Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice

Prvý jesenný mesiac v tomto roku je mimoriadne teplý. Zaznamenali sme rekordný počet tropických dní

September je zatiaľ mimoriadne teplý. ZDROJ: archív zoznam.sk

SLOVENSKO – Prvý jesenný mesiac v tomto roku na Slovensku je priebežne nadnormálne teplý. Vyplýva to z klimatického zhodnotenia 37. týždňa Slovenského hydrometeorologického ústavu, ktoré zverejnil na sociálnej sieti.

 

V období od 7. až do 13. septembra meteorológovia zaznamenali medzi hodnotami maximálnej dennej teploty vzduchu veľa takých, ktoré boli na úrovni 30 stupňov Celzia a viac. “Na niektorých meteorologických staniciach bude v tohtoročnom septembri rekordný počet tropických dní,” dodal Slovenský hydrometeorologický ústav.

Podotkol, že rekordný počet tropických dní bude v tohtoročnom septembri napríklad na meteorologických staniciach  Prievidza (priebežne šesť tropických dní), Žiar nad Hronom (priebežne šesť tropických dní) a Vígľaš-Pstruša (priebežne päť tropických dní). Zároveň bol priebežne do 17. septembra vyrovnaný rekordný počet tropických dní v Nitre zo septembra v roku 1973 a 2016, keď ich tam bolo päť.

“V roku 2016 sa neprerušená séria takýchto dní v Nitre v septembri vyskytla presne v tých istých dňoch, ako to bolo aj v roku 2023,” doplnil Slovenský hydrometeorologický ústav s tým, že priebežne bol tiež vyrovnaný rekordný počet tropických dní aj v Mochovciach, kde v rokoch 2008, 2012 a 2016 zaznamenali štyri tropické dni.

Aktuálne je podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu na väčšine územia Slovenska bez rizika pôdneho sucha. “Začínajúce až mierne sucho je ojedinele na strednom Slovensku a krajnom východe,” ozrejmil s tým, že spolu zasahujú najviac 7,5 percenta Slovenska.

Zároveň prevládajú normálne vlahové podmienky. Deficit zrážok je podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu za posledných 90 dní najvyšší v Žiari nad Hronom, a to mínus 99 milimetrov, Sliači mínus 98 milimetrov a Žihárci mínus 95 milimetrov. Nadbytok zrážok je najvyšší v Poprade, a to plus 137 milimetrov, Rimavskej Sobote plus 94 milimetrov a Medzilaborciach plus 93 milimetrov.