Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

PRÍSNEJŠIE pravidlá pre mladých šoférov! POVINNÁ lehota: Žiadne vozenie kamarátov na diskotéku

Pre mladých vodičov budú platiť prísnejšie pravidlá. ZDROJ: FB/Polícia SR

SLOVENSKO – Časté nehody začínajúcich vodičov, ktorí jazdia v aute so svojimi rovesníkmi, prinútili zákonodarcov sprísniť pravidlá. Svoju partiu tak už nebudete smieť odviezť na výlet či diskotéku. Obmedzenia plánujú vo Veľkej Británii, no do budúcna ich nevylučujú ani u nás.

 

Čerství šoféri, ktorí majú menej ako 25 rokov, by nemohli možno až rok od získania vodičáku voziť svojich rovesníkov. Informuje o tom portál tvnoviny.sk. Samozrejme, mladým sa to nepáči, no túto novinku kvitujú zástancovia väčšej bezpečnosti na cestách.

V novembri 2021 neďaleko anglického Leedsu prekročila partia mladých povolenú rýchlosť. Nebezpečnú jazdu pod vplyvom alkoholu si točili na telefón. Náraz do múra sa skončil tragicky.

V Británii sa každý rok zraní, alebo zomrie 1 500 začínajúcich vodičov. Každý piaty šofér tam havaruje do roka od získania vodičského preukazu. Aj preto vláda uvažuje o novinke, ktorá už stihla rozdeliť krajinu na dva tábory.

Tragické nehody mladých šoférov sme však v posledných mesiacoch zaznamenali aj na Slovensku. Koncom februára v Kľačanoch sa stala jedna z nich. Keď traja mladíci nasadali do auta, netušili, že pre jedného z nich sú to posledné chvíle. Náraz do stromu zmenil jazdu na tragédiu. Len 17-ročný Andrej sa už domov nikdy nevráti. 20-ročného šoféra zachraňoval vrtuľník, v nemocnici skončil aj 18-ročný spolujazdec.

V Kľačanoch vyhasol život 17-ročného Andreja. ZDROJ: FB/Air – Transport Europe

​Veľkú noc poznačila mimoriadna tragédia. Pri nehode v Liptovskom Mikuláši zahynuli traja mladí ľudia. V aute, z ktorého po náraze ostala iba kopa šrotu, zomreli súrodenci Emma († 22) a Erik († 20) a ich kamarátka Kristína (†20). Podľa všetkého išli veľmi rýchlo, auto skončilo po náraze rozdelené na dve časti.

Veľkonočná tragédia si vyžiadala životy až troch mladých ľudí. ZDROJ: FB/Polícia Žilinský kraj

Hrozivá nehoda sa stala v apríli aj pri Vrbovom. O život prišlo iba 19-ročné dievča. Mladík, ktorý sedel za volantom, nafúkal.

Dopravní analytici hovoria, že čerství šoféri sú v aute so svojimi rovesníkmi ľahšie ovplyvniteľní. Projekt z Veľkej Británie by sa tak mohol v budúcnosti dostať aj na naše cesty.