bytoviek sa píše v urbanistickej štúdii, ktorú dal vypracovať magistrát pod vedením Matúša Valla. Petržalčania na stretnutí upozorňovali primátora, že magistrát s nimi o tejto téme vôbec nekomunikuje a nevedia sa dopátrať k informáciám. „Zdá sa magistrátu úmerné, že v jednej lokalite chcete postaviť toľko nájomných bytov? Ako ste sa vysporiadali s petíciou proti tejto výstavbe?,“ spytoval sa hlavy mesta obyvateľ Bosákovej ulice, ktorý narážal na to, že už tento rok chce neďaleko Šustekovej, na Farského ulici začať magistrát s výstavbou iného projektu nájomných bytov. Na otázku primátor Matúš Vallo podľa zúčastnených nereagoval, na čo ho vzápätí upozornili dve obyvateľky, aby sa k výstavbe nájomných bytov predsa len vyjadril. „Ja neviem o žiadnej architektonickej štúdii,“ reagoval Vallo, na čo sa z publika ozvalo, že magistrát vypracoval a zverejnil k predmetnej výstavbe urbanistickú štúdiu a tá bola verejne prerokovaná. Po tejto informácii primátor argumentačne otočil a niektorí obyvatelia to pochopili tak, že primátor výstavbu zľahčuje, „Ale to je len diskusia. Nie je žiadna architektonická štúdia,“ povedal. Tému ukončil a ďalej zotrval podľa niektorých Petržalčanov v “netransparentnej komunikačnej hmle”. „Čo je toto za smiešnu hru, čo sa nám snaží nahovoriť? Že o tom vôbec nevie? Čo z nás robí hlupákov?,“ ozývalo sa z publika.

Plánovaná výstavba nájomných bytov v Petržalke. Zdroj: MIB

Magistrát reaguje

V mene občanov, ktorí sa na stretnutí s primátorom nedočkali odpovedí na svoje otázky sme napísali na bratislavský magistrát. Ten po štyroch dňoch a viacerých urgenciách nakoniec poslal stanovisko, z ktorého však nebolo jasné, či spomínaná architektonická štúdia existuje alebo nie, Aktuálne sme v procese prípravy na zmenu územného plánu, v tejto chvíli nie sú pripravené konkrétne investičné zámery. Každému prípadnému projektu v budúcnosti bude predchádzať dôsledná participácia a architektonická súťaž so zapojením verejnosti,” napísala v mene primátora hovorkyňa mesta Dagmar Schmucková.

“Mesto má spracovanú urbanistickú štúdiu umiestnenia nájomného bývania, ktorá slúži ako podklad na zmenu územného plánu v 13 lokalitách v Bratislave,” doplnila hovorkyňa mesta Dagmar Schmucková. Podľa jej slov by sa nájomné byty mohli stavať v týchto mestských častiach: Rača, Ružinov, Dúbravka a Petržalka. “V Petržalke sa jedná o lokality na uliciach: Bratská, Šustekova, Sosnová, Muchovo námestie (všetko mestské pozemky) a Viedenská cesta (súkromný pozemok),” vymenúva hovorkyňa s tým, že spomenula aj dotknuté ulice. “Všetky tieto lokality sú aj v aktuálne platnom územnom pláne určené na výstavbu, zmenou UP  (poz. red. územného plánu) umožníme na týchto pozemkoch postaviť viac bytov na úkor iných funkcií ako napr. obchod, kancelárie a pod.” dodáva Schmucková.

Plánovaná výstavba nájomných bytov v Petržalke. Zdroj: MIB

Petícia

Urbanistickú štúdiu, ktorá zahŕňa spomínané nájomné byty bratislavský magistrát zverejnil ešte v apríli minulého roka. Vytipoval v nej 13 lokalít, ktoré pripadajú do úvahy v súvislosti s výstavbou mestského bývania. K Šustekovej a Sosnovej pritom vypracoval aj spomínanú urbanistickú štúdiu. Zo zverejnených informácií vyplynulo, že lokalita má potenciál výstavby 601 nájomných bytov, osem bytových vežiakov pre najviac 1500 obyvateľov. Petržalčania na magistrát zaslali petíciu proti výstavbe, načo petržalský starosta Ján Hrčka informoval vedenie hlavného mesta na čele s Matúšom Vallom, že poslanci najväčšej mestskej časti sú tiež proti nej. Matúš Vallo na stretnutí s občanmi neželanú výstavbu nevyvrátil, plán 600 nájomných bytov s blížiacimi sa komunálnymi voľbami je teda stále reálny.