Regióny Bratislava

Rekonštrukcia jednej z najvyhľadávanejších pamiatok v Bratislave bude stáť takmer 2 milióny eur!

BRATISLAVA – Mesto má dobrú správu pre Bratislavčanov. Jediná zachovaná brána prejde celkovou rekonštrukciou. Zatraktívniť by tým chceli pamiatku nielen pre turistov. Programom a expozíciou by totižto chceli prilákať aj domácich.

 

Michalskú vežu začali rekonštruovať. Práce budú trvať 18 mesiacov. Po ukončení generálnej obnovy má vzniknúť v jej priestoroch nová stála expozícia. Zachovaná bude aj jej vyhliadková funkcia. Informovala o tom manažérka pre komunikáciu múzea Katarína Selecká. „V obnovených priestoroch Michalskej veže pripravujeme novú programovú štruktúru expozícií, výstav a podujatí pre verejnosť. Cieľom je, aby bol objekt vnímaný nielen ako vyhľadávaný turistický bod, ale aby bol opakovane zaujímavý aj pre domáce publikum,“ priblížila Zuzana Palicová poverená vedením Múzea mesta Bratislavy.

Michalská brána je obľúbenou lokalitou turistov.
Zdroj: Zoznam.sk

Rekonštrukciou má prejsť samotná stavba i všetky jej kameňosochárske a výzdobné prvky vrátane sochy svätého Michala Archanjela z polovice 18. storočia na vrchole hrotu strechy. Obnova zahŕňa aj dva zvony, z ktorých jeden sa bude reštaurovať a druhý, zničený streľbou z čias druhej svetovej vojny, sa odleje nanovo. Obnovovať sa budú aj ciferníky hodín, všetky kamenné a reliéfne prvky i olovená tabuľa nad bránovým vchodom. Súčasné okná nahradia repliky pôvodných barokových okien, zrealizuje sa obnova fasád, interiérových priestorov vrátane omietok, výmena podláh, výmena teplovodného kúrenia za elektrické, inštalácia kompletne nového osvetlenia i nové napojenie na mestské siete.
„Počas rekonštrukcie očakávame nové zistenia, ktoré doplnia doterajšie vedomosti o objekte Michalskej veže a umožnia nám tak komplexnejšie prezentovať dôležitú pamiatku opevnenia mesta Bratislavy. Aj tento aspekt bude v novej expozícii akcentovaný ako dôležitý prvok identity objektu,“ uviedol vedúci odborného oddelenia Múzea mesta Bratislavy Daniel Hupko.

Celkový rozpočet na generálnu obnovu objektu, ktorý zahŕňa Michalskú vežu a Múzeum zbraní, predstavuje 1,6 milióna eur. Rekonštrukcia je spolufinancovaná z dotácie Ministerstva kultúry SR. Veža je najzachovanejšou časťou mestského opevnenia a patrí medzi tri najnavštevovanejšie lokality pod správou Múzea mesta Bratislavy.