Regióny Bratislava Pezinok Top

Rómska osada Glejovka je v karanténe. Evidujú tam viacero pozitívnych

Zdroj: TASR / Martin Baumann

PEZINOK – Rómska osada Glejovka v Pezinku je v karanténe. V pondelok (8. 2.) to nariadil regionálny úrad verejného zdravotníctva. Dôvodom je zvýšený počet pozitívnych prípadov na ochorenie COVID-19. Informuje o tom mesto Pezinok s tým, že situácia je pod kontrolou.

 

      “Komunikujeme s políciou, okresným úradom, hygienikom i s obyvateľmi komunity. Robíme všetky úkony, aby sa v maximálnej možnej miere obmedzil pohyb a aby sa zároveň zabezpečili všetky základné potreby a lieky pre ľudí v karanténe,” priblížil primátor Pezinka Igor Hianik. Mesto zabezpečí kontrolu dodržiavania karanténnych opatrení. Asistenciu mu poskytujú polícia a Ozbrojené sily SR.

Atmosféra v komunite je zatiaľ pokojná. “Ľudia svoju situáciu chápu, neberú ju na ľahkú váhu, majú strach o svojich blízkych, aktívne sa zaujímajú o odporúčania a liečbu symptómov. Karanténu dodržiavajú, väčšinou sa zdržiavajú vo svojich domoch,” uviedla riaditeľka organizácie Zdravé regióny Tatiana Hrustič.  Výrazným spôsobom podľa pezinskej samosprávy pomáhajú zástupcovia komunity, ktorí zisťujú nevyhnutné potreby domácností nachádzajúcich sa v karanténe a zároveň ich informujú o aktuálnej situácii.

“Aktívne komunikujeme s koordinátormi priamo z komunity žijúcej v Glejovke,” poznamenal Hianik. Okrem koordinácie zásobovania obyvateľov Glejovky základnými potravinami, hygienickými potrebami a liekmi mesto zvažuje vzhľadom na obmedzený pohyb aj postup pri vyplácaní sociálnych dávok a dôchodkov. Samospráva zároveň pripravuje pretestovanie obyvateľov komunity RT-PCR testami.