Regióny Bratislava Trenčín Top

Rodičia POZOR! INFEKČNÉ ochorenie ZASIAHLO školy po celom Slovensku: Je dôvod na paniku?

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Dano Veselský

BRATISLAVA – Slovenskom sa začalo rýchlosťou blesku šíriť infekčné ochorenie. V súčasnosti Úrad verejného zdravotníctva eviduje už stovky nových prípadov a ich počet neustále narastá. Hlavný hygienik však upokojuje. Je dôvod na paniku? 

 

Len pred pár dňami boli v bratislavskom samosprávnom kraji nahlásené prvé tri prípady infekčného ochorenia šarlach. Všetky osoby pritom pochádzali z okresu Malaciek. “Od 1. januára do 30. apríla 2023 boli RÚVZ Bratislava nahlásené tri ochorenia u detí vo vekovej skupine jeden- až štyri-, päť- až deväť-, desať- až 14-ročných, pričom všetky osoby boli z okresu Malacky. Za mesiac máj neevidujeme k dnešnému dňu žiadne nové prípady tohto ochorenia,” potvrdila hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave Katarína Nosálová.

Bratislavský kraj však nie je jediný, ktorý varuje pred výskytom tohto infekčného ochorenia. Na ochorenie upozorňuje aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Liptovskom Mikuláši. Na problém poukázala, podľa portálu My Liptov, jedna z učiteliek. „U nás v triede máme žiaka, ktorému ho (šarlach, poznámka redakcie) doktorka diagnostikovala. Prosím posielajte do školy len zdravé deti bez kašľa, sopľa a iných príznakov,“ písala učiteľka upozornenie. Ochorenie pritom malo mať v tom čase viacero detí.

Je dôvod na paniku?

V súčasnosti Úrad verejného zdravotníctva eviduje viac ako 200 prípadov infekčného ochorenia šarlach. Prípadov však môže byť omnoho viac. Niektorí pediatri totiž toto ochorenie nenahlasujú. Hlavný hygien Ján Mikas podotkol, že je dôležité, aby pediatri prípady ochorenia nahlasovali na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva, aby sa vedelo v prípade potreby zamedziť šíreniu ochorenia.

Napriek tomu však podľa neho nie je dôvod na paniku. “Nejde o ochorenie, ktoré by bolo vhodné na šírenie paniky,” uviedol Mikas. Očkovanie na toto ochorenie zatiaľ neexistuje. Liečiť sa tak musia pacienti pomocou liekov. “Bohužiaľ, nemáme vakcínu na toto ochorenie, takže liečba je antibiotická,” doplnil. Podstatné je tiež podľa jeho slov dodržiavať základy hygieny, ako napríklad časté umývanie rúk.

Ako sa prejavuje?

Šarlach je podľa portálu lekar.sk závažné, infekčné a vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým deti v predškolskom veku. Spočiatku sa toto ochorenie podobá angíne. Pacient má zvýšenú teplotu, triašku či bolesť v krku, ktorá je zapríčinená hnisavým zápalom mandlí.

Po pár dňoch od prepuknutia choroby sa môžu začať objavovať červené vyrážky, a to predovšetkým v podbruší, v oblasti slabín, na vnútorných stranách stehien a v podpazuší. Po 4-5 dňoch kožné prejavy zmiznú a koža sa začne odlupovať. Zmeniť sa môže aj povrch jazyka, ktorý začne pripomínať malinu. Koža na tvári je začervenaná, avšak okolo úst je bledá.

Človek, ktorý sa šarlachom nainfikuje, by sa mal odčleniť od kolektívu a izolovať sa  v domácom prostredí, aby sa choroba nešírila.