Regióny Bratislava Top

Roztrhaný psami! Slovensko si pripomína smutné výročie Hartmuta Tautza

Hartmuta Tautza roztrhali psy. Zdroj: www.bratislavskykraj.sk

BRATISLAVA – Už túto sobotu si Bratislavský samosprávny kraj pripomenie smutné výročie smrti 18-ročného chlapca Hartmuta Tautza, ktorého v roku 1986 pri pokuse o útek za slobodou roztrhali psy pohraničnej stáže. Spomienkový memoriál sa uskutoční zajtra o 17-tej hodine pri Pamätníku Hartmuta Tautza na konci Kopčianskej ulice v Petržalke, neďaleko hranice s Rakúskom.

Bratislavský samosprávny kraj spustil geokešingovú hru Hartmut Tautz Memorial pred rokom, ktorá hráčov prevedie tragickým príbehom mladého utečenca z NDR. Širokú verejnosť opäť pozýva prežiť príbeh Hartmuta Tautza na vlastnej koži. Mladý nemecký emigrant sa večer 8. augusta 1986 pokúsil o útek z Petržalky do Rakúska. Po prekonaní ženijno-technických zátarás ho tesne pred vstupom na rakúske územie napadli špeciálne vycvičené vlčiaky Pohraničnej stráže ČSSR.

Pamätník Hartmuta Tautza sa nachádza na Kopčianskej ulici v Petržalke. Zdroj: www.bratislavskykraj.sk

Mladý muž zraneniam podľahol. Jeho príbeh je mementom hrôz, ktoré totalitný režim spôsobil. Prostredníctvom geokešingu môžu hráči prežiť tragický osud mladého utečenca a pripomenúť si, akú obrovskú hodnotu má sloboda. Vrátia sa tak v čase do roku 1986, kde stretnú množstvo postáv a zažijú situácie, ktoré sú dnes už pre mnohých nepredstaviteľné. Absolvovanie geokešingovej hry bude pokračovať výkladom odborníka na železnú oponu Petra Mikleho z Ústavu pamäti národa. Priblíži osudy Hartmuta Tautza a prevedie návštevníkov po miestach, kde sa táto tragická udalosť odohrala. Počas výkladu budú k dispozícii aj unikátne fotografie z vyšetrovania. Hra sa začína o 17:00 hodine a prednáška 17:40.