Regióny Bratislava

Rekonštrukcia OD Dunaj i Domu odievania v Bratislave pokračuje podľa plánu

Rekonštrukcie Obchodného domu Dunaj a Domu odievania na Námestí SNP v Bratislave. FOTO TASR - Dano Veselský

BRATISLAVA – Rekonštrukcia Obchodného domu (OD) Dunaj na Námestí SNP v Bratislave, niekdajšieho Obchodného domu Brouk a Babka, prebieha podľa harmonogramu. Rovnako tak rekonštrukcia jeho dvojičky – Domu odievania -, ktorý bol s OD Dunaj prepojený od severozápadu od roku 1985. Uviedla to developerská spoločnosť CTP. Práce majú byť dokončené v roku 2025. “Rekonštrukčné práce pokračujú v súlade s harmonogramom plánovaných prác. Predpokladaný dátum ukončenia rekonštrukcie je druhý až tretí kvartál 2025,” skonštatoval developer. V nehnuteľnej národnej kultúrnej pamiatke (NKP) Brouk a Babka odstránil developer nenosné a pamiatkovo nechránené konštrukcie v interiéroch. Rovnako neautentickú odvetranú fasádu a okenné výplne objektu zo strany Námestia SNP, ktoré boli zhotovené počas rekonštrukcie v poslednej dekáde 20. storočia.

Ukončená je tiež čiastočná dekonštrukcia pôvodnej oceľovej nosnej konštrukcie a búracie práce železobetónových konštrukcií v Dome odievania. V rámci prác sa má realizovať napríklad výstavba nových nosných konštrukcií. Ich ukončenie je odhadované na júl, prípadne august. Do konca roka majú byť ukončené práce na fasádach oboch budov a stavebné práce sa budú vykonávať v interiéroch budov. Práve osadenie fasád na oboch objektov patrí podľa developera medzi najdôležitejšie a najviditeľnejšie práce. Keďže ide o charakteristické prvky budov, deklaruje, že k pristúpi maximálne citlivo. Nová fasáda bude podľa neho zhotovená v zmysle požiadaviek pamiatkarov v obdobnom materiálovom a farebnom prevedení ako pôvodná fasáda z roku 1937.

Po rekonštrukcii majú vzniknúť maloobchodné, reštauračné, klubové, kancelárske a apartmánové priestory. Jednou z noviniek bude prepojenie budov átriom, ktoré zároveň prepojí Námestie SNP s Nedbalovou ulicou. Obchodný dom Dunaj, ktorého autorom je architekt Christian Ludwig, patrí k vrcholným dielam funkcionalizmu na Slovensku. So stavbou sa začalo 1. apríla a skončilo sa 15. augusta 1936. Otvorený bol 1. septembra 1936, teda len päť mesiacov po začatí výstavby. Dom odievania bol postavený v rokoch 1975 až 1985 podľa návrhu Petra Minaroviča a Jána Bahnu. Otvorený bol 4. apríla 1985. Budovu “dostali” Bratislavčania ako darček k 40. výročiu oslobodenia Bratislavy. Obchodný dom Dunaj a Dom odievania vlastní spoločnosť CTP Invest SK od roku 2015.