Pezinok Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

ROZHOVOR s výživovou poradkyňou: Váš žalúdok sa cez Vianoce nenafúkne!

Ilustračná foto. Zdroj: zregiony.sk

SLOVENSKO – Každý to pozná. Vianoce predstavujú sviatky nielen pokoja a mieru, ale aj nekonečného prejedania sa. Najprv kapustnica, potom ryba, neskôr koláčik, nesmie chýbať ani oblátka. Nakoniec nám ide odletieť gombík a márnotratne odfukujeme pri sledovaní vianočného programu. Odborníčka na zdravú stravu nám však prezradila ako sa “najokázalejšie” sviatky roka dajú prežiť bez tráviacich ťažkostí. 

 

Dočkali sme sa. Niekto sa celý rok tešil na dovolenku, iný na darčeky a ďalší na jediné – jedlo. Áno jeden deň predsa nezaškodí vystreliť si z kopýtka, ale keď už sa to pretiahne môže to byť problém. V rozhovore s výživovou poradkyňou a zakladateľkou špecializovanej kliniky Bodyclinic v oblasti zdravej výživy Jarmilou Hritzovou sa dozviete, či sa dajú prežiť sviatky zdravšie, čomu sa treba vyhnúť a aké zásady by ste mali aj pri vianočnom hodovaní dodržiavať.

Bidyclinic, výživový poradca
Zakladatelia Bodyclinic – špecializovanej kliniky v oblasti zdravia a zdravej výživy. Zdroj: archív Jarky

Je podľa Vás správne, že ľudia celý deň na Vianoce hladujú a večer sa nezdravo prejedia?

Toto nie je správne nielen na Vianoce, ale ani počas roka. Častokrát sa stretávam s tým, že mi klienti popisujú svoj stravovací život a za najväčšiu chybu považujú to, že celý deň sa nestíhajú kvôli povinnostiam a večer to dobehnú povestným „vybielením“ chladničky. Ja vo svojom mentoringu ľuďom vysvetľujem, že časový management jedál je najmenej podstatná a dôležitá vec vo svete správneho stravovania. Avšak, keď by sme si chceli všetku potrebnú energiu a živiny zhrnúť do jednej porcie dňa, naše telo by nebolo schopné všetko spracovať, využiť a zužitkovať tak, ako keby sme si jedlo, ktoré potrebujeme telu dodať rozložili do viacerých porcií počas dňa. Netreba zabúdať na to, že nejeme preto lebo nás to baví, alebo že nám niečo chutí. V prvom rade je to výživa pre naše telo, jeho zdravie a fungovanie. Samozrejme to sa nevylučuje s tým, že aj zdravé jedlá nielen aj počas Vianoc vedia byť rozmanité, pestré a priam gurmánskym zážitkom.

Aké jedlá sú podľa Vás najrizikovejšie? Načo by si ľudia mali dávať najväčší pozor?

Najrizikovejšie nie sú ani tak samotné jedlá, ako ich príprava a kombinácie. Napríklad kapor alebo ryba sú všeobecne výbornou potravinou. Zemiaky, vajíčka, zelenina, olivový olej predsa tiež. No ich príprava vyprážaním, s použitím spracovaných potravín a následne kombinácia sacharid plus tuk ktorá tu prevláda je priam smrtiace kombo.

Keď už sa chceme hostiť existujú podľa Vás nejaké zásady ako by sme to mohli urobiť s menšou záťažou pre organizmus?

Pokiaľ sa dá, tak by som sa naozaj vyhla kombinácii sacharid plus tuk. Zároveň by som sa pozrela na spôsob prípravy. Ak by bola ryba pečená v rúre a ako príloha by bol slovenský šalát bez majonézy, alebo keď aj klasický ale odľahčený napríklad jogurtom alebo smotanou s nižším obsahom tuku, nebola by to taká smršť pre organizmus. Priam by som tú večeru nazvala takmer zdravou a vyváženou večerou.

Ide aj o množstvo. Prejedanie sa je totiž ďalšia vec. Akoby sme nevedeli pri takýchto príležitostiach, kedy máme dosť. Náš žalúdok nie je väčší cez Vianoce. Naše telo nepotrebuje zázrakom viac energie a viac živín ako inokedy. Dokonca menej, ak sa vtedy pohybujeme menej. Ďalej by som sa vyhla neustálemu pojedaniu sa počas celého dňa. Žalúdok by mal byť pred prijatím ďalšieho jedla prázdny, inak to trávenie jednoznačne musí trpieť. Takže aj medzi večerou a „sladkým“…teda v akomkoľvek poradí by mala byť pauza, aby telo mohlo jedlo stráviť.

Aké sú Vaše odporúčania? Dajú sa sviatky prežiť zdravšie?

Zamyslieť sa nad štedrovečerným a vôbec vianočným menu už vopred. Na to je zrejme v týchto chvíľach málo času. Čo sa dá, pripraviť si sami, bez použitia spracovaných potravín. Aj vianočné koláčiky sa dajú urobiť v zdravšej verzii. Potom množstvo pripravovaného jedla a pečenia. Menej je niekedy viac. Jedlo je nám ľúto po sviatkoch vyhodiť, ak to teda preženieme, tak to nakoniec zjeme. U nás doma sú už roky Vianoce zdravé a nikto tým netrpí, dokonca ani tradície.

Keď už to človek preženie, čo podľa Vás pomáha?

Určite vyvážená a odľahčená strava v ďalšie dni. Isto by som sa neuchyľovala k hladovkám, extrémnym diétam a podobne. To je potom ten začarovaný kruh, z ktorého v našom centre klientov ťaháme tým, že ich učíme správne jesť z bežne dostupných potravín a pohyb. Pohyb pomáha tráveniu a peristaltike čriev. No a ak je ten pohyb ešte aj na čerstvom vzduchu, je to skvelé.