Regióny Bratislava Banská Bystrica Košice Nitra Prešov Trenčín Trnava Žilina Top

PRIPRAVTE SA NA POLICAJNÉ KONTROLY, kolóny, zatvorené obchody: Dušičky a prázdniny zmenia dopravný režim na Slovensku

Sviatok Všetkých svätých a jesenné prázdniny sú na Slovensku náporom na dopravu a cestovanie. Zdroj: TASR / Henrich Mišovič

BRATISLAVA – Veľké sťahovanie národa je tu. Jesenné prázdniny a Sviatok všetkých svätých opäť spôsobia presúvanie tisícok ľudí naprieč celým Slovenskom. Pripravte sa preto na výrazné dopravné obmedzenia, kontroly, kolóny na diaľniciach aj mimo nich, maximálnu nervozitu, stres ale aj množstvo “víkendových šoférov”, zatvorené obchody aj zmeny pri cestovaní do zahraničia.

 

Minulý rok bol výnimočný, pre núdzový stav a zákaz vychádzania sa na hroby, za rodinami, známymi a kamarátmi nedalo cestovať, čo spôsobilo na Slovensku poriadnu hystériu. Aj preto bude teraz na cestách takmer celá krajina. Už od stredy 27.októbra, kedy sa začínajú jesenné prázdniny, ktoré skončia 2.novembra. Policajti preto prijali opatrenia na zvýšenie bezpečnosti a plynulosti premávky počas Dušičiek. “Viac policajtov bude v teréne nielen počas Sviatku všetkých svätých a Pamiatky zosnulých, ale už skôr, od štvrtka 28. októbra až do utorka 2. novembra,” uviedla hovorkyňa Prezídia policajného zboru Denisa Bárdyová.

Dopravní policajti budú podľa potreby riadiť a usmerňovať premávku na príjazdových cestách k cintorínom a na parkoviskách, kde polícia ako každý rok očakáva zvýšený nápor zo strany vodičov. “Zvýšte preto pozornosť pri vedení vozidla, prípadne zvážte, či je nevyhnutná cesta na cintorín vlastným vozidlom. Ak sa chcete vyhnúť stresu pri parkovaní a na cintorín to nemáte ďaleko, vyberte sa naň pešo alebo verejnou dopravou,” doplnila Bárdyová.

 

Kolóny Bratislava. ZDROJ: TASR – Dano Veselský

Vzhľadom na epidemiologickú situáciu a odporúčania odborníkov radia policajti zvážiť cestovanie na hroby a návštevy príbuzných najmä v bordových a čiernych okresoch. Počas víkendu a sviatkov bude mimoriadne režim aj na cintorínoch. Väčšina má predĺžené otváracie hodiny až do neskorého večera po 20:00 hod, individuálne aj dlhšie. Ale napríklad v Nitre či v Dolnom Kubíne budú cintoríny otvorené nepretržite. Aj preto by sme si mali návštevu cintorínov naplánovať aj na iné dni, aby sa predišlo kumulácii veľkého počtu ľudí na jednom mieste, zbytočnému stresu a nervozite. Na zabezpečenie poriadku a čistoty na cintorínoch, ako aj na zamedzenie krádeží budú obce realizovať zvýšenú kontrolu prostredníctvom mestskej polície.

Doprava vo veľkých mestách je prispôsobená zvýšenému pohybu ľudí na cintoríny a preto sa posilnila aj hromadná doprava. Dopravný podnik Bratislava v období Dušičiek posilní spoje vybraných liniek a nasadí aj vozidlá s väčšou kapacitou. Vo štvrtok a piatok (28. – 29. 10.) budú linky číslo 31, 39, 201 a 202 namiesto režimu prázdnin premávať podľa cestovného poriadku pre pracovný deň. Linka 130 premávajúca k bratislavskému krematóriu bude posilnená vozidlom s vyššou kapacitou. Od štvrtka do pondelka (1. 11.) bude linka 37 premávajúca v blízkosti krematória kapacitne posilnená nasadením kĺbových autobusov.

 

Doprava v Bratislave. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

“Od soboty (30. 10.) do pondelka bude linka 39, ktorá obsluhuje zastávky pri cintoríne Slávičie údolie a Martinskom cintoríne, premávať podľa mimoriadneho posilneného cestovného poriadku. Od dopoludnia do večerných hodín budú spoje premávať v intervale sedem až osem minút. Linka 31 nebude v uvedených dňoch vypravená, nahradí ju práve posilnená linka 39,” spresnil hovorca Dopravného podniku Martin Chlebovec. Všetky spoje linky 80, ktorá premáva k cintorínu Petržalka, končiace na zastávke Kapitulský dvor, budú v čase od 6.30 do 20.00 h pokračovať až na konečnú zastávku cintorín Petržalka, podľa špeciálneho cestovného poriadku.