Regióny Bratislava Top

PROTEST V BRATISLAVE Politici majú strach z najhoršieho

Foto: Zdroj: TASR / Jakub Kotian, Video: Zdroj: Martin Gajdoš

BRATISLAVA – Spočiatku sa pred prezidentským palácom na blokádu Bratislavy zišla len chabá hŕstka ľudí. O pár hodín však bolo všetko inak. Počet protestujúcich sa neustále zvyšoval. Poslanec Mestskej časti – Staré Mesto Martin Gajdoš sa obáva najhoršieho!

 

Na protest sa Martin Gajdoš rozhodol ísť po minulotýždňových incidentoch, kedy polícia podľa neho reagovala príliš opatrne. „Išiel som sa na to pozrieť osobne a naživo, že ako to prebieha. Prešiel som sa z Mýtnej cez námestie slobody, kde sa zhromažďovali kotlebovci, až po Hodžovo námestie,“ opísal situáciu Gajdoš.

Zdroj: TASR / Pavol Zachar

Najväčším paradoxom tohto protestu je podľa Gajdoša to, že “protestujúci hovoria o obmedzovaní ľudských práv v rámci vakcinácie. Paradox spočíva v tom, že určitý ľudia z týchto demonštrantov sa snažia zablokovať jednu z najväčších dopravných tepien v Starom meste a obmedziť zasa práva Bratislavčanov a Staro mešťanov.”

Spočiatku to však vyzeralo, že k žiadnym obmedzeniam nedôjde. Pred prezidentským palácom sa nachádzal len malý dav a všetko naznačovalo tomu, že pôjde o mierumilovný protest, ktorý mali aj organizátori vo svojich rukách. Neskôr bolo všetko inak. „Postupne sa dav zväčšoval a zväčšoval. Dav začal rásť až kým nezablokoval čiastočne ulicu. Zdalo sa mi, že polícia je už oveľa viacej pripravená. Po celej ceste boli záložné zložky,“ poukázal na prácu policajtov Gajdoš.

Pri proteste došlo aj k zraneniam

Gajdoš tiež podotkol, že ľudia sa dokonca snažili zablokovať ulicu avšak polícia ich pohotovo vytlačila z cesty. „Samozrejme, že boli pri tom nejaké zranenia, prišla sanitka, nejaké ošetrovanie, zlomené nosy a tak. Ale zásah bol mierumilovný, adekvátny a neagresívny zo strany polície,“  opísal situáciu Gajdoš. Incident pri ktorom malo dôjsť k zraneniu nakrútil aj na video. Dav ľudí sa tlačí na policajtov, pričom sa snažia obmedziť dopravu. Tá ich vytláča späť. Nanešťastie však pravdepodobne došlo k zraneniu a na miesto privolali sanitku.

Strach z najhoršieho

Podľa všetkého by protest mal prebiehať až dokonca bez vážnejších problémov. Avšak Gajdoš má strach z toho, čo bude po tom, „obávam sa takých tých lokálnych konfliktov, keď sa tie skupiny rozpŕchnu a rozpustia do mesta. Obávam sa, že mesto teraz nebude bezpečné. Je tam veľa provokatérok, ktorí zrejme prišli vyvolať konflikt napriek tomu, že usporiadatelia aj v podstate hlásali, nech sa nevyvolávajú konflikty.“

Svoje znepokojenie z protestu vyjadrili aj ďalší politici

Okrem Gajdoša sa protestu obávali viacerí politici. Primátor Bratislavy Matúš Vallo na sociálnej sieti upozornil, že ľudia si môžu vyjadriť svoj názor avšak by nemali strpčovať život ostatným. „Policajný prezident povedal, že si musíme zvyknúť aj na prejav názoru, ktorý nás obmedzuje. To plne rešpektujem. V epidemiologickej situácii, v akej sa dnes nachádzame, však vidím zásadný rozdiel medzi prejavením názoru a vystavením Bratislavčanov a Bratislavčaniek rizikovej situácii, ktorej dôsledkom môže byť aj ohrozenie ich zdravia a vo výsledku tiež sprísnenie epidemiologických opatrení.“

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba dokonca protestujúcich poslal strpčovať dopravu domov. „Vyzerá to, že Bratislava bude opäť paralyzovaná kvôli zajtrajšiemu protestu. Na sociálnych sieťach sa demonštranti navzájom hecujú a vyzývajú k blokovaniu dopravy, aj keď pôvodne bola zverejnená informácia, že protest sa jej nedotkne. Strašne som nahnevaný,“ na sociálnej sieti rozhorčene poznamenal Droba.

Dodal, že nespochybňuje právo každého vyjadriť si svoj názor, avšak „sloboda prejavu a výtržníctvo sú dve rozdielne veci. Som presvedčený o tom, že polícia sa nesmie iba prizerať. Nedopusťme, aby tlupa agresívnych demonštrantov blokovala dopravu, ohrozovala ľudí a znečisťovala mesto.“