ROZHOVOR s NAĎOU BENDOVOU: Na míting do Šamorína sa tešíme, chceme si potvrdiť olympiádu v Tokiu

BRATISLAVA – V utorok druhého júna bude v Šamoríne najväčšie slovenské atletické podujatie. Po roku ožije legendárny medzinárodný míting, jeho 56.ročník, na ktorom sa predstaví slovenská elita, majstri sveta aj olympijsky víťazi. Chýbať nebude ani chodec Matej Tóth alebo šprintér Ján Volko. Aj preto sa Zoznam.sk rozprával s Naďou Bendovou, trénerkou najlepšieho a najrýchlejšieho slovenského bežca, o mítingu v Šamoríne, o ich programe, plánoch, ale aj olympiáde v Tokiu.

 

Na „péteeske“ v Šamoríne sú na programe šprinty na 100 a 200 metrov. Bude Ján Volko štartovať na oboch tratiach?

– Áno, je to tak, Volko bude štartovať v Šamoríne v behu na 100 aj 200 metrov. Je v poriadku, nemáme žiadne zdravotné problémy a na veľký domáci míting sa tešíme.

Po Ostrave si opäť vyskúšate dve disciplíny v priebehu pár hodín na jednom mítingu. Aké časy by mohol Volko zabehnúť?

– Tak my sme na takýto model zvyknutí, na mítingoch, kde sa bežala iba jedna disciplína to bolo preto, lebo to nebolo možné skombinovať. Ale na lige alebo Zlatej tretre sme naučení a zvyknutí, že sa ide stovka aj dvojstovka. Teraz v Šamoríne aj v Ostrave sme sa s manažérom dohodli, že po stovke bude približne hodinová prestávka, čo Volkovi vyhovuje, aby mohol absolvovať oba behy. Je rozcvičený, zahriaty a lepšie sa mu potom beží dvesto metrov. Čo sa týka výkonov v Šamoríne, ťažko niečo odhadovať, pretože všetko závisí od vetra, keďže tam mimoriadne fúka. Je tam nevyspytateľné počasie a budeme čakať, aké budú podmienky. Môže byť obrovský vietor do chrbta, alebo protivietor, potom ťažko odhadovať výkon. Ale budem veľmi rada, ak sa posunieme v časoch smerom dole, to znamená pod 10,30 a 20,70.

Kvalifikácia na olympiádu je ešte stále otvorená, aká je aktuálna pozícia Jána Volka na 100 a 200 metrov?

– Tak po mítingu Zlatá tretra v Ostrave si Volko polepšil výrazne na dvojstovke, kde sa dostal na 45. miesto. Na stovke sa posunul na 40. miesto. Na kratšej trati nie je momentálne čo riešiť, pretože 38 atlétov má limit, takže on je druhý postupujúci z celého sveta podľa umiestnenia vo svetom rebríčku. Tam už nie je čo vylepšovať, navyše šprintér pred ním má vyše 100-bodový náskok, a to nie je reálne dobehnúť. To 40. miesto je veľmi dobré a s vysokou pravdepodobnosťou nám zaručuje účasť na olympiáde v Tokiu. Na dvojstovke sa dá ešte výraznejšie posúvať, pred Volkom sú bežci, medzi ktorými sú minimálne bodové rozdiely. Takže, ak by sa nám v Šamoríne podaril čas a umiestnenie, ktoré by nám pomohlo bodovo v rankingu, bola by som rada. Potom by naša pozícia bola ešte lepšie, keďže do ukončenia kvalifikácie ostáva ešte mesiac.

 

Najlepší slovenský šprintér Ján Volko bude štartovať v Šamoríne v šprintoch na 100 a 200 metrov. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

V posledných dňoch sa najmä v Tokiu intenzívne hovorí o zrušení olympiády. Aké sú vaše aktuálne informácie k tejto téme?

– Priznám sa, že sa snažíme všetkým podobným informáciám vyhýbať, počkáme si na oficiálne rozhodnutie, či olympiáda bude alebo nie. Nemá vôbec zmysel riešiť a polemizovať, dohadovať sa. Ide to mimo mňa. Snažím sa nesledovať mediálne dianie okolo olympiády a v prípade, že budeme mať v ruke nominačný list, tak ideme. Ak nie, tak nepôjdeme. Nič viac, nič menej.

Aký máte programe na najbližšie týždne?

– Absolvujeme ešte sériu mítingov, ideme do holandského Hengelo, čaká nás míting v Ženeve, je tam Európsky pohár, sú tam majstrovstvá Slovenska, čiže ten mesiac bude poriadne plný. Je tam veľa pretekov a uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať. Ak by umiestnenie v rebríčkoch bolo priaznivé, tak možno zvážime, že nebudeme štartovať na niektorom z nich. Ale to všetko ukáže čas.

V Šamoríne budú na tribúnach aj diváci, čo je pre Vás potešujúca informácia. Čo hovoríte na pomalý návrat do normálu?

– Určite aj športovcom neprospievali prázdne tribúny. Ale musím povedať, že si na to začíname zvykať, keďže to už trvá príliš dlho. Svet sa celkovo mení, myslím si, že čas pred a po korone je úplne iný. Už sme si zvykli, že diváci na štadiónoch nie sú. Športovci sú aj tak koncentrovaní sami na seba, na svoj výkon, oni to zvládajú veľmi dobre. Možno práve tým, že sú extrémne adaptovaní na zmenu a improvizáciu. Celý ich život je o zmene a zaťažení, takže oni sa vedia prispôsobiť rýchlejšie. Ale je to veľká škoda pre divákov. Všetko sa to totiž presunulo do virtuálneho priestoru, pred televízne obrazovky. Ale šport sa musí vrátiť na tribúny, robí sa pre ľudí a aj keď v Šamoríne bude obmedzený počet ľudí, pokúsime sa ich potešiť. Aj preto, že sme doma na najväčšom slovenskom mítingu. Ale snáď to prekonáme a v najbližšom období sa vrátime do normálu a bude to lepšie.

Viac o téme: atletika, Ján Volko, Naďa Bendová, olympiáda Tokio, P-T-S, Šamorín

Súvisiace články