Regióny Bratislava Domáce Kauzy Top

RAZIA u odpadkového kráľa. Polícia zbalila podnikateľa, ktorý má stáť za čiernymi skládkami

Fotografie zo zásahu Polície SR, Zdroj: redakcia

BRATISLAVA – Ďalšia razia. Polícia sa rozhodla zakročiť proti kšeftárom s čiernymi skládkami v okolí v Bratislavy. Podľa informácií Glob.sk v týchto chvíľach policajné komando zasahuje u konateľa spoločnosti NDD, ktorý obchoduje s likvidáciou odpadu, Michala Grebečiho. Ide o známeho podnikateľa v hlavnom meste v oblasti odpadov. 

 

Polícia nabehla k odpadkovému kráľovi dnes v skorých ranných hodinách a podnikateľa mala zbaliť. V putách ho vyviedli z domu kukláči okolo obeda. Razia sa okrem Grebečiho domu koná aj v sídle jeho firmy a tiež na jednej z jeho nelegálnych skládok. Malo by ísť o skládku pri Moste pri Bratislave. Akcia je spojená s výstavbou diaľnice D4 a vykonávajú ju príslušníci Krajskej polície v Bratislave. Momentálne sa tam nachádzajú kukláči a zaisťujú dôkazy.

“Policajti odboru kriminálnej polície v súčinnosti s poriadkovými útvarmi Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave vykonávajú v priebehu dnešného dňa procesné úkony, ktoré súvisia s vyšetrovaním environmentálnej trestnej činnosti,” potvrdila hovorkyňa polície Lucia Miháliková. Pri procesných úkonoch sú prítomní aj zamestnanci Slovenskej inšpekcie životného prostredia a znalcov na odhad škôd na životnom prostredí. “Domové prehliadky a prehliadky iných priestorov a pozemkov sa vykonávajú na základe príkazu sudcu a to na viacerých miestach v Bratislave,  Seneckom a Pezinskom okrese. Poskytnutie bližších informácií v súčasnosti nie je možné, nakoľko by to mohlo zmariť alebo sťažiť objasnenie a vyšetrenie veci. Bližšie informácie k prípadu poskytneme, ak to procesná situácia vo vyšetrovaní umožní,” dodala hovorkyňa.

Polícia podľa našich informácií monitorovala konanie Grebečiho a jeho firiem už dlhšiu dobu. Dotyčný má mať na krku niekoľko nelegálnych skládok v okolí Bratislavy. Jeho meno figuruje vo viacerých firmách, ktoré podnikajú v oblasti likvidácie odpadu. V minulosti pôsobil v spoločnosti Vassal-EKO, ktorej majiteľ Michal Kováč dnes sedí vo vyšetrovacej väzbe kvôli údajnému podplácaniu. Usvedčiť ho mal práve Grebeči.

Pre políciu je pritom on sám známa postavička. Grebeči čelí už od minulého roka trestnému stíhaniu podplácania, ktorého sa mal dopustiť v spolupráci s inými podnikateľmi. Celý biznis model týchto odpadkových kráľov totiž spočíva práve v tom, že sa im podarí získať potrebné – avšak zvyčajne nelegálne – povolenia.

Michal Grebeči – odpadkový kráľ – má stáť v okolí Bratislavy za viacerými nelegálnymi skládkami. Zdroj: Archív

Špinavý biznis

V hlavnom meste a jeho okolí sa z nelegálnych skládok postupne týmto spôsobom stáva výborný kšeft pre malých podnikateľov. Biznis model týchto špekulantov je postavený na tom, že si vyhliadnu vhodné miesto na umiestnenie odpadu. Za úplatok dostanú na príslušnom úrade nelegálne povolenie. Na územie nabehnú bagre, ktoré vykopú desaťmetrové jamy až po spodnú vodu– vyťažený štrk tiež zobchodujú. Nákladné autá začnú na miesto voziť odpad z celej Bratislavy a okolia. V jamách tak končí všetok odpad vrátane nebezpečného bez triedenia, až kým nie je na úrovni územia. Následne na odpad navozia zeminu a po skládke zrazu nie je ani stopy. Niektorí podnikatelia navážajú odpad aj ďalej a vytvárajú viditeľné kopce.

Okrem toho, že spomínané čierne skládky ohrozujú životné prostredie, nepriaznivo pôsobia aj na trhové ceny. „Nelegálni” podnikatelia totiž podliezajú ceny a odpad vyvážajú niekedy aj za polovičné sumy oproti riadne prevádzkovaným zberným dvorom.