Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Dnes zažijeme PARÁDNE VESMÍRNE DIVADLO! Nikde v Európe také nebude

Na Slovensku bude 25. októbra čiastočné zatmenie Slnka. ZDROJ: TASR/AP

BRATISLAVA – Na Slovensku bude 25. októbra čiastočné zatmenie Slnka. Ide o najvýznamnejší astronomický úkaz v tomto roku. Informovali slovenskí astronómovia.

 

V utorok 25. októbra sa Mesiac na svojej dráhe okolo Zeme dostane medzi Slnko a Zem a nastane zatmenie Slnka. “Vzájomná poloha týchto troch telies bude taká, že nedôjde k úplnému ale iba k čiastočnému zatmeniu Slnka a Mesiac zakryje okolo 45 % slnečného povrchu. V prípade priaznivého počasia uvidíme z nášho územia celý priebeh zatmenia v čase od 11:17 h (1.kontakt), keď začne postupne zo Slnka „ubúdať “ až po maximálnu fázu zatmenia, ktorá nastane o 12.23 h. Potom začne „kosáčik“ Slnka narastať až do konca celého úkazu o 13.31 h (4.kontakt),” informuje Slovenská hvezdáreň na svoje stránke.

Zatmenie sa dá pozorovať aj bez ďalekohľadu, no treba dbať na ochranu zraku a použiť špeciálne okuliare s ochrannou fóliou alebo zváračské sklo. “Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove umožní záujemcom pozorovanie zatmenia projekčnou metódou ďalekohľadmi umiestnenými v areáli hvezdárne. V prípade záujmu bude možnosť priameho pozorovania Slnka 150 mm ďalekohľadom R-Coudé cez špeciálny filter. Paralelne s tým bude možno pozorovať aj aktuálnu slnečnú aktivitu v chromosfére (filamenty) a koróne (protuberancie) pomocou nového slnečného ďalekohľadu LUNT 100,” dodáva Slovenská hvezdáreň. Na pozorovanie zatmenia Slnka nie je potrebný ďalekohľad, no ľudia musia dbať na dostatočnú ochranu zraku, pretože hrozí jeho trvalé poškodenie.

 

Na Slovensku bude 25. októbra čiastočné zatmenie Slnka. ZDROJ: TASR/AP

Najlepšie sú špeciálne okuliare s ochrannou fóliou na vizuálne pozorovanie alebo aj tmavé zváračské sklo. “Často odporúčané diskety nie sú najvhodnejšie, keďže neodfiltrujú infračervenú časť spektra,” poukázali astronómovia. “Pri pozorovaní ďalekohľadom filter umiestnime vždy pred objektív, nikdy nie do blízkosti okuláru, hrozí jeho poškodenie či prasknutie,” upozornil vedúci sekretariátu Slovenského zväzu astronómov Pavol Rapavý. Dodal, že pri fotografovaní alebo videozázname je vhodné použiť objektívy s dlhou ohniskovou vzdialenosťou, keďže obraz Slnka v ohnisku objektívu s ohniskovou vzdialenosťou jeden meter je len deväť milimetrov. “Kosáčiky” Slnka počas zatmenia uvidia ľudia aj cez dierkovú komoru. Tú v prírode dobre nahradia listy dostatočne hustej koruny stromu, pod ktorými uvidia obrazy “odhryznutého Slnka”.

Čiastočné zatmenie Slnka bolo na Slovensku pozorovateľné 10. júna minulého roka, no len s malou fázou. Nasledujúce bude vidieť 29. marca 2025. V tomto prípade bude fáza zatmenia ešte menšia. “Tohtoročné zatmenie si teda určite nenechajte ujsť, pohľad na ‘odhryznuté Slnko’ bude krásny,” poznamenal predseda Slovenského zväzu astronómov Miloš Obert. Tohtoročné zatmenie je podľa astronómov 55. zatmením zo série, ktorá sa začala 6. marca 1049 a skončí sa 11. mája 2347. Zatmenie bude viditeľné v Európe, severovýchodnej Afrike, Strednom východe a západnej Ázii. Maximálna fáza zatmenia v jednotkách priemeru slnečného disku nastane v strednej časti Ruska. “Z nášho územia uvidíme zatmenie v celom priebehu,” uviedol predseda Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied Rudolf Gális. Zo Slovenska bolo podľa astronómov úplné zatmenie Slnka viditeľné 8. júla 1842 a najbližšie bude až 7. októbra 2135.