Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

IDE DO TUHÉHO Ruskú zmrzlinu, ruskú vodku alebo ruské vajíčko si na Slovensku len tak nekúpite! Premenujú aj ruské ulice

Na Slovensku platia pre rusko-ukrajinský konflikt protiruské reštrikcie. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Ekonomická, spoločenská, športová, kultúrna a politická izolácia. To sú dôsledky rusko–ukrajinského konfliktu, ktorý sa dotýka každého Rusa doma či v zahraničí. Zmrazené účty ruských podnikateľov a osôb, ktorý sú na medzinárodnom sankčnom zozname, zákaz účasti ruských športovcov na všetkých individuálnych aj kolektívnych podujatiach a podobne. Všetko čo je spojené s Ruskom dostalo nálepku PERSONA NON GRATA – čiže osoba nežiadúca.

 

Ruskí umelci sú nežiadúci na filmových aj hudobných festivaloch, ruské televízie a rozhlas vyhodili operátori zo svojich ponúk, totálne embargo platí aj na sociálne siete a internet, galérie po celom svete nechcú ruských kurátorov, najznámejšie, najslávnejšie a najprestížnejšie koncertné sály a divadla ukončili spolupráce s ruskými umelcami atď… Príkladom je svetoznámy dirigent Valerij Gergijev, ktorý má úzke väzby na Kremeľ a ktorý bol odvolaný z funkcie šéfdirigenta Mníchovskej filharmónie. Táto 68-ročná legenda klasickej hudby prišla tento týždeň aj o angažmán v Paríži, v New Yorku, Miláne alebo v Prahe. Podobne sú na tom aj legendárni Alexandrovci, ktorým zrušili koncerty v Karlových Varoch a v Prahe.

Príkladom je známa ruská zmrzlina, ktorú jej výrobca premenoval na ukrajinskú. Pritom pôvodná a originálna Ruská zmrzlina sa vyrába už od 30.rokov minulého storočia, v Československu sa začala predávať v 40. rokoch a na Slovensku patrí k najobľúbenejším sladkostiam. Keď sme sa išli prejsť po Bratislave tak nás prekvapilo, že objednať si v lahôdkach obľúbené a populárne ruské vajce je takmer nemožné. Buď ho nemajú, nepredávajú alebo ho premenovali na obložené vajíčko. Niektorí tak urobili z princípu, iní nechcú zbytočne provokovať. To isté platí aj v niektorých baroch v centre mesta, kde vám ruskú vodku alebo šampanské nenalejú.

 

Na Slovensku platia pre rusko-ukrajinský konflikt protiruské reštrikcie. Zdroj: TASR / AP

Alebo Medzinárodná federácia mačiek zakázala vstup mačiek, ktorých majitelia žijú v Ruskej federácii, na akékoľvek jej výstavy. Okrem toho žiadna mačka chovaná v Ruskej federácii nemôže byť zapísaná v plemenných knihách Medzinárodnej federácie mačiek mimo Rusko. Viaceré opatrenia však majú politický charakter ako je napríklad premenovanie ulíc v Bratislave. Godrovu ulicu, kde sídli Ruské veľvyslanectvo chce Mestská časť Staré Mesto premenovať po zavraždenom opozičnom politikovi Borisovi Nemcovovi. Údajne sa pripravuje aj premenovanie Moskovskej. Černyševského, Prokofievovej, Iľjušinovej aj Tupolevovej ulice v Bratislave. Čo mu sa „potešia“ ich obyvatelia, ktorí si budú musieť zmeniť adresy trvalého alebo prechodného pobytu, sídla firiem a podobne, ako aj všetky doklady, zmluvy, dokumenty atď. Uvažuje sa aj nad premenovaniu Základnej školy Anatolija Karpova na Černyševského ulici v Petržalke. V nadväznosti na zaradenie Anatolija Karpova na sankčný zoznam Európskej únie.

Na Slovensku platia pre rusko-ukrajinský konflikt protiruské reštrikcie. Zdroj: TASR / AP

Pritom ruskí a ukrajinskí podnikatelia patria do top 15 najčastejších zahraničných vlastníkov slovenských firiem. Spolu vlastnia na Slovensku 3284 spoločností. “Aktívnejší na našom trhu sú Ukrajinci, ktorí tu vlastnia 2174 firiem s objemom základného kapitálu vyše 40 miliónov eur. Podnikatelia z Ruska na Slovensku ovládajú 1110 subjektov s kumulovaným imaním presahujúcim hranicu 70 miliónov eur,” priblížila analytička Dun&Bradstreet Petra Štěpánová. Ukrajine patrí aktuálne 5. priečka v rebríčku najčastejších zahraničných vlastníkov našich spoločností, Rusku 11. priečka. Podľa analýzy podnikatelia z týchto krajín najčastejšie ovládajú spoločnosti, ktorých ročný obrat nepresahuje jeden milión eur a počet zamestnancov buď nie je verejne dostupný, alebo majú tieto firmy najviac dvoch zamestnancov.

V prípade Ruska na Slovensku evidujeme 156 firiem s maximálne dvoma pracovníkmi, pri 898 firmách sa počet zamestnancov nedá z oficiálnych dát zistiť. V prípade Ukrajiny je registrovaných 334 subjektov s najnižším počtom zamestnancov, pri 1714 firmách nie je ich počet verejne dostupný. Z analýzy zároveň vyplýva, že najviac tamojších podnikateľov ovláda naše firmy sídliace v Bratislavskom kraji, kde majú Rusi 691 a Ukrajinci 1026 firiem. Najviac ruských a ukrajinských podnikateľov u nás podniká v rovnakom segmente. Do top trojice segmentov patria veľkoobchod, maloobchod, opravy a údržba, v ktorom podniká 276 ruských a 428 ukrajinských firiem, administratívnymi a podpornými činnosťami sa zaoberá 203 ruských a 374 ukrajinských firiem a v segmente profesijné, vedecké a technické činnosti sa angažuje 200 ruských a 313 ukrajinských firiem.