Regióny Bratislava Top Rozhovory

ROZHOVOR Bratislavský župan Droba: Vypnime vekové obmedzenie a otvorme očkovanie pre všetkých

Juraj Droba. Zdroj: Zoznam.sk

BRATISLAVA – Celý rezervačný systém na očkovanie chcú mať vo svojej réžií. Tvrdia, že štátny systém zlyháva, čo sa potvrdilo aj počas uplynulého víkendu. Keby im dal štát viac vakcín, sú pripravení mesačne podať až 50-tisíc vakcín. Aj o tom sa Zoznam.sk rozprával so šéfom Bratislavského samosprávneho kraja JURAJOM DROBOM. 

 

Problémy s prihlasovaním do čakárne pretrvávajú. Naznačili ste, že by ste chceli celý rezervačný systém vakcinácie v Bratislavskom kraji mať vo svojej gescii. Myslíte si, že by ste to zvládli a čo by to znamenalo?

– Tým, že by rezervačný systém na očkovanie prešiel do správy župy, mali by sme plne pod kontrolou kto príde a kedy príde. Vedeli by sme operatívne riešiť aj problémy, ktoré za pochodu vznikajú. Naši zamestnanci na župe dokázali naprogramovať elektronické zastupiteľstvo, rezervačný systém na testovanie a aj rezervačný systém na očkovanie pre ťažko zdravotne postihnutých i chronických pacientov. Určite by sme zvládli aj túto úlohu.

To znamená, že táto kompetencia by prešla zo štátu na župy alebo by fungoval dvojitý systém – štátny a župný a každý by sa rozhodol, kde by sa chcel zaregistrovať?

– Náš návrh je jednoduchý, zrušiť fázu 1 a vypnúť vekové obmedzenia. Skrátka otvoriť možnosť prihlásiť sa do Čakárne pre všetkých. Potom už len zoradiť ľudí podľa diagnóz a veku. To by určite župy zvládli.

Je štát ochotný zveriť vám túto právomoc? Ako vyzerajú rokovania?

– Intenzívne komunikujeme s ministerstvom zdravotníctva. Úspech je už to, že župy po udalostiach posledného víkendu nemusia kontrolovať kto patrí do tzv. kritickej infraštruktúry. Ďalej sme sa zatiaľ nepohli. A to napriek tomu, že nie sme jediná župa, ktorá chce mať rezervačný systém vo svojich rukách.

Otvorili ste na vašej stránke registráciu aj pre iné diagnózy bez ohľadu na vek. Koho sa to týka?

– Registrovať sa môžu držitelia preukazu ŤZP a pacienti s chronickými chorobami. Ide o diagnózy ako napríklad onkologické a hemato-onkologické ochorenia, ochorenia pľúc, srdca, poruchy imunity a podobne. Celkovo ide o približne 40 diagnóz.

Ako budete overovať, že ľudia naozaj dané diagnózy majú a nechcú sa len predbehnúť v rade?

– Na očkovanie je potrebné priniesť si so sebou preukaz ŤZP alebo lekársky posudok.

 

Juraj Droba. Zdroj: Zoznam.sk

Plánujete aj ďalšie rozširovanie okruhu tých, ktorý sa môžu na očkovanie prihlásiť?

– Ak nám to umožnia predpisy a štátna očkovacia stratégia, radi to spravíme.

Neuvažujete, že by ste už rezervačný systém otvorili pre všetkých, ktorí majú záujem o vakcínu?

– Jednoznačne áno. Aj preto sme navrhli, aby sa štátna Čakáreň otvorila pre všetkých záujemcov o očkovanie bez ohľadu na vek.

Máte k dispozícii dosť vakcín?

– Aktuálne máme k dispozícii vakcíny len na očkovanie cez víkendy.

Koľko ste schopní denne zaočkovať ľudí?

– Zo skúseností môžem povedať, že 2500 denne. Ak by sme mali viac vakcín, vieme očkovať viac hodín denne, aj viac dní v týždni. A tiež vieme otvoriť pre očkovanie ďalšie priestory v Národnom futbalovom štadióne. Teoreticky vieme ísť na kapacitu 50 tisíc ľudí mesačne.

Stále očkujete len vakcínami Astra Zeneca?

– Bohužiaľ áno, iné nám štát ešte nepridelil, ale rokujeme o tom.

Sledujete správy o tejto vakcíne, aké zdravotné komplikácie spôsobuje? –

– Sledujeme a vakcínu považujeme za bezpečnú. Najväčšie riziko je vírus, nie vakcína.

Mali ste nahlásené nejaké vážnejšie komplikácie po podaní vakcíny. Napríklad v súvislosti so tvorbou krvných zrazenín?

– Nie. V našich dvoch očkovacích centrách sme zaočkovali už približne 25 tisíc ľudí a okrem štandardných vedľajších účinkov ako zvýšená teplota či únava, sme nezaznamenali žiadny takýto problém.

Stalo sa počas očkovania na Národnom futbalovom štadióne, že reakcia na vakcínu bola okamžitá a musela zasahovať záchranka?

– Nie.

 

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

Problém východného Slovenska je, že im množstvo vakcín stále zostáva. Zostávajú aj u nás nejaké, ktoré sa potom vyhadzujú?

– V našich očkovacích centrách nevyhodíme ani jednu dávku.

Je pravdou, že očkujete aj mladých ľudí, ktorí sa večer prídu opýtať, či nezostali voľné vakcíny a vy ich zaočkujete?

– Každý očkovací deň ostane pár nespotrebovaných dávok. Väčšinou od desať do dvadsať kusov. Vtedy voláme na očkovanie tých, čo stoja vonku. Očkujeme ich však prísne podľa poradia stanoveného vo vyhláške ministerstva zdravotníctva. Na prvom mieste sú ťažko zdravotne postihnutých a nasleduje dlhý zoznam diagnóz. Je veľmi zriedkavé, aby to bol mladý zdravý človek.

Počas Veľkej noci opäť systém zlyhal. A zase väčšia časť zaočkovaných bola pod 40 rokov. Ako sa to vôbec mohlo stať? Čo tu nepretržite zlyháva?

– Stalo sa to tak, že štát nekontroloval, kto sa prihlásil do tzv. fázy 1. To je skupina, kam spadá kritická infraštruktúra. Keď sme to začali kontrolovať, museli sme niekoľko stoviek ľudí otočiť, pretože nevedeli preukázať, že do tejto skupiny patria. Takže jednoznačne zlyhala kontrola. Štát tvrdil, že to máme kontrolovať my. My sme žiadali, aby to kontroloval štát.

Aký rezervačný systém má BSK? A koľko za neho platíte?

– Vyvinuli sme si vlastné riešenie, ktoré naprogramovali zamestnanci našej župy vo svojej pracovnej dobe. Nestál teda žiadne finančné prostriedky nad rámec bežnej mzdy.

Prečo ste nevyužili skúsenosti tradičných ticketingových spoločností?

– To je skôr otázka na ministerstvo zdravotníctva, pretože pod neho patrí štátny rezervačný systém na očkovanie.